Milostmi se má šetřit jako šafránem, řekl Zeman. První udělil těžce nemocnému muži

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 2. 2016 17:34
Prezident Miloš Zeman poprvé po třech letech ve funkci udělil milost. Odsouzený muž splnil tři podmínky, které Zeman stanovil už na začátku svého funkčního období. Na tiskové konferenci Zeman ve středu upřesnil, že jde o muže trestaného za méně závažnou majetkovou činnost. Odsouzený byl na tři roky. "Část trestu si odseděl a poté byl podmíněně propuštěn do nemocničního ošetřování vzhledem k velmi vážnému stavu jeho choroby," popsal Zeman. Letos mu ministerstvo spravedlnosti předalo dvě žádosti, druhé z nich nevyhověl.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Zbiroh (Rokycansko) - Poprvé ve funkci udělil prezident Miloš Zeman milost. Dostal ji muž trestaný za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, odsouzený byl na tři roky.

"Část trestu si odseděl a poté byl podmíněně propuštěn do nemocničního ošetřování vzhledem k velmi vážnému stavu jeho choroby," popsal Zeman.

Podrobnosti oznámil na tiskové konferenci v závěru své návštěvy Plzeňského kraje. Muž splnil tři podmínky, které prezident stanovil. "Jak víte, už na začátku funkčního období jsem prohlásil, že milosti budu udělovat pouze ve výjimečných případech, a to v případech, kdy se dotyčný nedopustil závažného trestného činu, když ho jeho nemoc ohrožuje na životě a samozřejmě, pokud má domácí zázemí, které ho může přijmout," řekl Zeman.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové se trestné činnosti dopustil v souvislosti se svým podnikáním a způsobil škodu několik milionů korun. "V žádosti o milost uvedl, ze trpí chronickým autoimunitním onemocněním, přičemž prognóza je nepříznivá," sdělila Schejbalová. "To potvrdily i lékařské zprávy Zdravotnické služby Vězeňské služby. Trest odnětí svobody mu byl ze zdravotních důvodů několikrát přerušen, protože léčba je možná pouze na specializovaném pracovišti."

O milost žádala ještě onkologicky nemocná žena

Letos předalo ministerstvo Zemanovi dvě žádosti. Druhá, které nevyhověl, se týkala onkologicky nemocné ženy odsouzené na šest let za závažnou majetkovou trestnou činnost. Zemanovým podmínkám ale nevyhověla, protože ženu její zdravotní stav, i když je vážný, neohrožuje na životě.

"Trestnou činnost odsouzená spáchala tím způsobem, že jako účetní zaměstnaná u poškozené postupně převáděla z účtu poškozené finanční prostředky na svoje účty, a tyto následně používala pro svoji potřebu k úhradě rozličných plateb a požitků," upřesnila Schejbalová. Škoda přesáhla 10 milionů korun.

Prezident současně řekl, že milostmi se má šetřit jako šafránem. "Věřím ale, že budou-li splněny podmínky, může se milost opakovat," dodal Zeman.

Podle pokynů prezidentské kanceláře má ministerstvo spravedlnosti posílat na Hrad jen určitý typ žádostí. V roce 2014 prezident obdržel tři, vloni žádnou. Ministerstvo letos vybíralo z celkem 79 žádostí, vloni z 588.

 

Právě se děje

Další zprávy