Frýdek-Místek - Bývalí policisté z Vratimova nejsou žádní korupčníci, byli jen na lidi moc hodní. Tak se alespoň hájí většina z nich u soudu ve Frýdku-Místku.
Tam dnes začalo hlavní líčení v jednom z nejrozsáhlejších odhalených případů policejní korupce.
Jak měli vysvětlit, proč neřešili prokázané přestupky řidičů? Proč nevypisovali pokutové bloky, nepsali záznamy? Chtěli řidičům pomáhat! Někdy přestupek řešili domluvou. Jindy měřili řidiči alkohol tak dlouho, dokud z něho nevyprchal, takže vlastně už neměli co řešit. Peníze do vlastní kapsy si nebrali. A když jim je někdo nabízel, tak ho odmítli.
"Když nás o to řidič požádal, čekali jsme na druhé měření deset, patnáct minut i déle. Stávalo se, že opakované měření bylo negativní, takže pak nebylo co řešit. Přístroj při prvním měření zaznamenal třeba vliv nějakého léku," vysvětloval jeden z jedenácti obžalovaných Lumír Zemánek to, proč nevykazovali prokázané případy pozitivního měření na alkohol.
"Taky jsme občas dávali fouknout spolujezdcům, kteří chtěli vědět, jak na tom jsou s alkoholem, i známým či kolemjdoucím. To jsme nikam nepsali," tvrdil další obžalovaný Dalibor Rada, jak ve Vratimově využívali přístroj na měření alkoholu.
Na kolik si ceníte řidičského průkazu?
Fakta - odposlechy ze služebních aut, paměť radaru a atestovaného přístroje na měření alkoholu Drägr, výpovědi řidičů. To vše ale říká něco jiného. Vypovídají o neuvěřitelné troufalosti a ukázkovém zneužívání pravomocí veřejného činitele.
"Potřebujete řidičák? Na kolik si ho ceníte?" ptali se podle obžaloby dva bývalí policisté řidiče Pavla Michálka poté, co nafoukal čtyři desetiny promile alkoholu. Když jim dal šest tisíc korun, nechali ho jet dál a řekli mu, ať o tom nikde nemluví.
Kauza a fakta
- léto 2007
Inspekce ministra vnitra zahájila ve Vratimově sledování policistů podezřelých z korupce - říjen 2007
Deset policistů a jeden strážník ze sousední vesnice byli zadrženi, státní zastupitelství zaájilo jejich stíhání - říjen 2007
Všichni podezřelí policisté dostali od svých nadřízených výpověď - listopad 2008
Státní zástupce Krajského státní zastupitelství v Ostravě obžaloval deset bývalých policistů a jednoho strážníka ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, sedm z nich také z přijímání úplatků
Řidičku, kterou nachytali bez platné technické kontroly, si čtyři z obžalovaných poslali do obchodu pro alkohol. "Žena uvedla, že odjela do obchodu, koupila dva litry Fernetu a dvě láhve Magistru, předala je policistům, oni ji pak nechali jet," líčil státní zástupce Alois Dlouhý.
Opilého řidiče vozu značky Audi A4, který jim ráno přiznal, že do tří rána pil v baru, požádali podle obžaloby o třicet tisíc. Když dal dohromady jen deset, spokojili se s touto částkou.
"Několik svědků uvedlo, že jim policisté vzali řidičák a poslali je pro peníze do bankomatu. Když se vrátili a peníze jim dali, nechali je jet dál," uvedl státní zástupce. Dodal, že dva řidiči to oznámili policii.
Vše začalo anonymem
Jednomu řidiči čouhala jen tak bez praporku z auta kolejnice. Policisté ho podle obžaloby nechali jet za dvě stovky. Nejprve po něm chtěli tisíc korun. On však tvrdil, že nemá žádné peníze. Tak ho poslali s kolejnicí do sběrny.
"V autě bylo asi pět mladíků. Nakonec jsme od nich nevzali nic. Přemluvili nás, že by jim pak skoro nic nezbylo. Řešili jsme to domluvou, ať už nekradou železo," hájil se obžalovaný Rostislav Nojzer.
Případ začal anonymním oznámením, že policisté z Vratimova vybírají pokuty podle vlastních pravidel a do vlastních kapes. Inspekce ministra vnitra instalovala v srpnu 2007 do jejich služebních aut odposlechy. Během dvou měsíců nasbírala důkazy pro devatenáct případů, kdy si řekli o úplatek nebo minimálně neřešili přestupek tak, jak měli.
Inspekce ministra vnitra policejní oddělení ve Vratimově téměř rozprášila. Z dvaceti policistů se podle jejího šetření zapojilo do úplatkářské praxe deset z nich. Aktérů případů je jedenáct. Jedenáctý je bývalý strážník ze sousedního Šenova, který policistům pomáhal tím, že jim půjčoval přenosný radar. Ten vratimovská policie neměla.
Jediný bývalý strážník Vlastimil Vavrečka se při výslechu na státním zastupitelství přiznal. "Měřili jsme spolu, moji nadřízení to nevěděli. Oni vybírali peníze a něco mi pak dali. Přemluvili mne," vypověděl Vavrečka před státní zástupkyní. Přiznal, že jednou dostal od policistů za hodinu a čtvrt měření tři tisíce dvě stě korun.
Před soudem však ani on přiznání nezopakoval. Odmítl vypovídat podobně jako většina obžalovaných. Čtyři se k soudu nedostavili vůbec. Soudce jednal v jejich nepřítomnosti. Proces bude pokračovat do příštího týdne. Muži jsou obžalovaní z přijímání úplatků nebo ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, někteří z obou trestných činů. Hrozí jim až pět let vězení.