Podle statistik je to o 11 procent více než v roce 2004.
Podobné zkušenosti mají i policisté v ostatních částech Olomouckého kraje.
"Počet nehod za loňský rok na území Olomoucka dramaticky nevzrostl. Naproti tomu však výrazně přibyl počet případů řidičů s alkoholem v krvi," řekl ředitel olomoucké policie Jaroslav Skříčil.
S podnapilými řidiči se nesetkali olomoučtí policisté častěji pouze při namátkových kontrolách, ale i při vyšetřování dopravních nehod. Alkohol v krvi měli motoristé u více než 300 nehod, což je v porovnání s předchozím rokem nárůst o tři desítky případů.
"Těžko říci, zda motoristé více pijí, nebo zda se odrazilo to, že je našich lidí na silnicích více. Doufáme však, že po přitvrzení v novém zákoně se situace změní," podotkl olomoucký policejní šéf.
Podnapilí motoristé trápí policisty také v ostatních částech Olomouckého kraje. Podobné zkušenosti mají například na Šumpersku. "Loni jsme zaznamenali při kontrolách 973 řidičů s alkoholem v krvi, což je o 101 případů více než v roce 2004," podotkl Miloslav Svatoň ze šumperské policie.
Častěji se s řidiči, kteří pili před jízdou alkohol, setkávají také policisté na Přerovsku. Například u 115 případů z celkového počtu 2003 nehod v loňském roce zjistili u motoristů policisté alkohol v krvi.
"V porovnání s rokem 2004 je to o devět případů více," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Nešvary řidičů, kteří popíjejí alkohol před jízdou, bude přísněji postihovat nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který vejde v platnost od 1. července. Kromě vyšších pokut zavádí nový bodový systém hodnocení dopravních přestupků.
Jízda pod silným vlivem alkoholu bude stát řidiče sedm bodů. Při naměření do 0,3 promile alkoholu v krvi dostane řidič čtyři trestné body. Při získání 12 trestných bodů přijde motorista o řidičský průkaz na jeden rok a musí opakovat autoškolu.#reklama