Hrad zveřejnil platy zaměstnanců až po předvolání k soudu. Mynář si za rok vydělal přes dva miliony

Domácí Domácí
2. 9. 2016 18:45
Hradní kancléř Vratislav Mynář si předloni na Hradě vydělal 2,1 milionu hrubého, šéf protokolu Jindřich Forejt o milion méně a hradní mluvčí Jiří Ovčáček si přišel na necelých 900 tisíc. Roční platy zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím podařilo získat aktivistovi Luďku Maděrovi. Trvalo mu to ale 19 měsíců – Hrad reagoval až poté, co dostal kvůli neposkytnutí informací předvolání k soudu. Na případ upozornil server iDnes.cz.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než 19 měsíců trvalo Kanceláři prezidenta republiky, než vyhověla žádosti aktivisty Luďka Maděry o zveřejnění platů vysokých pracovníků Hradu. Částky se Maděra dozvěděl až poté, co na Hrad dorazilo kvůli neposkytnutí informací předvolání k Městskému soudu v Praze. Na posun v případu upozornil server iDnes.cz.

Foto: Facebook Luďka Maděry

„Kancléř Mynář vyměknul, stačilo předvolání,“ radoval se na sociální síti Maděra a přidal naskenovaný dopis Kanceláře prezidenta republiky. Šéf legislativního odboru v něm Maděrově advokátce píše, že se Hrad rozhodl „navrhovatele uspokojit“.

Maděra před 19 měsíci žádal o zveřejnění platů na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zajímaly ho příjmy kancléře Vratislava Mynáře, šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za poslední dva roky – tedy 2013 a 2014.

Mynář si v roce 2013 přišel na necelých 1,9 milionu hrubého, Forejt na téměř 1,2 milionu a Ovčáček, který nastoupil až v prosinci, na 68 tisíc.

O rok později už se mluvčímu příjmy více než zdvanáctinásobily – vydělal si 870 tisíc. Polepšil si i Mynář (na 2,1 milionu), naopak Forejtovi plat klesl na zhruba milion.

Maděra nyní hodlá ve sporu pokračovat. „Zažalujeme Kancelář prezidenta republiky o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mně informace neposkytli. A pokud vyhrajeme u soudu a budou nám to muset zaplatit, tak podnikneme kroky, aby to musel zaplatit Mynář ze svého,“ reagoval pro iDnes.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy