Praha - Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou se ve středu shodli na tom, že by Unie měla snížit svou energetickou závislost na Rusku. Evropská komise by podle Rompuye měla do června předložit plán, jak je možné tohoto snížení dosáhnout.
Rompuy po jednání se Sobotkou uvedl, že se energetická závislost v kontextu aktuálního dění na Ukrajině jeví problematická.
"Podpoříme všechny iniciativy, které by vedly k výraznějšímu propojování jednotlivých národních energetik a energetických sítí, posilování energetické bezpečnosti a také ke snižování závislosti Evropy na energetických surovinách, které získáváme z Ruska," řekl Sobotka.
Prezident EU uvedl, že Unie by měla podporovat stabilizaci situace na Ukrajině nejen diplomatickými kroky, ale i finančně. "Chceme stabilní a nezávislou Ukrajinu. Musíme Ukrajině pomáhat i finančně, musíme dosáhnout dohody s Mezinárodním měnovým fondem, abychom byli schopni připravit celkový balíček," poznamenal Van Rompuy.
Podle Sobotky by měla Unie poskytnout Ukrajině veškerou podporu také při blížící se volbě nového prezidenta. Měla by rovněž působit na Rusko tak, aby stáhlo jednotky od hranic s Ukrajinou a nepodporovalo ozbrojené rebely na východě a jihovýchodě Ukrajiny.
Je nutné zajistit konkurenceschopnost
Státníci diskutovali také o připravovaném klimatickém balíčku. Podle Sobotky bude ČR usilovat o to, aby byla pro jednotlivé členské země zachována maximální autonomie v rozhodování, jaký energetický mix budou preferovat.
Sobotka řekl, že bude chtít takové rozhodnutí, které zachová konkurenceschopnost nejen tuzemské ekonomiky.
Podle názoru prezidenta Evropské unie ovlivňuje společná energetická politika nejen schopnost konkurovat ostatním světovým ekonomikám, ale také klimatické změny a energetickou bezpečnost Evropy.
Energetika a dodávky plynu budou hlavním tématem páteční schůzky mezi evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a ministry energetiky Ruska Alexandrem Novakem a Ukrajiny Jurijem Prodanem. Třístranné jednání se bude konat ve Varšavě.
Členové EU se sejdou v reakci na Putinovy dopisy
Schůzka je reakcí na dopisy, které si kvůli energetice v nynější ukrajinské krizi vyměnila EU a ruský prezident Vladimir Putin. Ten 10. dubna vybrané evropské představitele písemně informoval o "kritické situaci" způsobené ukrajinským dluhem za plyn a o možném dopadu dluhu na dodávky této strategické suroviny do Evropy.
Pohrozil, že Moskva zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí závazky za dodávanou surovinu. Jménem Unie odpověděl předseda Evropské komise José Barroso, který zdůraznil připravenost Unie k jednání.