Zbytečné čekání. Mynářovo přiznání majetku je prázdný papír

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 23. 6. 2015 10:48
Hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil po dlouhém nátlaku své majetkové přiznání za rok 2013. Veřejnost se z něj ale nedozví, co Mynář vlastní. V daném roce nic nekoupil a neměl dluhy.
Vratislav Mynář předává Věře Kovářové majetkové přiznání.
Vratislav Mynář předává Věře Kovářové majetkové přiznání. | Foto: ČTK

Praha - Kancléř Vratislav Mynář si v roce 2013 nekoupil žádnou nemovitost, neměl dluhy ani neobdržel žádné dary. Vyplývá to z čestného prohlášení, které v úterý po dlouhých tahanicích předal místopředsedkyni hnutí Starostové a nezávislí Věře Kovářové.

Dokument však řeší pouze majetek nabytý v průběhu předloňského roku. Není z něj tedy jasné, jaký majetek Mynář koupil předtím nebo jaké byly jeho majetkové poměry loni.

Na odevzdání přehledu za loňský rok má kancléř čas do konce června. "Kdyby byl pan kancléř frajer, tak by přinesl i přehled za loňský rok," komentovala to Kovářová.

Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka si Hrad dělá z požadavků veřejnosti legraci. "To není žádné majetkové přiznání. To je pouze čestné prohlášení podle zákona o střetu zájmů. Vůbec se z něj nedozvíme, jaký majetek kancléř vlastní," řekl Gazdík.

Klub TOP 09 a Starostů minulý týden předložil návrh zákona, podle kterého by politici i úředníci museli zveřejnit, s jakým majetkem do funkce vstupují. "Veřejnost si tak může udělat obrázek, zda v průběhu funkce podezřelým způsobem nezbohatli," uvedla Kovářová. Zároveň zveřejnila veškerý svůj majetek.

Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Naposledy se do tajemných majetkových poměrů kancléře obula minulý pátek, kdy prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny lobbovat za zákon o prokazování původu majetku.

Přestaňte kopat do prezidenta

Podle poslankyně je pokrytecké, když hlava státu lobbuje za zmapování majetků hluboko do minulosti, zatímco její nejbližší spolupracovníci majetky tají. Teprve po několikaměsíční kritice Mynář letos v dubnu zveřejnil, že bere měsíčně 120 tisíc čistého.

Mynář poslankyni v úterý vyzval, aby "přestala populisticky kopat do prezidenta a místo toho napravila mezeru v zákoně, kvůli které není jasné, komu má kancléř přiznání odevzdávat".

O kancléřových majetcích a příjmech se začalo spekulovat kvůli nákupu pražské vily. Rozlehlý dům ve Strašnicích koupil Mynář od advokáta Víta Širokého neobvykle levně, za pouhých 5,5 milionu korun. Prezident Zeman dotazy na majetky svého kancléře odbýval tím, že se jimi zabývá Národní bezpečnostní úřad. Od něj Mynář již měsíce marně čeká na udělení bezpečnostní prověrky.

 

Právě se děje

Další zprávy