Mynář bude mít na Hradě vždycky důstojné místo, zůstane i bez prověrky, řekl Zeman

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2015 15:07
Prezident Miloš Zeman bude mít pro Vratislava Mynáře na Hradě místo i v případě, že nedostane od NBÚ bezpečnostní prověrku. Ten v pátek odpoledne potvrdil, že prověrku nedostal. Proti rozhodnutí se ale může odvolat. Což nyní zvažuje. Zeman již dříve uvedl, že to od svého podřízeného očekává. Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později. Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ nejsou zatím známy.
Miloš Zeman a Vratislav Mynář.
Miloš Zeman a Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Praha - Když hradní kancléř Vratislav Mynář nezíská od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bezpečnostní prověrku, najde pro něj prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jiné místo. "Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo," řekl Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy. Mynář následně v pátek odpoledne potvrdil, že prověrku nedostal. Jestli se proti rozhodnutí odvolá, nyní zvažuje. "S velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že podám rozklad do rukou ředitele Národního bezpečnostního úřadu," dodal Mynář.

Zeman už ve čtvrtek prohlásil, že pokud NBÚ Mynářovi bezpečnostní prověrku neudělil, očekává, že se kancléř proti rozhodnutí odvolá. Když odvolání nedopadne dobře, bude muset kancléř ve funkci skončit. Konec Mynářova působení na Hradě to ale zřejmě znamenat nebude.

Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve média. Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ nejsou zatím známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků mohl hradnímu kancléři získání prověrky zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

Kvóty jsou krokem vedle

Prezident také upozornil na to, že schválení kvót na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků je od EU nesprávný krok, který povede k razantním demografickým a sociálním změnám struktury Evropy, které ve svých důsledcích povedou k zániku Evropské unie jako takové.

Zeman přirovnal současnou evropskou uprchlickou politiku k pohádce o jezinkách, které strkají do tepla dva prstíčky. "Já pokládám myšlenku kvót za omyl od samého počátku bez ohledu na to, jak vysoká ta kvóta je," uvedl Zeman.

Prezident také v rozhovoru ocenil postoj slovenského prezidenta Roberta Fica, který řekl, že trvá na tom, aby si Slovensko mohlo uprchlíky vybrat.Slovensko je podle Zemana ve svém postoji ke kvótám mnohem odvážnější než Česko.

 

Právě se děje

Další zprávy