Zbytečné čekání. Mynářovo přiznání majetku je prázdný papír

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 23. 6. 2015 10:48
Hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil po dlouhém nátlaku své majetkové přiznání za rok 2013. Veřejnost se z něj ale nedozví, co Mynář vlastní. V daném roce nic nekoupil a neměl dluhy.
Vratislav Mynář předává Věře Kovářové majetkové přiznání.
Vratislav Mynář předává Věře Kovářové majetkové přiznání. | Foto: ČTK

Praha - Kancléř Vratislav Mynář si v roce 2013 nekoupil žádnou nemovitost, neměl dluhy ani neobdržel žádné dary. Vyplývá to z čestného prohlášení, které v úterý po dlouhých tahanicích předal místopředsedkyni hnutí Starostové a nezávislí Věře Kovářové.

Dokument však řeší pouze majetek nabytý v průběhu předloňského roku. Není z něj tedy jasné, jaký majetek Mynář koupil předtím nebo jaké byly jeho majetkové poměry loni.

Na odevzdání přehledu za loňský rok má kancléř čas do konce června. "Kdyby byl pan kancléř frajer, tak by přinesl i přehled za loňský rok," komentovala to Kovářová.

Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka si Hrad dělá z požadavků veřejnosti legraci. "To není žádné majetkové přiznání. To je pouze čestné prohlášení podle zákona o střetu zájmů. Vůbec se z něj nedozvíme, jaký majetek kancléř vlastní," řekl Gazdík.

Klub TOP 09 a Starostů minulý týden předložil návrh zákona, podle kterého by politici i úředníci museli zveřejnit, s jakým majetkem do funkce vstupují. "Veřejnost si tak může udělat obrázek, zda v průběhu funkce podezřelým způsobem nezbohatli," uvedla Kovářová. Zároveň zveřejnila veškerý svůj majetek.

Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Naposledy se do tajemných majetkových poměrů kancléře obula minulý pátek, kdy prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny lobbovat za zákon o prokazování původu majetku.

Přestaňte kopat do prezidenta

Podle poslankyně je pokrytecké, když hlava státu lobbuje za zmapování majetků hluboko do minulosti, zatímco její nejbližší spolupracovníci majetky tají. Teprve po několikaměsíční kritice Mynář letos v dubnu zveřejnil, že bere měsíčně 120 tisíc čistého.

Mynář poslankyni v úterý vyzval, aby "přestala populisticky kopat do prezidenta a místo toho napravila mezeru v zákoně, kvůli které není jasné, komu má kancléř přiznání odevzdávat".

O kancléřových majetcích a příjmech se začalo spekulovat kvůli nákupu pražské vily. Rozlehlý dům ve Strašnicích koupil Mynář od advokáta Víta Širokého neobvykle levně, za pouhých 5,5 milionu korun. Prezident Zeman dotazy na majetky svého kancléře odbýval tím, že se jimi zabývá Národní bezpečnostní úřad. Od něj Mynář již měsíce marně čeká na udělení bezpečnostní prověrky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy