Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká končí ve funkci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 12. 2010 8:59
Do důchodu odchází i místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera
Renata Vesecká
Renata Vesecká | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ve funkci po více než pěti letech končí nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Podle řady politiků i komentátorů přispívala díky několika kauzám spojeným například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.

Na postu ji nahradí český delegát v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Do důchodu s koncem roku odchází i místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Oba jsou spojováni s kauzou Čunek.

Právě Vesecká i Kučera patří mezi lidi, které bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila za justiční mafii. Toto označení si vysloužili především v souvislosti s údajnou korupční kauzou někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka.

V červnu 2007 odebrala dohled nad vyšetřováním případu přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělila ho jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovi, který poté Čunkovo trestní stíhání zastavil.

Postup Vesecké kritizovala tehdy opoziční ČSSD, která výměnu státního zástupce označila za snahu tehdejší vlády Mirka Topolánka (ODS) "zamést Čunkův případ pod koberec". Vesecká ale v rozhovorech v tisku odmítla připustit, že by v kauze Čunek selhala nebo se zachovala nesprávně.

Veseckou už koncem října odvolala vláda. O jejím dalším působení v justici zatím zřejmě není rozhodnuto. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu řekl, že podle jeho názoru by Vesecká neměla vykonávat mezi žalobci vedoucí funkci.

Připustil však, že by se po odvolání mohla vrátit na místo šéfky Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. S jejím návratem ovšem nesouhlasí petice, pod níž se podepsalo 180 státních zástupců.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy