Méně závažný čin, zdravotní důvody. Prezident Miloš Zeman udělil první milost, brzy rozhodne o další

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 2. 2016 18:07
Prezident Miloš Zeman udělil první milost. Oznámil to během úterní diskuse s občany v Blovicích na Plzeňsku, kam zavítal během třídenní návštěvy Plzeňského kraje. O jaký případ konkrétně jde, zatím nechtěl jeho mluvčí Jiří Ovčáček říct. "Pan prezident udělil první milost odsouzenému za nepříliš vážný trestný čin, a to ze zdravotních důvodů," napsal na Twitter mluvčí.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman udělil první milost od svého nástupu do funkce. Oznámil to během úterní diskuse s občany v Blovicích na Plzeňsku, kam zavítal během třídenní návštěvy Plzeňského kraje.

O jaký případ jde, ale nechtěl jeho mluvčí Jiří Ovčáček upřesnit. Na svém profilu na sociální síti Twitter napsal, že milost byla udělena ze zdravotních důvodů za nepříliš vážný trestný čin. Další podrobnosti chce Pražský hrad uveřejnil na středeční tiskové konferenci.

Podle informací deníku Aktuálně.cz odeslalo ministerstvo spravedlnosti prezidentu Zemanovi během letošního ledna ještě jednu žádost o milost. O ní zatím rozhodnuto nebylo. "Očekávám, že tak bude učiněno v průběhu měsíce února," uvedl Ovčáček.

První milosti po více než roce

Ministerstvo spravedlnosti má od nástupu Zemana do funkce prezidenta republiky za úkol posílat na Hrad jen určitý typ milostí. Zamítat se mají všechny s výjimkou lidí, kteří trpí závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život.

"To minimum žádostí, které takovým sítem projde, pak předává ministerstvo na Pražský hrad a prezident pak rozhoduje, zda jim milost udělí, či nikoli," vysvětlil Daniel Škvařil z ministerstva spravedlnosti.

V roce 2014 odeslalo na Pražský hrad tři žádosti o milost, prezident Zeman se ale rozhodl, že ani jednomu žadateli ji neudělí. Loni ministerstvo spravedlnosti milosti neodeslalo. Letošní dvě žádosti jsou tak prvními po více než jednom roce.

Havel rozdal přes 1800 milostí

Zemanovi předchůdci v úřadu prezidenta udělovali individuální milosti poměrně běžně. Václav Havel je v letech 1993 až 2002 udělil 860 lidem. Dalších více než 1000 milostí Havel udělil ještě jako federální prezident.

Havlův nástupce v úřadu Václav Klaus byl méně štědrý. Během deseti let udělil individuální milost 412 lidem. Některé případy přitom vzbuzovaly podezření z korupce. Loni na jaře proto ČSSD předložila do Sněmovny návrh zákona, který měl prezidentovu pravomoc udělovat milosti omezit spolupodpisem premiéra nebo ministra spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy