Praha - Oranžový klub sociální demokracie v předvečer Dne matek přišel s návrhem, aby se rodiče povinně dělili o rodičovskou dovolenou.
Návrh, pod kterým je podepsaná také mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová, vzbuzoval od začátku vášnivé reakce mezi veřejností, odborníky i spolustraníky.
Například šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc návrh přirovnal k sociálnímu inženýrství.
Marksová-Tominová na nutnosti změnit systém rodinné politiky a odstranit tak diskriminaci žen trvá, přesto již o návrhu mluví jen jako o tématu k diskuzi.
"Tedy je i k diskusi, za jakých podmínek by to v ČR šlo, pokud vůbec," vysvětlila v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Ačkoli ženy z Oranžového klubu zatím přesně nepopsaly, jak by si dělení mezi matky a otce představovaly, je to podle Marksové-Tominové závažné téma, o kterém mluví celá Evropská unie.
Marksová-Tominová: nechceme nic přikazovat
Model, který funguje v některých severských zemích nebo v Německu, podle ní zmenšil diskriminaci matek na trhu práce, protože se automaticky nepředpokládá, že na rodičovské bude pouze žena. Kromě toho se zlepšuje vztah otce a dítěte.
Právě srovnání s ostatními zeměmi, které mají stanovenou odlišnou výši rodičovských příspěvků nebo délku rodičovské dovolené však vzbuzuje rozpaky.
Pochybnosti vyvolává také ekonomická zátěž rodiny, protože na rodičovskou by musel i člen rodiny, který má vyšší příjem.
"Náš stát přenechává rodinné věci lidem již dlouho - a výsledkem je, že ve srovnání s ostatními zeměmi v EU je ČR téměř úplně poslední v podpoře slaďování rodinného a profesního života a hodně vzadu v míře plodnosti," vysvětlovala Marksová-Tominová, proč by měl stát zasáhnout.
O to, že by ale stát mužům něco "přikazoval", ale podle ní v návrhu nešlo. Snažil by se je podle ní spíš motivovat.
Roli hrají finance i předsudky
Proti ochotě mužů zůstat s dětmi doma podle ní nyní hraje především finanční stránka, ale také předsudky a představy o tradiční roli ženy v domácnosti.
Ty ale podle Marksové-Tominové neplatily ani v minulosti, zřídkakdy si totiž ženy mohly dovolit ten luxus, aby se "jen" staraly o děti.
"Ženy od nepaměti musely vydělávat na sebe i své děti, protože zdaleka ne vždy otcové své tradiční role plnili. Nicméně celou dobu je ženám podsouváno, že 'tradiční role' jsou ty správné. Realita života je ale úplně jinde, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Nechci nic převracet, chci rovné a spravedlivé postavení žen a mužů," vysvětlila.
I proto podle ní návrh Oranžového klubu obsahoval 10 návrhů, požadavek na rozdělení rodičovské dovolené byl jen jedním z nich.
Ty další se týkají například odstranění mzdových rozdílů mezi ženami a muži, podpory zaměstnavatelů, aby umožňovali matkám malých dětí flexibilní úvazky nebo podpory veřejných zařízení péče o předškolní děti.
"Rodinná politika je v zoufalém stavu a věřte mi, že rodiny s dětmi radikální řešení na svoji podporu potřebují," dodala.