Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Nové obory chystají univerzity i pro příští rok

Novinky připravují české vysoké školy také pro příští akademický rok. Například Vysoké učení technické v Praze plánuje hned několik nových oborů. Na Fakultě biomedicínského inženýrství by už od příštího roku měl vzniknout nový program Informatika a kybernetika ve zdravotnictví, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská pak připravuje bakalářský program zaměřený na kvantové technologie, aplikovanou algebru a na vyřazování jaderných zařízení z provozu. 

Technická univerzita v Ostravě chystá obory jako Průmysl 4.0, Ekonomika surovin nebo Voda - strategická surovina. "Plánujeme otevřít také magisterský program Stavební inženýrství - BIM inženýring, který nabídne vzdělávání v dnes vysoce aktuální problematice informačních modelů budov. Od akademického roku 2021/2022 chystáme další novinku, a to průmyslový design," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková.

Obor Herní design by pak příští rok chtěla představit Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) v Praze. Původně už se k otevření  chystala letos, nakonec ale zavedení programu odložila. "Vzhledem k tomu, že jakýkoliv nový otevřený obor neznamená navýšení příspěvku z ministerstva školství, je pro školu velmi nákladné nový obor otevřít," vysvětlila mluvčí FAMU Hana Šťastná.

 

Právě se děje

Další zprávy