Generál přišel o místo kvůli čtyřem zprávám od tajné služby. Sám neví, co v nich je

Jan Horák Jan Horák
19. 3. 2022 14:12
Generálmajor Štefan Muránský chce získat zpět bezpečnostní prověrku, o kterou přišel. Odebral mu ji Národní bezpečnostní úřad. Podle zjištění Aktuálně.cz zasáhl po opakovaném podnětu od tajné služby. Muránský se proti závěru úřadu odvolal, v krajním případě je připravený bránit se žalobou. Kvůli ztrátě osvědčení musel vyklidit svou pozici v armádě. Úřad říká, že jedná podle zákona.
Generálmajor Štefan Muránský.
Generálmajor Štefan Muránský. | Foto: Armáda České republiky

Ve středu 5. ledna si generálmajor Štefan Muránský převzal listinu z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Stálo v ní, že už není držitelem bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné. Znamená to, že podle úřadu není způsobilý nakládat s nejcitlivějšími informacemi týkajícími se bezpečnosti státu. Nadále mu svěřovat takové poznatky by mohlo představovat riziko.

Důsledky rozhodnutí úřadu byly okamžité. Hned druhý den skončil Muránský coby ředitel sekce podpory a logistiky na ministerstvu obrany, která spravuje armádní majetek, zajišťuje materiální zdroje pro fungování ozbrojených sil a stará se o zázemí armády. Bez osvědčení na nejpřísnější úrovni není možné takovou funkci vykonávat.

Generál Muránský je za poslední roky nejvýše postaveným příslušníkem ozbrojených sil, který o prověrku přišel. V hierarchii armády se pohyboval na třetí úrovni řízení. Na vyšší už jsou jen náčelník generálního štábu a jeho zástupci. Aktuálně.cz proto zjišťovalo okolnosti, za nichž Muránský o osvědčení přišel, a jaká je jeho další budoucnost v armádě.

Generál v "izolaci"

"Odebrání prověrky znamená prakticky izolaci od záležitostí, kde je požadována bezpečnostní prověrka. Nelze vykonávat danou působnost v zahraničí, ale ani doma. Ode dne následujícího po vydání rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu jsem v dispozici, což v podstatě znamená 'mimo službu', a separován od veškerého důležitého dění v armádě," řekl Aktuálně.cz generál.

Od 6. ledna je Muránský v personální dispozici. Jinými slovy je po ruce pro úkoly, pro jejichž splnění je podle armády vzhledem ke ztrátě prověrky vhodný. "Plní úkoly podle nařízení zástupce náčelníka generálního štábu - náčelníka štábu," sdělila Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Muránský tak přijímá rozkazy od generálporučíka Miroslava Hlaváče.

"Převážně se věnuji konzultační, poradenské a mentorovací práci. Využívám tak praktických a teoretických zkušeností nabytých jak na zahraničních operacích a pracovištích, tak i v průběhu studií na prestižních světových vojenských univerzitách," popisuje nynější profesní náplň. V jednom ohledu se jeho pozice nezměnila, jeho nadřízeným je stále Hlaváč, pod kterého logistika spadá.

Tajné zprávy Vojenského zpravodajství

Podle zjištění Aktuálně.cz Národní bezpečnostní úřad dovedly k verdiktu o odebrání prověrky Muránskému celkem čtyři zprávy Vojenského zpravodajství. Není jasné, z jaké doby pocházejí. Není ani zřejmé, co v nich stojí. Lze jen odhadovat, jakého rizikového chování se měl generál dopustit. NBÚ ve svém rozhodnutí obsah zpráv žádným způsobem nepřiblížil. Takový postup není neobvyklý.

"Jsou-li některé z důvodů vydání rozhodnutí utajovanými informacemi, uvede se v odůvodnění pouze odkaz na podklady pro vydání rozhodnutí a jejich stupeň utajení, úvahy, kterými se NBÚ řídil při jejich hodnocení, a důvody vydání rozhodnutí se uvedou pouze v rozsahu, ve kterém nejsou utajovanými informacemi," uvedl k tomu pro Aktuálně.cz v obecné rovině bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec.

Generálmajor ze Slovenska

Generálmajor Štefan Muránský (* 1959) pochází z obce Podbrezová ležící na středním Slovensku. Do armády vstoupil roku 1981, prvních šest let působil jako správce skladu. V 90. letech pak procházel řadou velitelských pozic, směrem nahoru pokračovala jeho kariéra i po roce 2000.

V roce 2010 sloužil na velitelství Spojeneckých sil NATO v belgickém Monsu, kde strávil čtyři roky. V květnu 2016 získal hodnost brigádního generála, za další tři roky se stal generálmajorem. V tu dobu už byl několik měsíců ředitelem sekce podpory a logistiky na ministerstvu obrany.

Prošel třemi zahraničními misemi - v Bosně a Hercegovině, Iráku a Afghánistánu. Je držitelem více než desítky vyznamenání včetně medaile Za službu vlasti.

K případu generála Muránského se Kadlec odmítl vyjádřit s odvoláním na zákon o utajovaných informacích. Podle něj může NBÚ v konkrétní věci komunikovat právě jen s tím, koho se bezprostředně týká, v tomto případě s generálem Muránským. Kadlec ale ujistil, že verdiktu úřadu předcházelo podrobné vyhodnocení získaných poznatků ve všech jejich souvislostech.

"Obecně lze shrnout, že NBÚ věnuje vysokou pozornost všem informacím, které by mohly mít vliv na platnost vydaného osvědčení fyzické osoby. Pokud na základě tohoto prověření dojde NBÚ k závěru, že existuje důvodná pochybnost o tom, že držitel osvědčení fyzické osoby i nadále splňuje podmínky pro jeho vydání, zahájí řízení o zrušení jeho platnosti," podotkl.

K odebrání prověrky stačí podezření

NBÚ v obdobných případech vychází z jednoho rozsudku Nejvyššího správního soudu. Tento verdikt úřadu dovoluje odebrat prověrku, aniž by musel doložit možná podezření vůči dotyčné osobě. Důvodem je právě zachování bezpečnosti státu, kvůli níž se vůči "podezřelým" postupuje přísně restriktivním způsobem.

"Skutkový základ úvahy mohou tvořit v podstatě jakékoli informace, které má příslušný orgán (NBÚ, pozn. red.) k dispozici, ať už je získal z jakýchkoli zdrojů (…). Posuzování informační hodnoty určitého zjištění je nutně vždy úvahou (…) založenou v určité míře na odhadu. Proto pro závěr o existenci bezpečnostního rizika postačí zjištění, že je pravděpodobné, že příslušná zákonem předvídaná skutková podstata byla naplněna," stojí v rozsudku.

Na druhou stranu však musí mít NBÚ takzvaně nabito. Při konfrontaci, například u soudu, pokud se dotyčný brání ztrátě prověrky žalobou, je povinností úřadu předložit taková zjištění, aby jeho rozhodnutí obstálo. Ne vždy tomu však dostojí. NBÚ takto prohrál soud s generálem Rostislavem Pilcem, který kvůli odebrání osvědčení musel opustit post náčelníka vojenské kanceláře prezidenta.

"Ani správní soudy sdělení zpravodajských služeb nepřezkoumávají v takovém rozsahu a takovým způsobem, který je ve správním soudnictví obvyklý. Na druhé straně však tyto zprávy zpravodajských služeb nemohou být pouze vyjádřením názoru jejich zpracovatele, bez patřičného skutkového podkladu zachyceného ve spise a soudem ověřitelného," stálo v rozsudku. Pilc následně prověrku získal zpět.

"Závěr kariéry jsem si představoval jinak"

Generálu Muránskému podle původní dohody s armádou končí služba letos posledního června. Z její strany byl však zájem na tom, aby pokračoval. Do toho však přišel zásah NBÚ. Muránský se proti němu rozhodl bránit. Podal takzvaný rozklad, což odpovídá odvolání. Následně na žádost úřadu poskytl další dvě vyjádření. Momentálně čeká na stanovisko NBÚ.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang. | Foto: Ludvík Hradilek

Je pravděpodobné, že úřad si generála v rámci řízení pozve k pohovoru. Teprve pak o jeho odvolání rozhodne, vyřizovat ho bude ředitel NBÚ Jiří Lang. Pokud původní verdikt svých lidí nezvrátí, Muránský je připravený o prověrku usilovat žalobou u soudu. Nicméně když neuspěje už v rozkladu, armádu opustí v původním termínu. Do vyřízení odvolání však generální štáb nesmí obsadit jeho místo.

"Po více než čtyřiceti letech služby jsem si závěr vojenské kariéry představoval jinak. Musím však konstatovat, že mám významnou podporu jak z velení armády, tak i kolegů a rodiny. Vědomě jsem se nedopustil ničeho, za co bych se měl stydět, nebyl jsem obviněn z žádného nekalého jednání a ani žádného přestupku, natož trestného činu. Toto vědomí mě činí klidným a můžu se každému podívat zpříma do očí," podotkl Muránský.

 

Právě se děje

Další zprávy