Rekordním je v tomto směru rok 2006, kdy si nehody vyžádaly tři lidské životy. Nejvíce lidí naopak v rámci zkoumaného období zahynulo v roce 2004 - tehdy během víkendu zemřelo 21 lidí.
Kvůli obavám z komplikací při návratu z letních prázdnin policisté častěji kontrolovali řidiče. Hlídky byly nasazeny ve všech krajích, v Praze na dopravu dohlížel i policejní vrtulník.
V pátek zahynul u obce Mšec na Rakovnicku při srážce tří aut pětašedesátiletý řidič osobního vozu. V noci na sobotu podlehl na Uherskohradišťsku vážným zraněním sedmatřicetiletý spolujezdec. U Strašnova na Mladoboleslavsku nepřežila noční nehodu šestnáctiletá dívka. Při srážce dvou aut mezi Chrudimí a obcí Kočí zemřel v sobotu v podvečer osmnáctiletý řidič jednoho z vozů. V neděli zahynul jeden člověk na Frýdeckomístecku.
V loňském roce zahynulo na silnicích o posledním prázdninovém víkendu 13 lidí, o rok později 15 lidí. V roce 2001 a shodně také o rok později zaplatilo nehody životem 18 lidí.
Policejní kontroly pokračují
Řidiči musí i v nadcházejících dnech počítat s častějšími policejními kontrolami. Doprava bývá intenzivnější nejen v průběhu posledních dnů prázdnin, ale i začátek školního roku je mnohdy poznamenán tragickými nehodami.
Podle předběžných policejních statistik by letošní prázdniny mohly patřit k těm, kdy na silnicích zahynulo nejméně lidí.
V průběhu obou letních měsíců vyhasly na silnicích podle předběžných informací životy 143 lidí. Počty mrtvých při dopravních nehodách o prázdninách přitom za poslední desetiletí nikdy neklesly pod 200.
Výjimkou byl pouze rok 2006, kdy byl zaveden bodový systém. Tehdy policie za letní prázdniny evidovala 152 mrtvých.
"O tom, jak dopadne letošní konec prázdnin a také první školní den, rozhodují především řidiči motorových vozidel," uvedl Josef Tesařík z policejního prezidia.
Podle něho by měli řidiči být ohleduplní a předvídaví, zvláštní opatrnosti by měli dbát především při jízdě kolem škol.