Zeman chce kvůli trenýrkám nad Hradem odvolat šéfa ochranky, Tuhý rozhodne ve čtvrtek

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 9. 2015 17:27
Kvůli červeným trenýrkám vyvěšeným na střeše Pražského hradu by mohl být odvolán šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. O jeho odvolání rozhodne ve čtvrtek policejní prezident Tomáš Tuhý, který se s Dongresem sejde, až se seznámí se závěry šetření. Prezident nejprve oznámil, že byl Dongres odvolán, podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tím ale chtěl pouze vyjádřit svou vůli. Další personální změny budou následovat, řekl prezident Zeman v Ostravě, kde zahájil třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.
Trenýrky, které visely nad Pražským hradem.
Trenýrky, které visely nad Pražským hradem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli trenýrkám, které v sobotu zavlály nad Pražským hradem místo prezidentské standarty, by mohl padnout šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres.

O jeho odvolání rozhodne ve čtvrtek policejní prezident Tomáš Tuhý, který se s Dongresem sejde, až se seznámí se závěry šetření. Informovala o tom mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Prezident Miloš Zeman chce jeho odvolání kvůli víkendovému incidentu s vyvěšením trenýrek nad Pražským hradem. Zda Tuhý Zemanovo přání vyslyší, policie neuvedla.

Návrh na odvolání šéfa Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese zřejmě nebude poslední. Prezident Miloš Zeman totiž při zahájení své návštěvy v Moravskoslezském kraji řekl, že další personální změny budou následovat.

"Pan prezident se rozhodl navrhnout odvolání ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky v souvislosti se sobotním  útokem vandalů. Další personální změny budou následovat. O těch budeme informovat v okamžiku, kdy proběhnou," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Ovčáček dále uvedl, že Dongrese musí odvolat Tuhý, považuje to ale za technickou záležitost. Podle Ovčáčka Zeman svým prohlášením vyjádřil svou jasnou vůli. "Nelze předpokládat, že by jeho vůli pan policejní prezident nerespektoval," řekl.

Došlo k narušení elementární důvěry

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obává toho, že kvůli vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem byla narušena elementární důvěra veřejnosti i prezidenta v lidi, kteří hlavu státu chrání.

"Já myslím, že nepochybně takovéto rozhodnutí je v kompetenci Policie České republiky, která se stará o část bezpečnosti Pražského hradu a prezidenta republiky. Současně si myslím, že by měla existovat elementární důvěra mezi prezidentem republiky a lidmi, kteří se starají o jeho ochranu," konstatoval ministerský předseda.

Zpochybňování státních symbolů je namístě, neměly by se klást na úroveň svatých předmětů, říká mluvčí a člen skupiny Ztohoven Petr Žilka. Akce je podle něj jen začátek.
16:43
Zpochybňování státních symbolů je namístě, neměly by se klást na úroveň svatých předmětů, říká mluvčí a člen skupiny Ztohoven Petr Žilka. Akce je podle něj jen začátek. | Video: Daniela Drtinová

Aktivisté z umělecké skupiny Ztohoven v sobotu večer vylezli po lešení v přestrojení za kominíky. "Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina na svém webu.

Trojici hned na místě zadržela policie, obvinila je z výtržnictví a krádeže. Dalšího člena Ztohoven pak policie zadržela v pondělí, prý se znovu pokoušel na lešení vylézt. Aktivista ale tvrdí, že na místě jen dělal rozhovor pro Českou televizi.

Červené trenýrky na Zemana čekaly i ve středu ve Frýdku-Místku, kde je na bambusové tyči vztyčila pětice jeho odpůrců. Kromě toho pískali a prezidentovi ukazovali červenou kartu.

Zeman na jejich počínání reagoval hned zpočátku setkání s občany na náměstí. Řekl, že "zdraví blbečky", a že když mají trenýrky na tyči, chodí zřejmě "naostro", tedy bez spodního prádla.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že na setkání s prezidentem přišlo na náměstí 3000 lidí, což je podle něj "facka Pražské kavárně", jak lidé ze Zemanova okolí nazývají některé prezidentovy kritiky.

"Nelíbí se nám postoje našeho prezidenta, to jak nás uvazuje k Východu, k Rusku, k totalitním zemím," řekl Aleš Konečný, jeden z těch, kteří přišli na náměstí va Frýdku-Místku z trenýrkami na tyči.

"Trestu neujdou"

Ovčáček označil akci za "fašizaci pražské kavárny" a "nízký pokus o zneuctění státního symbolu a Hradu". Kancléř Vratislav Mynář pak slíbil, že viníka potrestá.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Hospodářským novinám řekl, že ve hře je kromě Dongrese také velitel Hradní stráže Radim Studený a ředitel bezpečnostního odboru v prezidentské kanceláři Jan Fulík.

"Jestliže shledám jasného viníka, tak trestu neujde," prohlásil rozzlobený Mynář.

Mynář kvůli incidentu uvažuje také o tom, že společně se Správou Pražského hradu změní způsob stavebních úprav a rekonstrukcí.

Hodlá prozkoumat, jestli se jich nedělá moc zároveň, takže už pak není možnost pořádně zajistit elementární bezpečnost.

 

Právě se děje

Další zprávy