Itálie i automobilky. Kdo kvůli pandemii pozastavil průmysl a jaké to mělo následky?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
3. 3. 2021 6:07
Snaha omezit šíření koronaviru vedla loni v Itálii k tomu, že byl dočasně pozastaven průmysl a výroba všeho, co nespadalo do kategorie nezbytného zboží. Tuto možnost nyní v Česku navrhují i někteří politici a slibují si od ní stejný výsledek - nižší počet mrtvých a ulehčení pro zdravotnictví. Kdo kromě Itálie zvolil podobný krok?
Prázdné náměstí v Benátkách.
Prázdné náměstí v Benátkách. | Foto: Reuters

Itálie

První západní zemí, která rozsáhlou karanténu zavedla, byla loni Itálie. Ta už 9. března uzavřela zasažený sever, kde omezila pohyb, kulturní akce a veřejné prostory jako muzea, posilovny nebo noční kluby. Postupně se ale vláda rozhodla ještě zpřísnit podmínky lockdownu a uzavřela i podniky, které nevyrábějí nezbytné zboží, jako jsou automobilky a textilní a nábytkářské firmy.

K tomuto kroku přistoupila, když v zemi s 60 miliony obyvatel překonal denní počet nových úmrtí spojených s koronavirem hranici osmi set. V té době zemřelo s covidem-19 celkově více než čtyři tisíce Italů. Ještě před zavedením opatření si zaměstnanci továren zároveň stěžovali, že se nemohou před nemocí dostatečně chránit, uvádí britský deník The Guardian

Už po dvou týdnech však firmy a akademici volali po rozvolnění opatření, aby se země vyhnula ekonomické katastrofě, píše agentura Reuters. Sever totiž zahrnuje až třetinu průmyslu země. "Jedna z nejdůležitějších věcí je nerozvolnit opatření moc brzy, aby se nákaza nevrátila," varoval tehdy Itálii mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Christian Lindmeier. "Je to stejné, jako když onemocníte a příliš brzy vstanete z postele a jdete si zaběhat. Pak riskujete, že opět onemocníte a budete mít komplikace," dodal. Uvolnění průmyslu nakonec přišlo 3. května. 

Ve druhém čtvrtletí se italská ekonomika oproti předchozím třem měsícům propadla o 13 procent. Zaznamenala tak nejprudší pokles od roku 1995. Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie se v loňském roce kvůli negativním dopadům hospodářské krize způsobené koronavirem propadne o deset procent, předpovídá italský podnikatelský svaz Confindustria. "Proces zotavování ekonomiky by se měl obnovovat od začátku roku 2021, a to v pozvolné formě a za podmínky, že šíření covidu-19 se podaří účinným způsobem dostat pod kontrolu," dodal svaz. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy