Zeman nepoví jméno omilostněného. Měl by, je to jako soud, míní ministr spravedlnosti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 12. 2. 2016 11:03
Prezident Miloš Zeman udělil svou první milost. Jméno omilostněného ale nesdělil. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová se domnívají, že jméno muže, kterého omilostnil prezident Miloš Zeman, má být veřejné. Zemanův předchůdce Václav Klaus zveřejňoval celá jména omilostněných, Václav Havel jen iniciály. Udělení milosti je podle ministra spravedlnosti srovnatelné s rozsudky soudů, které veřejné jsou. "Je to určitě důležité také kvůli tomu, aby sami občané mohli kontrolovat, komu ve skutečnosti byla ona milost udělena,“ řekla Aktuálně.cz Wagnerová.
Foto: Tomáš Liška

PrahaPrezident republiky Miloš Zeman by měl zveřejnit jméno muže, kterého omilostnil. Myslí si to ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

"Z mého pohledu to veřejné být má. Stejně tak jako jsou veřejné rozsudky soudů. Je to určitě také důležité kvůli tomu, aby sami občané mohli kontrolovat, komu ve skutečnosti byla ona milost udělena," řekla online deníku Aktuálně.cz Eliška Wagnerová.

Senátorka soudí, že pouhé Zemanovo zdůvodnění, že milost udělil vážně nemocnému muži za méně významné majetkové trestné činy, nestačí. "Ono by se mohlo ukázat, že ti omilostnění jsou, a teď pouze teoretizuji, nějací známí nebo podporovatelé pana prezidenta a tak dále. Je tedy důležité kontrolovat, zda nebyla ona milost motivována něčím jiným, než být měla," vysvětlila Wagnerová.

Připomněla v té souvislosti případ exprezidenta Václava Klause, jenž omilostnil velmi blízkou známou jeho ženy.

Pelikán: Já nikomu žádnou milost nedal

Stejně jako Eliška Wagnerová smýšlí i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Zvykem bylo ta jména zveřejňovat a rád bych připomněl, že i v trestním procesu jsou rozsudky veřejné. Být to na mně, jméno zveřejním," vysvětlil Pelikán.

A odmítl tvrzení mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který oznámil, že zveřejnění jména závisí na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti. „Já nikomu žádnou milost nedal,“ doplnil ministr s tím, že prezidentovo rozhodnutí bude respektovat.

Hradní mluvčí zdůvodnil nezveřejnění jména ochranou osobních údajů. "Dokážu si živě představit situaci, kdy by kritici pana prezidenta vytáhli do boje právě kvůli zveřejnění těchto údajů,“ řekl Ovčáček.

O Zemanově prvním omilostněném je tak nyní známo jen to, že trpí chronickým autoimunitním onemocněním a že v souvislosti se svým podnikáním způsobil několikamilionovou škodu.

Špaček: Havel uváděl důvody, zveřejňovali jsme však jen iniciály

Předchozí prezident Václav Klaus uveřejňoval celá jména omilostněných i s krátkým popisem jejich případu. Klaus byl kvůli svým milostem ovšem také často kritizován.

První porevoluční prezident Václav Havel na druhou stranu uveřejňoval pouze iniciály, popřípadě jméno a první písmeno příjmení.

"Byli to často lidé s těžkými životními zkušenostmi a traumaty a zveřejnění jejich jmen by bylo proti nim," řekl někdejší tiskový mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček. "Vždy jsme také psali krátké odůvodnění. Prezident však své důvody uvádět nemusí. Ale vždy tam bylo například napsáno, že je to z humanitárních důvodů, nebo je těžce nemocen, nebo je to matka tří dětí, které jsou na ní závislé, a tak podobně," vysvětlil Špaček.

Je na každém, jak si to nastaví

Podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause záleží hlavně na prezidentovi, jak se zveřejňováním informací o milostech naloží. To, že Miloš Zeman odmítá jméno zveřejnit, mu nepřijde divné. "Je na každém prezidentovi, jak si to nastaví. Ale prezident Havel uděloval milostí tisíce, prezident Klaus stovky a prezident Zeman jednotky, takže se to nedá úplně srovnávat," řekl Macinka.

Klaus neomilostnil pouze přítelkyni své ženy. Před lety pustil na svobodu přerovského podnikatele Jiřího Kotíka, kterého shledaly vinným čtyři soudy a poslaly jej na deset let do vězení za půlmiliardový daňový únik.

U Klause našel zastání také jihlavský podnikatel a sponzor ODS Zdeněk Kratochvíl, který trpěl podle lékařů závažnou duševní poruchou a nemohl kvůli tomu chodit k soudu, kde byl obžalován z hospodářských deliktů. Jako generální ředitel ale zároveň zvládal vést velkou firmu nebo řídit sportovní auto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy