Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: Shutterstock.com

Nové obory chystají univerzity i pro příští rok

Novinky připravují české vysoké školy také pro příští akademický rok. Například Vysoké učení technické v Praze plánuje hned několik nových oborů. Na Fakultě biomedicínského inženýrství by už od příštího roku měl vzniknout nový program Informatika a kybernetika ve zdravotnictví, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská pak připravuje bakalářský program zaměřený na kvantové technologie, aplikovanou algebru a na vyřazování jaderných zařízení z provozu. 

Technická univerzita v Ostravě chystá obory jako Průmysl 4.0, Ekonomika surovin nebo Voda - strategická surovina. "Plánujeme otevřít také magisterský program Stavební inženýrství - BIM inženýring, který nabídne vzdělávání v dnes vysoce aktuální problematice informačních modelů budov. Od akademického roku 2021/2022 chystáme další novinku, a to průmyslový design," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková.

Obor Herní design by pak příští rok chtěla představit Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) v Praze. Původně už se k otevření  chystala letos, nakonec ale zavedení programu odložila. "Vzhledem k tomu, že jakýkoliv nový otevřený obor neznamená navýšení příspěvku z ministerstva školství, je pro školu velmi nákladné nový obor otevřít," vysvětlila mluvčí FAMU Hana Šťastná.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy