Mynář chce zjistit, jak unikly informace z NBÚ. Udělení prověrky se vzdaluje

Radek Nohl Radek Nohl
20. 12. 2015 5:27
Komise doporučila řediteli Národního bezpečnostního úřadu Dušanu Navrátilovi, aby zamítl rozklad hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se zde zatím marně snaží získat nejvyšší prověrku na přísně tajné. Mynářovi se ale nelíbí, že se informace o jednání komise dostaly na veřejnost dříve, než se o nich dozvěděl on. A zároveň předtím, než jeho advokát vůbec mohl znovu nahlédnout do spisu.
Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. | Foto: DVTV

Praha - Udělení bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné se hradnímu kancléři Vratislavu Mynáři vzdaluje. Pětičlenná komise podle Lidových novin doporučila řediteli Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušanu Navrátilovi, aby Mynářův rozklad zamítl.

Další osud má tak nyní v rukou právě šéf NBÚ. Mynář - i když to nyní tak nevypadá - není úplně bez šance. V minulosti se již stalo, že se ředitel NBÚ doporučení komise postavil a rozhodl opačně. Ovšem jde jen o několik případů.

Národní bezpečnostní úřad však nyní řeší, jak je možné, že se informace o tom, jak v případě Mynáře komise rozhodla, dostaly na veřejnosti. Nelíbí se to ani vedoucímu kanceláře prezidenta republiky. Jeho obhájce Lukáš Trojan měl až v pátek znovu nahlédnout do spisu a zjistit, co v něm všechno je. Jenže teď se ukazuje, že je návštěva NBÚ možná zbytečná.

Mynář tak chce nechat možný únik prošetřit. "Podle pokynu klienta učiníme veškeré kroky k tomu, aby případný únik informací byl řádně prověřen a v případě, že se potvrdí, aby z této skutečnosti byly vyvozeny důsledky," prohlásil advokát Lukáš Trojan.

Kdo byl členem Mynářovy komise?

Když úřad nyní zjistí, zda někdo z pracovníků informaci z úřadu vynesl, může to mít vliv na jeho další práci pro NBÚ. "Taková skutečnost, i když se nejedná o utajovanou informaci ani o osobní údaje, ale pouze o informaci o procesu řízení o rozkladu, by měla vliv na posouzení bezpečnostní spolehlivosti této osoby," uvedl mluvčí NBÚ Radek Holý.

Z pětičlenné komise, která řešila Mynářův případ, byl ale jen jeden zaměstnancem Národního bezpečnostního úřadu. Ostatní tu trvalý pracovní poměr nemají.

"Informace o tom, že rozkladová komise rozhodla, či dokonce o tom, jak rozhodla, je bezprecedentním porušením principu neveřejnosti správního řízení. Co je však zcela unikátní, je fakt, že k takovému úniku informaci dochází z NBÚ, tedy instituce, která je zřízena za účelem ochrany utajovaných informací," prohlásil Trojan.

Mluvčí NBÚ Holý je přesvědčen, že i když se výsledek komise dostal na veřejnost, tak to nebude mít žádný vliv na konečné rozhodnutí ředitele NBÚ Dušana Navrátila. Kdy ten o rozkladu hradního kancléře rozhodne, není v tuto chvíli jasné.

O post u Zemana nepřijde

Mynářovi NBÚ podle dřívějších informací prověrku na stupeň přísně tajné neudělil z několika důvodů. Úřad prý vadilo nevyjasněné vlastnictví pozemků, na kterých kancléř v minulosti postavil penzion, že byl držitelem anonymních akcií a zamlčení trestního stíhání za dopravního nehodu, kterou způsobil před zhruba 30 roky.

Kancléř dříve popsal, jak se inkriminovaná nehoda stala. Bylo to poté, co v 19 letech vypil pár piv a škodovkou rodičů naboural obecní rozhlas. Trojan řekl, že jeho klient nemohl nehodu úmyslně tajit. NBÚ o trestu pro Mynáře prý musel vědět.

O post kancléře ale Mynář zatím nepřijde. Prezident Miloš Zeman uvedl, že ho neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání. Což může trvat roky, protože pokud nyní neuspěje, může se ještě obrátit na soud.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy