Zemanovci mají plán na vzkříšení. Domlouvají se s Okamurou a zvažují konec Mynáře

Václav Dolejší
15. 12. 2015 9:45
Lídři Strany práv občanů (SPO), kteří po ostudné porážce raději z názvu vypustili slovo Zemanovci, se v posledních týdnech často scházejí a vymýšlejí nejrůznější plány. Problém je v tom, že nápady se kraj od kraje liší a místy si protiřečí. Moravská buňka však třeba domlouvá spojenectví s Tomiem Okamurou a jeho novým hnutím Svoboda a přímá demokracie. Moravské regiony tak činí i přes odpor šéfa SPO Jana Veleby a prezidentova poradce a místopředsedy strany Martina Nejedlého. Ani jeden Okamurovi příliš nedůvěřuje.
Miloš Zeman s Janem Velebou na sjezdu SPO
Miloš Zeman s Janem Velebou na sjezdu SPO | Foto: SPO

Praha - Strana, která utrpí ve volbách drtivou porážku jako Zemanovci před dvěma roky s 1,5 procenta hlasů, obvykle nemilosrdně končí. Ovšem pokud máte svého gurua na Hradě, musíte se alespoň pokusit jeho fanklub zase vzkřísit.

Lídři Strany práv občanů (SPO), kteří po ostudné porážce raději z názvu vypustili slovo Zemanovci, se v posledních týdnech často scházejí a vymýšlejí nejrůznější plány. Problém je v tom, že nápady se kraj od kraje liší a místy si protiřečí.

Například většina moravských buněk se domlouvá na spojenectví s Tomiem Okamurou a jeho novým hnutím Svoboda a přímá demokracie. V Olomouckém kraji by se společným lídrem pro podzimní krajské volby v příštím roce měl stát poslanec a místopředseda Okamurova hnutí Radim Fiala.

Moravské regiony tak činí i přes odpor šéfa SPO Jana Veleby a prezidentova poradce a místopředsedy strany Martina Nejedlého. Ani jeden Okamurovi příliš nedůvěřuje. Naopak raději prosazují koalice s původním hnutím Úsvit, tedy lidmi kolem poslance Marka Černocha, kteří se s Okamurou rozešli ve zlém. "Teprve o tom vyjednáváme," řekl Černoch.

Proti uprchlíkům, za Zemana

Ať už se Zemanovci dají dohromady s novými, nebo starými okamurovci, téma pro kampaň je jasné: ostře proti uprchlíkům plus sázka na prezidentovu popularitu.

"Rozhodně se necítíme jako strana na odpis. Naopak, věříme v úspěch," říká suverénně šéf královéhradecké SPO Miroslav Matějka. Ve městě už nechal vylepit billboardy s obrázkem imigranta přelézajícího hraniční závoru, spícím Karlem Schwarzenbergem a nápisem "Se Zemanem krizi uprchlíků neprospíte!". Snaha hlásit se k Miloši Zemanovi a doufat, že to stačí, už jednou SPO nevyšla − ve sněmovních volbách v říjnu 2013.

"Tehdy naše kampaň byla moc agresivní a nafoukaná. Voliči to potrestali. Tentokrát do toho musíme jít více zarputile. A buď uspějeme, nebo zmizíme," uvažuje místopředseda SPO Miloslav Soušek.

Ten jako svůj recept prosazuje v Pardubickém kraji další cestu: spojenectví s novým Hnutím osobností kraje (HOK). "Je to náš nejpřirozenější partner. Většinou jde o místní autority, lékaře nebo ředitele muzeí či divadel," říká.

Problém je, že kolegové v některých krajích nevěří, že HOK je autentické hnutí, které vzniklo samo zezdola. "Ve mně to vyvolává pocit, že HOK jsme si sami uměle vytvořili, aby to jako vypadalo, jak jsme dobří a máme nějaké partnery," míní předseda Zemanovců v Karlovarském kraji Josef Kvasnička.

Kancléř nemá soudnost a škodí

Kvasnička také patří k otevřeným kritikům hradního kancléře Vratislava Mynáře. I mnoho dalších členů SPO si myslí, že sebevědomý kancléř bez prověrky dnes stranu poškozuje coby bývalý předseda a stále ještě šéf zlínské organizace.

Málokdo z nich si ovšem dovolí veřejně vystoupit proti nejbližšímu spolupracovníkovi hlavy státu. Jen Josef Kvasnička: "Já si Vratislava Mynáře vážím za to, že se mu podařilo SPO před časem restartovat a jak řídil prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Ale dnes často od našich členů i sympatizantů slýchám výtky, jak nám to kazí. A ono se jim těžko vysvětluje, že se Vráťa v roli kancléře snaží. Mám pocit, že ztratil soudnost a neumí se rozhodnout, jestli má z funkce kancléře odejít, aby svou stranu dál nepoškozoval. Lidé si nás s ním bohužel pořád spojují," říká karlovarský předseda Kvasnička.

Znechucený místopředseda liberecké SPO Jiří Cihlář dokonce kvůli tomu před měsícem rezignoval. "Už mě to nebavilo. Kluci z Prahy nám pořád do něčeho zasahují, ale jsou to oni, kdo bezesporu imagi partaje nejvíc škodí."

Někdy vztahy poškodí i úsměvné historky. Jako teď, když spousta krajských šéfů vypravila autobusy se straníky do Prahy na demonstraci 17. listopadu na podporu Miloše Zemana. A pak je rozzlobilo, že kancléř Mynář jim také neřekl o možnosti prohlídky Hradu s občerstvením, kam vzal jen lidi ze své obce Osvětimany.

 

Právě se děje

Další zprávy