Asi tu budeme trpět klaustrofobií. Hranice v lese snad nikdo neřeší, zní z miniobcí

Asi tu budeme trpět klaustrofobií. Hranice v lese snad nikdo neřeší, zní z miniobcí
Obec Závist, která se nachází u Blanska v Jihomoravském kraji, je svojí rozlohou 0,42 km² nejmenší obcí České republiky. (Na svém webu uvádí 0,44 km², ale i to jí přisuzuje první místo.) Žije zde 140 obyvatel.
Omezení pohybu pouze na katastr obce tedy jejím občanům moc možností nedává. Starosta obce Jaroslav Poláček proto požádal o výjimku z vládního nařízení.
"V okolí máme lesy a chceme, aby byla naše oblast rozšířena o katastr Milonic a městyse Černá Hora. Jde o to, aby lidé nemuseli sedět doma a mohli si aspoň na hodinu v lese vyčistit hlavu," říká Poláček.
Věří, že i bez udělení výjimky budou lidé používat zdravý rozum a do přírody se projít půjdou, ale nebudou se shlukovat a půjdou spolu jen členové jedné domácnosti.
Foto: Obec Vidov
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2021 7:55
Poté co vládní opatření omezila volný pohyb pouze na katastr obce, mnoho lidí zůstalo "uvězněno" ve vesničkách o rozloze kolem kilometru čtverečního. V některých je přitom hustota obyvatel až patnáctkrát vyšší, než je republikový průměr. Jak se žije obyvatelům v takto malých obcích? Starostové spoléhají na zdravý rozum občanů i policie.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy