Nápad platit za lepší služby u lékaře u Čechů nezabírá

Radek Nohl Radek Nohl
11. 4. 2013 6:05
Deník Insider zveřejnil průzkum ze 16 největších zdravotnických zařízení
Ilustrační foto: laserová operace šedého zákalu.
Ilustrační foto: laserová operace šedého zákalu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jedna z nejhmatatelnějších změn, které ve zdravotnickém systému prosadil ministr Leoš Heger, nenašla mezi pacienty velkou odezvu. Možnost připlatit si zcela legálně za nadstandardní služby - za lepšího a zkušenějšího lékaře nebo za lepší materiál pro léčbu - vyvolala i za několik měsíců minimální zájem.

Píše to deník Insider ve svém středečním vydání na základě průzkumu ze šestnácti největších zdravotnických zařízení v České republice.

Některé nadstandardy jsou přitom v nemocnicích k mání už celá léta, ale mnohdy byly nabízeny nelegálně a peníze zaplacené pacienty nekončily v kase nemocnic.

Existují výjimky. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze si zhruba dva pacienti denně připlatí za kvalitnější čočky. Částka za nadstandard se pohybuje od 2500 do 25 tisíc korun. Jen za první dva měsíce roku 2013 si za luxusnější čočky zaplatilo na 179 pacientů a jejich počet stále roste.

Čtěte v placeném deníku Insider:

Čísla z 16 největších nemocnic a zdravotnických zařízení o nadstandardní péči

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy