Praha - U soudu tento týden poprvé zazněla svědectví, která by mohla vnést jasno do vedlejší linky příběhu protokolářky ministerstva obrany Š. N. obžalované z najetí autem na policistu.
Krom samotného incidentu se totiž řeší, kdo z policejních důstojníků měl snahu incident bagatelizovat a zabrzdit jeho prošetření. Konkrétní jména padla teprve ve středu a týkají se pražského krajského ředitelství.
Podle dosud pronesených svědectví měl na propuštění Š. N. apelovat mimo jiné ředitel pražské policie Luděk Procházka. A dva další policisté. Už se o ně zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Procházka, který zatím u soudu nevypovídal a na dotazy Aktuálně.cz dosud nereagoval, se měl podle policistů z krajského operačního střediska hned po nehodě ptát, zda by bylo možné zajistit protokolářce průjezd na Hrad s tím, že veze důležité dokumenty. Sama Š. N. přitom tvrdí, že si jela zacvičit do tělocvičny Hradní stráže.
Celá událost se odehrála na jaře letošního roku. Š. N. podle obžaloby nerespektovala pokyny policistů hlídajících vjezd do jedné z přilehlých ulic u Pražského hradu kvůli probíhajícímu Summitu východního partnerství a do jednoho z nich najela.
GIBS znovu na stopě
Linka údajné snahy o zametení vyšetřování se začala rozplétat poté, co před soudem kvůli nehodě vypovídal detektiv Jan Kloubek. Ten kolem místa incidentu projížděl a chtěl zajistit místo činu. U soudu však prohlásil, že ho nadřízení nutili nechat Š. N. odjet a věc nevyšetřovat.
Případem už se znovu zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta sice případ koncem července odložila, avšak poté, co deník Aktuálně.cz popsal svědectví detektiva Kloubka, vyžádala si po soudu záznam jeho výpovědi.
Podle dokumentu, který při líčení přečetla soudkyně, prošetřuje inspekce dva policisty. Zástupce pražského krajského ředitele Jindřicha Bučka kvůli podezření, že nařídil propuštění Š. N., ačkoli k tomu nebyl důvod, a vedoucího směny Lukáše Johanise, který nezadal údaje o incidentu do policejního systému poté, co přijal informace od detektiva Kloubka.
Důležité dokumenty na Hrad
Před soudem se ale skloňovalo ještě jiné jméno - šéfa pražských policistů Luďka Procházky, který se měl v případu přímo angažovat. U soudu to potvrdil operační důstojník pražské policie Milan Pšenička.
"Volal mi pan Procházka, že mělo dojít k zákroku u Pražského hradu. Dotazoval se, zda by bylo možné zadržené paní zajistit průjezd do Pražského hradu, aby mohla předat důležité dokumenty," vypověděl Pšenička.
Telefonát s podobným obsahem vyřizoval i Jindřich Buček, který měl během summitu na starosti dopravní uzávěry. Nevolal mu ale Procházka, nýbrž operační středisko.
"Přišel hovor od operačního střediska s tím, že paní se má propustit. Protože policista Kloubek ji pustit nechtěl s tím, že o tom musí rozhodnout vyšší šarže, mluvil jsem s ním já. Kloubek mi řekl, že paní ani výjezdové vozidlo nepotřebuje, a od operačního jsem měl informaci, že paní musí na Hrad," shrnul Buček.
Kloubek přitom dříve vypověděl, že mu výjezdové vozidlo nepovolili nadřízení. Když se soud Bučka ptal, proč se nezajímal o to, že na místo nedorazil výjezd, jak je u takových situací obvyklé, odvětil, že to není nutné. "Výjezd není samospasitelný a nemusí jezdit na všechno," řekl Procházkův zástupce.
Ať tam skončí
I za instrukcemi střediska však stál údajně Procházka. "Volal pan ředitel a říkal, že tam nějaká hlídka řeší řidičku a abych zjistil, co je to za hlídku, a abych zajistil, pokud by to bylo možné, aby byla propuštěna do toho záboru (na Pražský hrad - pozn. red.)," řekl soudu poručík Pavel Randus, který hovory na středisku vyřizoval spolu s kolegyní.
Podobné incidenty prý ředitel běžně neřeší. "Pan Procházka by asi nevolal, kdyby ta osoba nebyla důležitá," uvedl policista. Dodal však, že podle něj nešlo o rozkaz. "Pan ředitel řekl: jen pokud je to možné," vypověděl Randus.
Výpověď přidal i první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, který před Procházkou pražskou policii vedl.
Ten se prý o událost zajímal, protože měl na starosti bezpečnost na summitu. "Chtěl jsem pouze vědět, zda došlo k použití zbraně," vysvětloval náměstek policejního prezidenta. Dál se prý ve vyšetřování neangažoval.
U soudu měl ve středu vypovídat i exministr obrany Vlastimil Picek, omluvil se však kvůli dříve naplánované služební cestě.