Zeman: Obnovu Kajínkova procesu jsem dohodl s Válkovou, ministr Pelikán je proti

ČTK ČTK
9. 2. 2016 19:35
Miloš Zeman na setkání s občany Blovic řekl, že se dohodl s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) na obnově líčení případu Jiřího Kajínka a přenesení tohoto procesu mimo Plzeň, protože místní soud je podle něj podjatý. Současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s tím ale nesouhlasí. Dodal, že prezident podle ústavy nemůže přesvědčit ministra, aby konal, když ministr konat nechce.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Blovice (Plzeňsko) - Prezident Miloš Zeman na setkání s občany Blovic uvedl, že se dohodl s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) na obnově líčení případu Jiřího Kajínka a přenesení tohoto procesu mimo Plzeň. Kauzu vězně, doživotně odsouzeného za dvojnásobnou nájemnou vraždu, by podle něj projednával jiný než plzeňský soud.

Současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s tím ale nesouhlasí. Zeman tak reagoval na otázku občana Blovic, který se ho zeptal, zda nenastal čas "zamyslet se nad Kajínkovým případem".

"Navrhoval jsem a už jsem dokonce dohodl s bývalou ministryní spravedlnosti, paní Válkovou, která ho (Kajínka) dokonce navštívila ve vězení, že bychom přenesli ten soud a obnovili líčení před jiným než plzeňským soudem, protože plzeňský soud může být považován za podjatý," uvedl Zeman.

Podle něj dokonce Kajínkova advokátka řekla, že jí to připadá jako férovější řešení než udělení milosti, protože u milosti je vždy pochybnost, zda se člověk činu dopustil, nebo nikoliv. "Objektivní, nezávislý, neplzeňský soud by celé to šetření provedl znovu s případným doplněním svědeckých výpovědí," uvedl prezident.

Pelikán není obnovení procesu nakloněn

Posteskl si nad tím, že průměrná "životnost" ministrů v Česku je jeden rok. "Takže když jsem to s paní ministryní Válkovou v zásadě dohodnul, přišel nový ministr spravedlnosti (Robart Pelikán, ANO) který k tomu má vyhraněně negativní stanovisko, protože už jsem s ním o tom také mluvil," řekl Zeman. Dodal, že prezident podle ústavy nemůže přesvědčit ministra, aby konal, když ministr konat nechce.

"Sám jsem si vyžádal trestní spis pana Kajínka, výpis z rejstříku trestů. A je potřeba vědět dvě věci. Ta negativní věc je, že výpis z rejstříku trestů má tři hustě psané stránky - loupeže, někdy spojené a fyzickým násilím, například lámáním rukou nebo nohou, krádeže a tak dále. A ta pozitivní stránka je, že tam není ani jedna vražda," řekl.

Podle něj to vede k pochybnostem, zda byl daný skutek v Plzni opravdu spáchán a zda se tím tehdy policie nesnažila zakrýt skutečného pachatele nebo objednavatele vražd.

Kajínka odsoudil v červnu 1998 plzeňský soud za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod věznicí Plzeň - Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek už chtěl několikrát bezúspěšně dosáhnout obnovu procesu a zmírnění doživotního trestu.

 

Právě se děje

Další zprávy