Ruggell - Na stole v rozlehlé kanceláři radnice v lichtenštejnském Ruggellu leží složka plná stížností. Všechny dopisy se týkají jediného - triku, kterým dvě firmy zastoupené Markusem M. Haslerem tahaly z podnikatelů peníze.
Právě Haslerem přitom zaštítil Marek Dalík smlouvu o pronájmu vily pro dovolenou bývalého premiéra Mirka Topolánka v Toskánsku.
Jak již dříve Aktuálně.cz informovalo, Hasler je bílým koněm používaným ke krytí obchodů a majetků třetích osob.
Podepiš a zaplať!
Princip podvodu byl jednoduchý: Haslerovy firmy rozeslaly formulář, jenž vypadal jako oficiální a vyzýval k potvrzení platnosti adresy kvůli inzerci v místní obdobě Žlutých stránek.
Poté inkasovaly peníze (v přepočtu 8 tisíc korun), aniž by jakákoliv reklama vyšla. Obdobným způsobem se snažily vymámit peníze také za zápis do falešného obchodního rejstříku.
V této kauze, která se odehrávala v letech 2001-2004 figurovaly dvě firmy spojené s Haslerem.
Printem Anstalt, která spadá pod trust Gantner&Hasler. A World-Mountains-Marketing patří pod další z Haslerem spravovaných trustů - Fibeko.
Všechny sídlí na stejné adrese, jako společnost Raben Anstalt, která pronajala vilu Topolánkovi, v Ruggellu. Na okraji vesnice, odkud pochází Haslerova matka a jež leží těsně u hranic s Rakouskem a Švýcarskem.
Hasler nyní žije s rodinou v šest kilometrů vzdáleném městě Schaan, v obyčejné vile, která je běžná pro průměrnou lichtenštejnskou rodinu.
Prosím, přestaňte!
Obě společnosti, které Hasler v podvodu zastupoval, uváděly na podvodném dokumentu pouze jediný kontakt, a to P.O.BOX v Ruggellu. Proto se postižení podnikatelé začali obracet právě na vedení této obce.
Radnice neváhala, v obchodním rejstříku zjistila, kdo zmíněné firmy zastupuje a přímo udeřila na Haslera s žádostí, aby tuto nekalou činnost zastavil. První dopis zaslal starosta Ruggellu v roce 2001, naposledy se o kontakt pokusil v listopadu roku 2004. Vše zůstalo bez odpovědi.
"Žádali jsme ho, aby zastavil tento podvod," říká jeden ze zaměstnanců radnice, jenž však nechce být kvůli obavám z pana Haslera jmenován. "Vadí nám, že na naše město vrhá špatné světlo."
Zmíněný vysoce postavený úředník radnice potvrdil, že Hasler slouží ke krytí jiných osob. "On je od toho, aby kryl aktivity například vašich politiků," říká. "A společnosti typu Gantner&Hasler umožňují, aby docházelo k nekalým obchodům."
Černá ovce
Kauza vyvolala velký rozruch především v sousedním Švýcarsku, o případu informovala švýcarská televize.
Společnost Printem Anstalt je ve Švýcarsku dodnes vedena na černé listině.
Na její aktivity upozorňuje na svém webu Švýcarská konfederace. Řada kantonů, jako například Züg, Uri či Zürich varují před touto firmou s tím, že se dopisy od ní tváří jako oficiální, ale nejsou.
"Pokud dostanete takovýto dopis, je lepší, když ho vyhodíte do koše," doporučuje se na stránkách Švýcarská konfederace.
Kanton Zürich nadto informuje, že jakékoli soukromé registrace nemají nic společného s úřední činností obchodního úřadu kanton Curych a nikdo nemusí souhlasit s placením "nákladů na registraci".
Zda byl Hasler stíhán v souvislosti s těmito aktivitami nelze v Lichtenštejnsku zjistit. Policejní a soudní záznamy jsou k dispozici pouze člověku, které v kauze figuruje, veřejnost do nich nemá přístup.
Ocenění pro Haslera
Za zmínku také stojí fakt, že v době, kdy se takto snažil Hasler vymámit z podnikatelů peníze, získal v roce 2003 speciální ocenění řádu sv. Lazara za jeho propagaci a sociální práci, kterou vykonává.
Paradoxem však je, že ono ocenění mu udělila další aktérka podvodu - Brunhilda Gantner, která společně s Haslerem figuruje v trustu Gantner&Hasler.
Při tomto slavnostním ceremoniálu, jenž zaznamenal lichtenštejnský deník Vaterland, byl novým členem řádu jmenován Mario Staggl. Muž, jenž se podle amerických vyšetřovatelů už v té době podílel s bývalým bankéřem švýcarské UBS banky na daňových podvodech za 200 milionů dolarů.
Staggl byl posléze v USA obžalován, od té doby je na útěku.
Ačkoliv byl Hasler z řádu vyloučen právě kvůli podílu na nekalých aktivitách a kvůli spojení se Stagglem, je v Lichtenštejnsku stále veden jako jeho prezident.
Podle zjištění Aktuálně.cz Hasler nyní používá řad k zaštítění další ze své činnosti - jediné Linky bezpečí pro děti v Lichtenštejnsku. Ta má oficiální sídlo opět na stejné adrese, jako všechny ostatní podezřelé firmy kryté Haslerovým jménem - v jeho rodném Ruggellu.
Průšvihové firmy
Hasler o své práci s novináři nekomunikuje. Jeho aktivity pro Aktuálně.cz popsal jeho přítel z řádu, podle Cibulkových seznamů bývalý agent StB, Aleš Bluma.
Ten Haslera navzdory všem spojením s podivnými obchody nazval poctivým člověkem. "Naprosto přímý čestný člověk, který dělá na rozdíl od řady českých lidí ten byznys poctivě," uvedl Bluma v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
A že se snažil podvodem okrást lidi? "Nemění to můj pohled na něj," stojí za Haslerem Bluma. "Prostě má smůlu, že se mluví o těch dvou průšvihových firmách, a ne těch 48 ostatních, které zastupuje."