Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: iStock

Biomateriály a kosmetika

"Bambucké máslo, esenciální oleje a domácí kosmetika budou vaším denním chlebem," píše Univerzita Tomáše Bati v popisu svého nového oboru biomateriály a kosmetika.

Bakalářský program, který je v Česku jediný svého druhu, vznikl vyčleněním z programu Technologie potravin a podle prorektora univerzity Lubomíra Beníčka odpovídá současným požadavkům trhu práce. Studenti se kromě chemie nebo matematiky budou učit také o kosmetice, estetice, stylingu, anatomii nebo potravinách.

Do prvního ročníku programu se letos zapsalo 26 studentů. Po ukončení studia mohou absolventi pracovat například v oblasti vývoje kosmetických přípravků, biokosmetiky, hodnocení a testování produktů nebo kosmetické péče a poradenství.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy