Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Informační války, rizika kyberprostoru i obrana státu

Novinku letos představila také brněnská Univerzita obrany. Na oboru kybernetická bezpečnost se studenti naučí analyzovat bezpečnostní rizika, vytvořit ochranu komunikační infrastruktury před kybernetickými útoky i objasnit kybernetické ofenzivní strategie a taktiky.

Univerzita tak reaguje na požadavky ministerstva obrany, které školu zřizuje, a na vývoj vojenských technologií u české armády. "U programu Kybernetická bezpečnost je důležitost dána i tím, že v Armádě České republiky v letošním roce vzniklo Velitelství kybernetických sil a informačních operací, které má za úkol výstavbu kybernetických sil. Potřeba odborníků tohoto zaměření tedy neustále narůstá," uvedl mluvčí univerzity Vladimír Šidla o oboru, který letos začalo studovat 29 studentů.

Na Fakultě vojenského leadershipu pak zaměstnanci letos otevřeli nový bakalářský obor bezpečnost a obrana pro civilní studenty a vojáky, kteří již v armádě pracují. "Program je určen pro přípravu stávajících zaměstnanců armády a pracovníků veřejné správy a soukromého sektoru, kteří potřebují získat či zvýšit svoji odbornou kvalifikaci v oblasti zajištění obrany a bezpečnosti státu," vysvětlil Šidla.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy