Tvrdý alkohol se vrátil do módy

aju
19. 1. 2006 0:00
New York - Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Stále častěji je odpověď na podobnou otázku barmanů "něco ostřejšího". Výrobci tvrdého alkoholu tak stále více ukrajují z tržního podílu pivovarům a vinařům.
Foto: Aktuálně.cz

"Pro letošní rok odhadujeme růst prodeje alkoholických nápojů na sedm procent. Vloni to bylo dokonce sedm a půl procenta," uvedla americká oborová organizace Distilled Spirits Council.

Vloni tak poskočil podíl vodky, whisky, rumu a dalších nápojů na celkovém alkoholovém trhu o bezmála procento na 32 procent.

"Konzumenti stále více mění pivo nebo víno za luxusnější a dražší pití. Tvrdý alkohol se prostě vrací do módy," citoval server MarketWatch šéfa Distilled Spirits Council Petera Cressyho.

Prodej alkoholu a tedy i tržby jeho výrobců šplhají vzhůru i navzdory stagnující spotřebě na hlavu. Průměrný Američan například ročně vypije 2,5 galonu (zhruba 9,5 litru) čistého alkoholu ročně. Před dvaceti lety to bylo přitom o tři litry více.

Nejpopulárnějším nápojem zůstává vodka. Ta okupuje 27 procent tržeb za tvrdý alkohol. V těsném závěsu je whisky. Zhruba poloviční podíl pak má rum následovaný tequilou.

Nekorunovaným králem alkoholu je pak vodka Smirnoff od britského výrobce Diageo. Sama o sobě tvoří jedno procento celkového trhu s alkoholickými nápoji.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy