Hrad zveřejnil platy zaměstnanců až po předvolání k soudu. Mynář si za rok vydělal přes dva miliony

Domácí Domácí
2. 9. 2016 18:45
Hradní kancléř Vratislav Mynář si předloni na Hradě vydělal 2,1 milionu hrubého, šéf protokolu Jindřich Forejt o milion méně a hradní mluvčí Jiří Ovčáček si přišel na necelých 900 tisíc. Roční platy zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím podařilo získat aktivistovi Luďku Maděrovi. Trvalo mu to ale 19 měsíců – Hrad reagoval až poté, co dostal kvůli neposkytnutí informací předvolání k soudu. Na případ upozornil server iDnes.cz.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než 19 měsíců trvalo Kanceláři prezidenta republiky, než vyhověla žádosti aktivisty Luďka Maděry o zveřejnění platů vysokých pracovníků Hradu. Částky se Maděra dozvěděl až poté, co na Hrad dorazilo kvůli neposkytnutí informací předvolání k Městskému soudu v Praze. Na posun v případu upozornil server iDnes.cz.

Foto: Facebook Luďka Maděry

„Kancléř Mynář vyměknul, stačilo předvolání,“ radoval se na sociální síti Maděra a přidal naskenovaný dopis Kanceláře prezidenta republiky. Šéf legislativního odboru v něm Maděrově advokátce píše, že se Hrad rozhodl „navrhovatele uspokojit“.

Maděra před 19 měsíci žádal o zveřejnění platů na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zajímaly ho příjmy kancléře Vratislava Mynáře, šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za poslední dva roky – tedy 2013 a 2014.

Mynář si v roce 2013 přišel na necelých 1,9 milionu hrubého, Forejt na téměř 1,2 milionu a Ovčáček, který nastoupil až v prosinci, na 68 tisíc.

O rok později už se mluvčímu příjmy více než zdvanáctinásobily – vydělal si 870 tisíc. Polepšil si i Mynář (na 2,1 milionu), naopak Forejtovi plat klesl na zhruba milion.

Maděra nyní hodlá ve sporu pokračovat. „Zažalujeme Kancelář prezidenta republiky o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mně informace neposkytli. A pokud vyhrajeme u soudu a budou nám to muset zaplatit, tak podnikneme kroky, aby to musel zaplatit Mynář ze svého,“ reagoval pro iDnes.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy