Nápad platit za lepší služby u lékaře u Čechů nezabírá

Radek Nohl Radek Nohl
11. 4. 2013 6:05
Deník Insider zveřejnil průzkum ze 16 největších zdravotnických zařízení
Ilustrační foto: laserová operace šedého zákalu.
Ilustrační foto: laserová operace šedého zákalu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jedna z nejhmatatelnějších změn, které ve zdravotnickém systému prosadil ministr Leoš Heger, nenašla mezi pacienty velkou odezvu. Možnost připlatit si zcela legálně za nadstandardní služby - za lepšího a zkušenějšího lékaře nebo za lepší materiál pro léčbu - vyvolala i za několik měsíců minimální zájem.

Píše to deník Insider ve svém středečním vydání na základě průzkumu ze šestnácti největších zdravotnických zařízení v České republice.

Některé nadstandardy jsou přitom v nemocnicích k mání už celá léta, ale mnohdy byly nabízeny nelegálně a peníze zaplacené pacienty nekončily v kase nemocnic.

Existují výjimky. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze si zhruba dva pacienti denně připlatí za kvalitnější čočky. Částka za nadstandard se pohybuje od 2500 do 25 tisíc korun. Jen za první dva měsíce roku 2013 si za luxusnější čočky zaplatilo na 179 pacientů a jejich počet stále roste.

Čtěte v placeném deníku Insider:

Čísla z 16 největších nemocnic a zdravotnických zařízení o nadstandardní péči

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy