Stropnického úřednice byla obžalována za napadení policisty

Radek Nohl Radek Nohl
23. 7. 2014 16:00
Š. N. hrozí až šest let vězení. Soud začne v srpnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Dopravní nehoda šéfky protokolu ministra obrany Š. N., o jejíž případ se zajímaly i špičky policie, skončí před soudem.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz byla čelní státní úřednice obžalována z toho, že během summitu východoevropských prezidentů, který na Pražském hradě pořádal prezident Miloš Zeman, narazila autem do policisty. Ten na ni po střetu vytáhl služební pistoli

"Obžalovaná je trestně stíhána pro zločin násilí proti úřední osobě podle trestního zákoníku, na nějž zákon stanoví trestní sazbu šest měsíců až šest let," řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová.

O práci nepřišla

Š. N. deníku Aktuálně.cz potvrdila, že byla v tomto případě obžalována, podrobnosti nechtěla komentovat. Svou vinu ale nadále odmítá.

Pouze uvedla, že bude vyžadovat rekonstrukci dopravní nehody a poté odkázala na svou advokátku, bývalou ministryni spravedlnosti, Marii Benešovou.

Ta se ale zatím s případem detailně neseznámila, spis si půjde k soudu nastudovat příští týden. "Pak si udělám názor na to, co byla a nebyla nesrovnalost. Zatím to nebudu komentovat," uvedla Benešová.

Nehodu řešil i ministr

Soud s Š. N. začne na konci srpna. "Zda bude jednání odročeno, či bude rozhodnuto ve věci při prvním jednání, nelze v tuto dobu uvést," podotkla Cihlářová.

Deník Insider na konci května napsal, že se o nehodu zajímal mimo jiné i ministr vnitra Milan Chovanec, který kvůli tomu mluvil s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Vedle toho provedl ministr na vnitru i vlastní vnitřní šetření.

Ministr Chovanec a šéf policie Tuhý.
Ministr Chovanec a šéf policie Tuhý. | Foto: Aktuálně.cz

"Chtěl jsem zjistit, zda někdo do případu zasahoval v její prospěch, abych ho na hodinu vyhodil," řekl Insideru Chovanec.

Z šetření vyplynulo, že si Š. N. volala se šéfkou kabinetu ministra vnitra Janou Malíkovou. "Ta se v tom ale nijak neangažovala," brání ji Chovanec.

Kvůli možnému ovlivnění průběhu vyšetřování se však případem zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů. I přes obžalobu je Š.N. nadále zaměstnankyní ministerstva obrany, kde, jak potvrdil mluvčí Jan Pejšek, stále pracuje jako ředitelka protokolu.

Ředitelka protokolu ministra obrany míří k soudu. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy