Hrad zveřejnil platy zaměstnanců až po předvolání k soudu. Mynář si za rok vydělal přes dva miliony

Domácí Domácí
2. 9. 2016 18:45
Hradní kancléř Vratislav Mynář si předloni na Hradě vydělal 2,1 milionu hrubého, šéf protokolu Jindřich Forejt o milion méně a hradní mluvčí Jiří Ovčáček si přišel na necelých 900 tisíc. Roční platy zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím podařilo získat aktivistovi Luďku Maděrovi. Trvalo mu to ale 19 měsíců – Hrad reagoval až poté, co dostal kvůli neposkytnutí informací předvolání k soudu. Na případ upozornil server iDnes.cz.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem.
Hradní kancléř Vratislav Mynář s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než 19 měsíců trvalo Kanceláři prezidenta republiky, než vyhověla žádosti aktivisty Luďka Maděry o zveřejnění platů vysokých pracovníků Hradu. Částky se Maděra dozvěděl až poté, co na Hrad dorazilo kvůli neposkytnutí informací předvolání k Městskému soudu v Praze. Na posun v případu upozornil server iDnes.cz.

Foto: Facebook Luďka Maděry

„Kancléř Mynář vyměknul, stačilo předvolání,“ radoval se na sociální síti Maděra a přidal naskenovaný dopis Kanceláře prezidenta republiky. Šéf legislativního odboru v něm Maděrově advokátce píše, že se Hrad rozhodl „navrhovatele uspokojit“.

Maděra před 19 měsíci žádal o zveřejnění platů na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zajímaly ho příjmy kancléře Vratislava Mynáře, šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za poslední dva roky – tedy 2013 a 2014.

Mynář si v roce 2013 přišel na necelých 1,9 milionu hrubého, Forejt na téměř 1,2 milionu a Ovčáček, který nastoupil až v prosinci, na 68 tisíc.

O rok později už se mluvčímu příjmy více než zdvanáctinásobily – vydělal si 870 tisíc. Polepšil si i Mynář (na 2,1 milionu), naopak Forejtovi plat klesl na zhruba milion.

Maděra nyní hodlá ve sporu pokračovat. „Zažalujeme Kancelář prezidenta republiky o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mně informace neposkytli. A pokud vyhrajeme u soudu a budou nám to muset zaplatit, tak podnikneme kroky, aby to musel zaplatit Mynář ze svého,“ reagoval pro iDnes.cz.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy