Poslankyně žádá šéfa NBÚ: Prověřte, jestli Mynář a Nejedlý nemají přístup k tajným informacím

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
21. 10. 2015 19:38
Poslankyně Věra Kovářová poslala podnět šéfovi NBÚ Dušanu Navrátilovi, aby zkontroloval, jestli prezidentská kancelář dodržuje povinnosti, aby se k utajovaným informacím nemohly dostat žádné nepovolané osoby. Naráží zejména na kancléře Vratislava Mynáře, který stále nemá bezpečnostní prověrku, a na prezidentova poradce Martina Nejedlého.
Vratislav Mynář přinesl Věře Kovářové neúplné majetkové přiznání.
Vratislav Mynář přinesl Věře Kovářové neúplné majetkové přiznání. | Foto: ČTK

Praha - Poslankyně Věra Kovářová chce prověřit, jestli se kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář skutečně nemohl dostat k utajovaným informacím. Mynář totiž od Národního bezpečnostního úřadu nezískal prověrku.

Kovářová se obává, že by na Hradě mohlo docházet k porušování zákona o ochraně utajovaných informací. V úterý proto poslala podnět šéfovi NBÚ Dušanu Navrátilovi, aby zkontroloval, jestli prezidentská kancelář dodržuje všechny povinnosti.

"Sílí spekulace, že vzhledem k jeho formální i faktické pozici uvnitř Kanceláře prezidenta republiky je jen obtížně představitelné, že se pan Mynář skutečně neseznamoval a neseznamuje s informacemi, které by pro něj měly být nepřístupné," vyjádřila své obavy Kovářová v dopise adresovaném řediteli NBÚ, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Podle Kovářové je na místě, aby inspektoři prověřili, jestli Hrad skutečně dodržuje povinnosti, které ze zákona má a kancléře Vratislava Mynáře drží od klasifikovaných materiálů dál. Navrátila proto požádala o komplexní kontrolu, která by prověřila období od března 2013, kdy se Miloš Zeman ujal prezidentské funkce.

Mynář podle poslankyně navíc nemusí být "jedinou problematickou osobou" z hradní suity. Naráží tím na Zemanova poradce Martina Nejedlého, který rovněž nemá prověrku a jehož vliv na hlavu státu rovněž není nezanedbatelný.

Hradní kancléř ani po třiceti měsících ve funkci nemá bezpečnostní prověrku, kterou podle svých slov nedostal kvůli nehodě v mládí. Za druhého muže na Hradě tak musel na jednáních, kde se tajné informace probíraly, zaskakovat šéf bezpečnostního odboru, dnes už kvůli kauze s trenkami odejitý Jan Fulík.

Přestože na Hradě - stejně jako na všech jiných úřadech - je takzvaná tajná spisovna, za niž úředníci odpovídají před NBÚ, někteří politici se domnívají, že Mynářovi podřízení zkrátka svému šéfovi nedokáží říct ne.

"Nevěřím tomu, že by při výkonu pozice nejbližšího prezidentova spolupracovníka nepřišel do styku s materiály, které jsou v nějakém bezpečnostním režimu," řekla nedávno poslankyně za ODS Jana Černochová Hospodářským novinám. Její kolega Ivan Gabal by nejraději k tomuto tématu svolal bezpečnostní výbor, proti je ovšem jeho předseda Roman Váňa (ČSSD).

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček nicméně odmítá, že by se chybějící Mynářova prověrka nějak negativně promítala do chodu kanceláře. "Žádné problémy v této záležitosti jsme nezaznamenali," řekl v půlce října HN Ovčáček.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy