Obrazem: Kraj, který utvářelo magma. Poznejte "zahradu sopek" Českého středohoří

Obrazem: Kraj, který utvářelo magma. Poznejte "zahradu sopek" Českého středohoří
Východ slunce v Českém středohoří.
Panorama Českého středohoří při pohledu z Hazmburku, zříceniny gotického hradu u vsi Klapý.
Raná je výrazná trojvrcholová hora (457 m n. m.) v západní části Českého středohoří.
České středohoří v oblasti Mukařova.
Foto: Shutterstock
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 5. 8. 2021 13:30
Málokterá oblast v Česku se může pyšnit tak unikátním krajinným reliéfem jako České středohoří. Charakteristické osamělé vrcholky utvářela sopečná činnost. Podél řeky Ohře existoval Ohárecký rift, kterým se žhavé magma dostalo na povrch a utuhlo. Asi před 23 miliony let začaly řeky tyto sopečné kužely obnažovat. Vznikla tak krajina, za kterou stojí za to v létě vyrazit.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy