Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Foto: iStock

Muzikoterapie naučí, jak komunikovat prostřednictvím hudby

Nový magisterský program muzikoterapie nabídla letos Univerzita Palackého v Olomouci. Kromě psychologie a hudby studenti získají za dva roky studia také znalosti z oblasti medicíny, speciální pedagogiky nebo sociálních oborů.

"Muzikoterapie je mnohem více než pouhý poslech nebo společné hraní na hudební nástroje. V průběhu terapeutických setkání se mohou vynořovat hluboká osobní témata, na kterých lze pracovat pouze tehdy, pokud je muzikoterapeut schopný vytvořit s klientem kvalitní vztah," myslí si garant programu Jiří Kantor.

Součástí studia je i 300 hodin dlouhá praxe, která bude mít formu sebezkušenostního výcviku. V něm se studenti naučí aplikovat na sobě jednotlivé muzikoterapeutické postupy, reflektovat svou zkušenost i poznat své silné a slabé stránky.

Do prvního ročníku oboru nastoupilo 14 studentů, kteří budou po dokončení studia jako muzikoterapeuti pomáhat osobám s nejrůznějšími obtížemi. "Odborně prováděná muzikoterapie může pomoci zmírnit těžkosti mnoha lidí a zvýšit kvalitu jejich života. Cílem je pomáhat širokému spektru osob, od zdravých až po ty s nejtěžšími stupni postižení, od nejmladších až po osoby umírající," řekl Kantor.

Obor je v Česku novinkou a olomoucká filozofická fakulta ho sestavila s pomocí katedry muzikoterapie Univerzity hudebních a dramatických umění ve Vídni. Také díky tomu přednášejí na fakultě mnozí zahraniční odborníci. "Všichni přednášející jsou kapacitami ve svém oboru. Jejich přednášky nebo workshopy jsou zaměřené prakticky a zároveň jsou i zábavné," uvedla studentka prvního ročníku muzikoterapie Kateřina Bryanová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy