Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: iStock

Biomateriály a kosmetika

"Bambucké máslo, esenciální oleje a domácí kosmetika budou vaším denním chlebem," píše Univerzita Tomáše Bati v popisu svého nového oboru biomateriály a kosmetika.

Bakalářský program, který je v Česku jediný svého druhu, vznikl vyčleněním z programu Technologie potravin a podle prorektora univerzity Lubomíra Beníčka odpovídá současným požadavkům trhu práce. Studenti se kromě chemie nebo matematiky budou učit také o kosmetice, estetice, stylingu, anatomii nebo potravinách.

Do prvního ročníku programu se letos zapsalo 26 studentů. Po ukončení studia mohou absolventi pracovat například v oblasti vývoje kosmetických přípravků, biokosmetiky, hodnocení a testování produktů nebo kosmetické péče a poradenství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy