V Jeseníkách může napršet podobně jako při katastrofálních povodních v roce 1997

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2024 20:42
Po očekávaných vydatných deštích v Česku od pátku hrozí zejména na východě extrémní nebezpečí povodní. Situace bude podle předpovědi podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Foto: Aktuálně.cz

Ve čtvrtek dorazí do Česka velmi vydatné až extrémní srážky, které mohou v dalších dnech výrazně zvednout hladiny řek, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny mezi 150 až 250 milimetry (za čtyři dny)," uvedl ve výstraze.

Nejvíc má pršet v oblasti Jeseníků, kde má v nadcházejících čtyřech dnech spadnout i víc než 300 litrů vody na metr čtvereční. Nejvážnější povodňová situace nastane podle meteorologů na řekách, které odvodňují toto pohoří a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky o víkendu výrazně překročí třetí stupeň povodňové aktivity, uvedli.

"Situace, která nás čeká v následujících čtyřech, možná pěti dnech, je bohužel velmi podobná té situaci velkých povodní z roku 1997 nebo 2002," uvedl Hladík. V ohrožení podle něj nejsou jen klasická záplavová území, bleskové povodně se podle něj mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Ministr varoval i před silným větrem, který může působit pády stromů. Záplavy v roce 1997 byly v Česku s 50 oběťmi dosud nejtragičtější, záplavy v roce 2002 byly s odhadovanými škodami 73 miliard korun nejničivější.

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder situaci srovnává s historií: "Je to specifická synoptická situace a rozmístění jednotlivých talkových polí je si velice podobné s povodněmi z let 1997 a 2002. Nad území střední Evropy přijde tlaková níže, která nejdříve přejde naše území z východu a poté se obrátí a přejde naše území podruhé," uvedl šéf meteorologů.

V dalších částech země bude déšť méně intenzivní, bude platit povodňová pohotovost. Výstraha na záplavy a intenzivní déšť se netýká západu Čech.

Ministr vnitra Vít Rakušan požádal organizátory společenských akcí, aby zvážili, zda je jejich konání v pátek a v sobotu bezpečné. "Logicky se to týká hlavně akcí, které jsou někde poblíž vodních toků a podobně. Tam bych výrazně doporučoval, aby skutečně konány nebyly," řekl. Varoval i před případnou povodňovou turistikou, která by mohla komplikovat práci integrovanému záchrannému systému. 

Ministr vnitra vyzval představitele obcí v celé zemi, aby si zkontrolovali své povodňové a evakuační plány. S hejtmany měl odpoledne online jednání Hladík. "Všichni mají k dispozici přesné informace pro své starosty a krajské povodňové komise," napsal na sociální síti X po jednání. Lidé by podle něj měli dbát na rady hasičů, a pokud žijí v záplavových oblastech, měli by si připravit evakuační zavazadlo.

Na přívaly vody se připravují vodohospodáři. Například z Vltavské kaskády nyní odtéká 80 metrů krychlových vody za vteřinu, což je dvojnásobek aktuálního přítoku, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Povodí Moravy začalo odpouštět zásobní objemy v nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. V povodí Odry chtějí na základě předpovědních modelů a konzultace s meteorology případně odtoky z nádrží ještě zvýšit.

Ministerstvo pro místní rozvoj upozornilo, že na obnovu majetku obcí a krajů poškozeného vlivem počasí je pro letošek připraveno 200 milionů korun. Pohotovostní služby budou mít zaměstnanci Českých drah k informování cestujících o mimořádných událostech. Ligová fotbalová asociace bude o případném odkládání zápasů kvůli počasí s předstihem informovat, uvedla na síti X.

Mohlo by vás zajímat: Rozvrat demokracie v USA byl blízko. Tentokrát to může být ještě horší, varuje Kaliba (5.9.2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Jan Kaliba | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy