Stock prodal o 12 procent více alkoholu

ČTK, eko
16. 1. 2006 10:34
Plzeň - Plzeňský Stock prodal za loňský rok 23,16 milionu litrů alkoholických nápojů, meziročně o 11,6 procenta více. O rok dříve uplatnila největší likérka v Česku na trhu 20,76 milionu litrů lihovin.

Po pětinovém poklesu odbytu v roce 2004 zaviněném skokovým zvýšením spotřební daně se trh stabilizoval, řekl ředitel Stocku Martin Petrášek. Podíl firmy na českém trhu lihovin se loni udržel na 35 procentech. Loňské hospodářské výsledky zatím podnik nezveřejnil.

"I když všem firmám v oboru od poloviny loňského roku výrazně zkomplikovalo život povinné kolkování, dá se říci, že se trh vrátil k normálu," dodal. Trend poklesu spotřeby lihovin ale podle něj pokračuje. Návrat k úrovním prodejů z přelomu tisíciletí proto už firma neočekává.

Nárůst odbytu zaznamenala likérka téměř v celém výrobkovém spektru, které čítá více než 30 značek. Nejvíce šly tradičně na odbyt "vlajkové značky" Fernet Stock a Fernet Stock Citrus a dále Božkov Tuzemský a Božkov Vodka. Největší růstovou dynamiku však loni vykázaly obě vodky, tedy Božkov a Amundsen, uvedl ředitel.

Export firmy do 11 zemí dosáhl 2,9 milionu litrů, meziročně o 27,4 procenta více. Hlavním exportním trhem zůstává Slovensko, kde působí dceřiná společnost Stock Slovakia. Nejvýznamnějšími vývozními značkami jsou klasický a citrónový fernet.

Stock loni v Česku a na Slovensku prodal téměř jeden milion litrů mezinárodních značek. Jde například o irskou whisky Tullamore Dew, skotskou whisky Old Smuggler, koňak Courvoisier a likér Carolans. Od ledna 2006 prodává také finskou značku
Koskenkorva.

Loňské hospodářské výsledky zveřejňuje firma každoročně v květnu. Podnik loni plánoval utržit 1,91 miliardy korun, o rok dříve měl tržby 1,46 miliardy Kč. Z toho 1,12 miliardy firma inkasovala za prodej vlastních výrobků. Zisk před zdaněním měl za
loňský rok činit 420 milionů korun, v roce 2004 to bylo 267 milionů korun, kdy měla firma čistý profit 188 milionů korun.

Stock Plzeň je už deset let ovládán německým potravinářským koncernem Eckes. Jeho dceřiná firma Eckes & Stock GmbH drží od konce loňského roku po vytěsnění posledních 3000 drobných akcionářů 100 procent cenných papírů plzeňské likérky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy