Nečasová zproštěna viny, rozvědku nezneužila, řekl soud

Radek Nohl Mikuláš Klang Radek Nohl, Mikuláš Klang
Aktualizováno 29. 5. 2015 12:11
Soudkyně Helena Králová svůj rozsudek kvůli řadě informací vedených v utajovaném režimu veřejně neodůvodnila. Případ ale nekončí, žalobce se odvolal, a další líčení tak míří k vyšší instanci.
Jana Nečasová-Nagyová
Jana Nečasová-Nagyová | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil Janu Nečasovou-Nagyovou a tři členy zpravodajské služby obžaloby. Ke zneužití Vojenského zpravodajství při sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase tak podle soudkyně Heleny Králové nedošlo. Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce Rostislav Bajger se proti němu okamžitě odvolal, a případ tak nyní poputuje k Městskému soudu v Praze.

"Soud dospěl k názoru, že obžalovaní nenaplnili skutkové podstaty přečinů, které jsou jim kladeny za vinu. Protože řada důkazů je vedena v režimu utajovaných skutečností, nemohu je veřejně prezentovat," řekla soudkyně Králová po přečtení obžaloby, které trvalo zhruba padesát minut. Podrobnější zdůvodnění se tak přísedící v soudní síni nedozvěděli.

Žalobce Rostislav Bajger na rozsudek a také absenci odůvodnění reagoval velmi tvrdě. "Rozsudek považujeme za nezákonný a neodůvodněný," uvedl s tím, že případ zdaleka nekončí a jeho protagonisté se znovu setkají u městského soudu. Soudkyně Králová odmítla na dotazy Aktuálně.cz odpovědět.

Eduard Bruna - obhájce Jany Nečasové - odcházel od soudu spokojený. "V tomto případě byla část důkazů a část domněnek. Tyto domněnky byly vydávány za důkazy. Já jsem říkal, že se jim to vymstí. Tenhle soud mi dal za pravdu," řekl Bruna. Svoji klientku, která u soudu nebyla, bude o verdiktu informovat telefonicky. "Předpokládám, že bude ráda," dodal.

Obdobně reagoval i jeden z obžalovaných Milan Kovanda: "Samozřejmě jsem spokojený. V hlavě se ale musím vyrovnávat s tím, proč jsme tady rok a půl popotahováni za věci, které se prostě nestaly." O tom, zda bude žádat v případě pravomocného rozsudku o odškodné, Kovanda mluvit nechtěl. Nadšení mírní další z obžalovaných, zpravodajec Jan Pohůnek. "Zatím jsme teprve v poločase, protože státní zástupce se odvolal. Takže na hodnocení bych si nechal čas, až bude nějaký pravomocný rozsudek. Ale už v tuto chvíli to cítím tak, že bylo objektivně posouzeno to, co je nám kladeno za vinu," popsal své pocity.

Žaloba chtěla tři až čtyři roky

Bajger původně navrhoval pro Nečasovou trest 3,5 roku vězení. Kromě Nečasové byli v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. I těm státní zástupce navrhl tresty mezi třemi a čtyřmi roky.

Soudkyně Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest a případy spoluobviněných exšéfů Vojenského zpravodajství předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění. S tímto řešením nesouhlasili ani státní zástupci, ani advokáti obžalovaných, a soudkyně tak musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení.

Obžaloba od začátku tvrdí, že Jana Nečasová nechala v roce 2012 sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Odposlechy u soudu

Před soudem v kauze vypovídala řada známých osob. Petr Nečas svou současnou ženu bránil a řekl, že ke sledování nedošlo. Bývalí ministři obrany Vlastimil Picek a Alexandr Vondra shodně uvedli, že o případu až do velké zatýkací akce nic nevěděli. A například bývalý ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul raději mlčel, aby si nepřivodil trestní stíhání.

Soud v posledních dnech vyvrcholil odposlechy, které se soudkyně Helena Králová rozhodla pustit veřejně. Z nahrávek vyplývá averze Jany Nečasové vůči bývalé manželce Petra Nečase, o které mluvila často sprostě. Radka Nečasová přitom před soudem řekla, že Janu Nečasovou nikdy neviděla.

Odposlechy také potvrdily, že Petr Nečas o vztahu se svou současnou partnerkou veřejnosti dlouhodobě lhal.

 

Právě se děje

Další zprávy