Mostecká uhelná pozastavila plán zbourat Jiřetín

Pavel Baroch
3. 7. 2007 15:25
Spor o vládou určené těžební limity se vyostřuje.
Tabule v centru Horního Jiřetína
Tabule v centru Horního Jiřetína | Foto: Pavel Baroch

Horní Jiřetín - Obyvatelé Horního Jiřetína a přilehlých Černic se zatím nebudou stěhovat kvůli těžbě hnědého uhlí.

Mostecká uhelná společnost oznámila, že zastavuje veškeré aktivity, které by vedly k rozšíření těžby za limity stanovené v roce 1991 vládou Petra Pitharta. Znamená to, že na neurčito odsunuje i plán na zbourání Jiřetína a Černice, které by stejně jako severočeské Libkovice byly srovnány se zemí.

"Vedení Mostecké uhelné rozhodlo, že zatím nebude zahájena realizace projektu zpřístupnění zásob hnědého uhlí budoucím generacím, ani nebudou podniknuty žádné konkrétní kroky, vedoucí k vypořádání střetů zájmů mezi těžební společností a obyvateli Horního Jiřetína," řekla mluvčí firmy Liběna Novotná.

Těžaři si stěžují na nejednoznačné stanovisko státu

Hlavním důvodem je podle Novotné to, že chybí jasné stanovisko státu k perspektivám hnědého uhlí i těžebním limitům.

"V dalším postupu nám brání vládní usnesení o ekologických limitech z roku 1991, které dosud nebylo zrušeno," poznamenala Novotná. Dodal, že Státní energetická koncepce z roku 2004 sice s těžbou za územními limity v dlouhodobém horizontu počítá, jenže s ní je v rozporu programové prohlášení vlády. Kabinet Mirka Topolánka se zavázal, že uhlí za Pithartovou hranicí těžit nebude.

"Další vývoj už není záležitostí Mostecké uhlené, která podnikla veškeré přípravné kroky. Rozhodnout musí vláda, se vší odpovědností za energetickou bezpečnost a soběstačnost státu, stejně jako za sociální dopady pro hnědouhelný region a za ekonomické důsledky pro obyvatele České republiky," prohlásila mluvčí těžařů Liběna Novotná.

Za těžebními limity se nachází 750 milionů tun kvalitního hnědého uhlí.

Většina obyvatel chtěla jednat

Novotná uvedla, že většina obyvatel Horního Jiřetína a Černic je ochotna jednat o případném přestěhování, jak si těžaři zjistili mezi lidmi přímo v obcích loni v červnu. Firma dokonce lidem nabídla první varianty finanční náhrady za jejich domy a byty.

"Zhruba 76 procent majitelů nemovitostí je ochotno jednat o podmínkám případného přesídlení, z toho 60 procent bylo ochotno přistoupit na nabídku společnosti ihned," řekla Novotná.

Dodala, že nabídka Mostecké uhelné společnosti zůstává z rozhodnutí vedení společnosti v platnosti do 30. června 2008 bez jakýchkoliv změn.

Například tříčlenná rodina v domě, jehož odhadní cena činí 1,1 milionu korun by měla podle jednoho modelu dostat nový dům v hodnotě převyšující 2,7 milionů korun.

Lidé odsud nechtějí, tvrdí jiřetínský starosta

Jiřetínský starosta Branko Glavica rozhodnutí Mostecké uhelné uvítal. "Jsem šťastný, moc rád," řekl Aktuálně.cz Glavica.

Radnice rozšíření těžby odmítala už od počátku a pravidelně protestovala proti tomu, Horní Jiřetín a přilehlé Černice byly srovnány se zemí. V místním referendu v únoru 2005 navíc většina obyvatel pověřila své představitele, aby podnikli všechny legální kroky proti prolomení těžebních limitů.

Starosta Branko Glavica
Starosta Branko Glavica | Foto: Pavel Baroch

"Samozřejmě se najdou lidé, kteří mají třeba velký barák, a už na něho nestačí, takže by ho rádi prodali. Ale sedmdesát až osmdesát procent odsud nechce," řekl už dříve Aktuálně.cz starosta Glavica.

Uhlí zůstane pod zemí. Navždycky?

Mluvčí Mostecké uhlené Liběna Novotná ovšem připomněla, že uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi zůstane, i když zatím nebude vytěžené. "Poptávka po uhlí je dlouhodobě vysoká a z pod Jiřetína nezmizí," podotkla Novotná.

Podobný názor má i Petr Leichner, hlavní představitel jiřetínské iniciativy Dialog, která je ochotná s těžaři jednat. "Dříve nebo později po tom uhlí někdo šáhne," řekl před časem Aktuálně.cz Leichner. Dialog dokonce uspěl v podzimních komunálních volbách, v jedenáctičlenném zastupitelstvu získal hned tři křesla a ve volbách tak skončil na druhém místě.

Greenpeace u povrchového dolu
Greenpeace u povrchového dolu | Foto: Greenpeace

Podle české podbočky Greenpeace, dlouhodobého odpůrce rozšiřování těžby, se tomu dá zabránit tím, že se zásoby pod Horním Jiřetínem odepíší.

"Teď zbývá jediné. Odepsat ložisko pod Horním Jiřetínem a dát tak místním lidem záruku, že to v budoucnu pan Tykač nebo někdo jiný nezkusí znovu," řekl Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace, které rozhodnutí těžařů přivítalo.

"Je skvělá zpráva. V první řadě si mohou oddychnout lidé v Horním Jiřetíně. Zdá se, že několikaletou bitvu o záchranu svých domovů vyhráli. Za druhé Mostecká uhlená konečně výslovně přiznala, že zbourání Horního Jiřetína brání usnesení vlády o územních limitech, které až dosud zpochybňovala. A za třetí těžaři přenechávají rozhodnutí o pokračování těžby na vládě, jejíž postoj je v této věci jednoznačně odmítavý," dodal Rovenský.

Jiřetínský starosta Glavica uvedl, že radnice bude nadále usilovat o to, aby byly zásoby uhlí pod obcí odepsány. "Samozřejmě to bude lákadlo," připustil Glavica. "V žádném případě ale nechceme usnout na vavřínech a dál podniknout kroky proti těžbě." 

ČEZ a těžaři se kvůli limitům střetnou u soudu

Kvůli těžebním limitům se do ostrého sporu dostala Mostecká uhelná se společností ČEZ. Energetický gigant už dokonce podal žalobu ke krajskému soudu v Ústí nad Labem.

Ve sporu jde o dva roky starou dohodu o dodávkách uhlí pro novou plánovanou elektrárnu v Počeradech, která má nahradit staré, dosluhující zdroj. Obě společnosti se totiž nedokázaly dohodnout na konečné podobě smlouvy.

Uhelná elektrárna Počerady
Uhelná elektrárna Počerady | Foto: ČEZ

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že skupina Czech Coal, majitel Mostecké uhlené, neustále stupňovala své požadavky. "Pro nás znamenaly rizika, jenž v rámci zásad obezřetného podnikání nemůžeme přijmout. Nemůžeme se například zavazovat k tomu, že zajistíme prolomení limitů těžby hnědého uhlí," řekl Kříž.

Jelikož Czech Coal podle Kříže odmítá splnit své závazky o dodávkách uhlí dohodnuté v roce 2005, obrátil se ČEZ na soud. Pokud by se obě firmy nakonec nedohodly a kauzu by nevyřešil ani soud, je ČEZ připraven postavit elektrárnu, kde by se spaloval plyn. První blok by měl být dokončen v roce 2015, druhý o několik let později.

Czech Coal považuje žalobu za neodůvodněnou a naopak obvinila ČEZ z nedodržení dohody. "Učinili jsme maximum pro to, aby nakonec dlouhodobá kupní smlouva dojednána byla. Bohužel na snahu ČEZ po změně nekterých předem sjednaných základních podmínek jsme nemohli přistoupit," řekl bez bližších podrobností Petr Pudil, generální ředitel Czech Coal.

Mostecká uhelná těží uhlí ve dvou povrchových dolech ČSA a Vršany. Zatímco v ČSA, který jsou na dohled od Horního Jiřetína a Černic, by těžba v rámci platných územních limitů měla těžba skončit v roce 2017, Vršany mohou poskytovat uhlí až do roku 2058.

 

Právě se děje

Další zprávy