Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ ženy obžalované z toho, že během demonstrace proti přijímání uprchlíků, na které se na začátku loňského léta objevily mimo jiné i šibenice pro "vlastizrádce", zranila policistu. To však znalec, který zpracoval posudek na policistovo zranění, vyloučil.
Kateřina K. do centra Prahy přišla bránit průchodu protiislámských demonstrantů a vyjádřit podporu uprchlíkům. Po zákroku policie bránila svého přítele a podle obžaloby zranila policistu Filipa Dleska. Za násilí vůči úřední osobě jí teoreticky hrozí až čtyři roky vězení. Žena tvrdí, že na policistu jen spadla. Ten si po akci stěžoval na bolest zad a byl i na neschopence.
Znalec: Zranění způsobit nemohla
Policie loni 1. července zadržela tři účastníky protestu proti protiimigrační demonstraci, protože průvodu se šibenicemi odmítli uhnout. Mezi nimi byl i Kateřinin přítel, na nějž zaklekli dva policisté a při zatýkání mu vyrazili zub. Čtvrtým zadrženým se posléze stala právě Kateřina K.
Chtěla svému příteli pomoct a policisty od něj odstrčit – jak je však patrné z videozáznamu, na kterém přibíhá k policistům a sprostě jim nadává, spadla pouze mezi ně. Jednoho z policistů tím ale údajně zranila na zádech.
To ale soudní znalec Tomáš Adámek vyloučil. "K tomuto poranění nemohlo dojít, jak uvádí poškozený," řekl znalec, který zkoumal i videozáznam ze zásahu. "Vzhledem k tomu, že měl policista na sobě neprůstřelnou vestu, muselo ke zranění dojít jinak," doplnil Adámek a k dalším otázkám dodal, že si zranění mohl policista vymyslet.
Lomcovala, neškrtila
Policista Filip Dlesk se po soudu nechtěl k lékařskému posudku vyjadřovat. "Nechci to komentovat," řekl Dlesk. Nařčení se už ale bránil v přípravném řízení ve své výpovědi, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. "Narazila do mě a lomcovala se mnou a pak mě držela kolem krku, neškrtila mě. Bolelo mě to," uvedl ve výpovědi.
Že Kateřina K. nechtěla útočit, přiznávají i policisté, kteří se na zásahu podíleli. "Neútočila, ale spíš zakopla nebo spadla, nevím přesně," řekl policista Lukáš Polívka, podle kterého se žena bránila spoutání.
Shromáždění na podporu uprchlíků mohli obejít
Soud vyslechl řadu svědků z řad policie i účastníků protestu. Advokát Kateřiny K. Pavel Uhl a další protestující poukazovali také na to, že samotný policejní zásah byl do značné míry nesmyslný a že demonstrace se šibenicemi, kterou svolala krajní pravice a Adam B. Bartoš, mohla prostě jen projít kolem nich.
"Mohli projít kolem, bylo tam dost místa a policisté nás mohli jen oddělit," řekl u soudu jeden z tehdejších protestujících Ondřej Slačák. A doplnil, že několikrát upozorňovali policisty, že vyhrožovat násilím nebo smrtí je v rozporu se zákony, ti je ale údajně neposlouchali.
Že bylo možné shromáždění o deseti lidech obejít, policisté popírají. Podle velitele zásahu Zdeňka Šídy existovalo riziko, že demonstranti s šibenicemi na ně zaútočí, a proto přistoupili k odklizení protestujících z cesty, a udělali tak místo průvodu se šibenicemi. "Tímto zásahem jsme ochránili jejich zdraví a bezpečnost," tvrdí Šída.
Soud nakonec případ odročil kvůli výslechu dalších svědků.