Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Informační války, rizika kyberprostoru i obrana státu

Novinku letos představila také brněnská Univerzita obrany. Na oboru kybernetická bezpečnost se studenti naučí analyzovat bezpečnostní rizika, vytvořit ochranu komunikační infrastruktury před kybernetickými útoky i objasnit kybernetické ofenzivní strategie a taktiky.

Univerzita tak reaguje na požadavky ministerstva obrany, které školu zřizuje, a na vývoj vojenských technologií u české armády. "U programu Kybernetická bezpečnost je důležitost dána i tím, že v Armádě České republiky v letošním roce vzniklo Velitelství kybernetických sil a informačních operací, které má za úkol výstavbu kybernetických sil. Potřeba odborníků tohoto zaměření tedy neustále narůstá," uvedl mluvčí univerzity Vladimír Šidla o oboru, který letos začalo studovat 29 studentů.

Na Fakultě vojenského leadershipu pak zaměstnanci letos otevřeli nový bakalářský obor bezpečnost a obrana pro civilní studenty a vojáky, kteří již v armádě pracují. "Program je určen pro přípravu stávajících zaměstnanců armády a pracovníků veřejné správy a soukromého sektoru, kteří potřebují získat či zvýšit svoji odbornou kvalifikaci v oblasti zajištění obrany a bezpečnosti státu," vysvětlil Šidla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy