Na smíchovské průmyslovce učí i studenti. Nyní vzdělávají celé Česko v učení na dálku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 4. 2020 20:34
Smíchovská střední průmyslová škola v Praze si svou digitální revoluci prožila již před deseti lety. Nyní pomáhá se zaváděním výuky na dálku a on-line nástrojů i jiným školám, které k urychlené digitalizaci donutila koronavirová epidemie a nucené uzavření tříd.
Mediální dům Preslova. Studenti tu začínají natáčet výuková videa o online výuce pro učitele z celé republiky
Mediální dům Preslova. Studenti tu začínají natáčet výuková videa o online výuce pro učitele z celé republiky | Foto: Zuzana Hronová

Zatímco jiné školy v těchto dnech zejí prázdnotou nebo se tam pohybují maximálně učitelé, ve smíchovské průmyslové škole se i teď objevuje několik studentů. Ve škole se nachází zcela nové filmové studio, takzvaný Mediální dům Preslova. Reportér Vojtěch Linha si sem zve odborníky, kteří mají co říct k on-line výukovým programům či k aplikacím, jež umožňují vyučování na dálku. Pořádají tu také on-line semináře, jak jednotlivé nástroje používat. Kameramani i střihači jsou stejně jako Vojta místní studenti. A celý mediální dům vede čerstvý absolvent Tomáš Berka.

"Jako škola s oborem informačních technologií jsme se rozhodli udělat analýzu programů, které se dají využít k on-line vyučování. Zmíněné programy mohou pomoci učitelům a žákům ke vzdálené výuce," píše se na stránkách Učíme.online, které "Preslovka" vytvořila speciálně kvůli zavření škol v době koronavirové epidemie.

Na stránkách vysvětlují, co je e-learning, jak lze ve vzdělávání využívat komunikační technologie a jak je možné se žáky pracovat na dálku, a dokonce i v reálném čase. "E-learning může být streamování přednášek, vytváření kvízů pro studenty nebo například elektronická kniha. Může napomoci dále vzdělávat studenty i bez fyzického kontaktu s učitelem. Tento styl výuky už praktikuje mnoho moderních škol. K e-learningu nejsou třeba žádné speciální pomůcky či nástroje. Stačí vám mít připojení k internetu a počítač nebo notebook," vysvětlují učitelům.

Přidávají přehled jednotlivých nástrojů od dobře známých Google aplikací jako Hangouts či Classroom až po speciálnější jako Slack, Moodle či Kahoot. A vysvětlují, jak jednotlivé programy fungují, jak se v nich lze setkávat se svojí třídou, sdílet data, vytvářet kvízy, pořádat skupinové hovory, videokonference či běžnou chatovací skupinu.

"Programů na e-learning je celá řada, my jsme se snažili vybrat ty, které nás oslovily nejvíce nebo s nimi máme nějakou zkušenost. Na většinu uvedených programů je nutná pouhá registrace na jejich webových stránkách nebo v mobilní aplikaci, která nezabere déle než pět minut," vysvětlují studenti ze smíchovské průmyslovky svůj výběr. Do toho ve svém mediálním studiu natáčejí inspirativní rozhovory o on-line výuce či instruktážní videa.

Plány jim změnil koronavirus

Možná se to zdá jako moc velké sci-fi, ale futuristická je vlastně celá smíchovská průmyslovka i vize zdejšího ředitele Radko Sáblíka. "Mediální dům Preslova jsme stejně chtěli v březnu slavnostně otevírat, takže na tom se nic nezměnilo. Pouze jsme využili situace, která nyní nastala v souvislosti s koronavirovou epidemií. Jde nám o vzorové ukázkové hodiny, ke kterým se učitelé on-line připojí a na konci mohou pokládat dotazy," popisuje.

"Původně jsme si představovali zahájení provozu v Mediálním studiu opravdu jinak. Chtěli jsme ve spolupráci s ministerstvem školství zahájit přípravu propagace Strategie 2030+, naplňovat obsahem náš portál Presloviny.cz. Situace kolem šíření koronaviru ale naše plány výrazně změnila," říká Daniel Fric, student třetího ročníku smíchovské průmyslové školy a zástupce ředitele Mediálního domu Preslova. "Nevíme, jak přijmou naši snahu ředitelé škol, učitelé či veřejnost. Ale snažíme se pomoct v rámci svých možností a schopností," dodává.

Zároveň tu spustili studentské Rádio Ámos, kde začali natáčet podcasty na téma Jak učit na dálku v době koronavirové krize. "Původně jsme chtěli provoz rádia zahájit až po letních prázdninách, ale rozhodli jsme se začít hned," připojuje se další třeťák a zvukař Mediálního domu Thanh Hoang Tien. "Také obsah našeho rádia bude pochopitelně jiný. Chceme dát prostor odborníkům, ředitelům, učitelům a studentům, aby mohli sdělit své zkušenosti s probíhající výukou v době uzavírky škol a se zaváděním její on-line podoby," přidává vysvětlení.

Obě platformy, tedy Učíme.online i Rádio Ámos, vyzývají učitele a ředitele, aby jim posílali své příklady dobré praxe, jak učit na dálku, aby je mohli šířit dál po celé republice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy