Kancléř Mynář bezpečnostní prověrku nedostal, proti rozhodnutí se chce bránit

Domácí Radek Nohl Domácí , Radek Nohl
Aktualizováno 25. 9. 2015 16:29
Hradní kancléř Vratislav Mynář nedostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověrku na stupeň přísně tajné. O tom, že se rozhodl mu ji neudělit, se hovořilo už týden, nyní to potvrdil sám Mynář s tím, že s největší pravděpodobností podá proti rozhodnutí takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf NBÚ. Zeman už dříve řekl, že Mynáře zatím neodvolá, v pátek dodal, že kancléř bude mít na Hradě vždy důstojné místo.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář nedostal bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Mynář to uvedl v prohlášení, které rozeslal médiím Pražský hrad. Vedoucí kanceláře prezidenta tak potvrdil informaci, o které se hovoří už několik dní.

"Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s obsahem obálky zaslané do mých rukou Národním bezpečnostním úřadem. V listině je oznámeno, že jsem neobdržel prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň Přísně tajné," uvedl v prohlášení kancléř.

Proti rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se chce ale Mynář bránit. "S velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že podám rozklad do rukou ředitele Národního bezpečnostního úřadu," prohlásil.

Důstojné místo od Zemana

To mu ostatně poradil ve čtvrtek i prezident Miloš Zeman s tím, že ho zatím neodvolá. Dříve přitom prezident prohlašoval, že by kancléř v případě, že prověrku nedostane, musel na Hradě skončit.

Zeman poté v pátečním rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Mynář bude mít na Hradě místo i v opačném případě. Tedy když prověrku nezíská. "Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo," prohlásil Zeman.

Sobotka: rozhodne se moudře

Přední politici vyjadřují přesvědčení, že Mynář, který nedostal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň přísně tajné, by měl ve funkci skončit. Někteří míní, že se do ní nikdy neměl ani dostat.

"Věřím, že se pan prezident rozhodne moudře, v zájmu státu a dobré pověsti úřadu prezidenta," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Nepřekvapuje mě to," uvedl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Doufám, že po pravomocném rozhodnutí, pokud bude stejné, se rozhodne jako soudný člověk," poznamenal. "Nikdy neměl být do funkce jmenován," konstatoval zase ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

"Prověrka je podle mne podmínkou výkonu takové funkce. Je spíše zarážející, že to trvá tak dlouho, když jde o bezpečnostní rizika na místech nejvyšších. Hry o čas snižují důstojnost úřadu," vyjádřil své přesvědčení místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Šéf KSČM Vojtěch Filip věří, že prezident Miloš Zeman umí držet své slovo.

"Prezident republiky jasně řekl, že pokud kancléř nezíská prověrku, musí odejít. Tak předpokládám, že slova pana prezidenta platí," uvedl v tomto týdnu také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Svlékl jsem se do naha"

Mynář podal žádost o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné v prosinci 2013. Tehdy před novináři prohlásil, že se doslova "svlékl do naha".

Národní bezpečnostní úřad až v těchto dnech - tedy téměř po dvou letech - rozhodl, že žádost vedoucího Kanceláře prezidenta republiky zamítne.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 30 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy