Bursík chce obce bez uhlí, nabízí ekologické vytápění

Pavel Baroch
10. 6. 2007 23:00
Na ochranu ovzduší přijdou z Bruselu desítky miliardy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Blog ministra životního prostředí Martina Bursíka
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Blog ministra životního prostředí Martina Bursíka

Praha - Ministr životního prostředí Martin Bursík chystá další krok ke svému plánu, na jehož konci mají být české obce bez škodlivého kouře ze spáleného uhlí. Poté, co ve vládě prosadil v rámci ekologické daňové reformy desetiprocentní zdanění uhlí, chce nabídnout lidem přechod k šetrnějším druhům vytápění, včetně obnovitelných zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla či spalování biomasy.

Na této akci nebude Bursík šetřit. Hodlá na ní využít část ze zhruba 18 miliard korun, které na ochranu ovzduší přijdou v následujích letech z evropských fondů. Další peníze by měl poskytnout stát. Bursíkův program odstartuje nejspíš už za pár týdnů, kdy Státní fond životního prostředí zveřejní první dotační nabídky.

"Předpokládáme, že se první výzva pro zájemce objeví na počátku letních prázdnin," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Napřed přímotopy, potom plyn

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Bursíka k velkorysému programu "od uhlí k ekologickému vytápění" přiměly poslední varovné údaje o kvalitě ovzduší. Špinavý vzduch už není problémem jen velkých měst, škodliviny, které prokazatelně škodí zdraví a vyvolávají například rakovinu, dýchají i lidé na venkově.

V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší žije 66 procent obyvatel. Také kvůli tomu, že se lidé masivně vrací k vytápění levným, avšak neekologickým uhlím.

  • Nově o smogu: Ničí průdušky ve velkém - ZDE

Bursíkův program je už třetí masivní dotací na vytápění. Jako první se lidem výhodně nabízely přímotopy.

"Jenže to podporoval ČEZ, aby dokázal, že poroste spotřeba energie," řekl Aktuálně.cz Ivan Dejmal, ministr životního prostředí z počátku 90. let.

Pak stát dal miliardy korun do plynofikace. Jenže jak na přímotopech, tak na plynu lidé nakonec prodělali. Nejlevnějším vytápěním se stalo to nejméně ekologické - uhlí. Právě kvůli jeho ceně se v posledních letech mnohé domácnosti k topení uhlím znovu vrátily.

"Podle kvalifikovaných odhadů v současnosti topí uhlí zhruba 400 tisíc domácností," řekl Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí, které má teď ambici toto číslo posunout co nejblíže k nule.

"Principiálně to je samozřejmě dobře," poznamenal exministr Dejmal.

Nejen šetrné vytápění, ale i úspory

Ačkoli Bursíkův program ještě nezačal, ministerstvo už teď zveřejnilo, kam všude hodlá peníze směrovat a kdo je bude moci získat.

Kromě domácností budou mít na dotaci nárok například i bytová družstva, sdružení majitelů bytů, obce, kraje, nevládní organizace nebo obchodní společnosti s vyšším než padesátiprocentním podílem obcí a krajů.

"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Podpora bude směřovat například na instalace topných zařízení se známkou Ekologicky šetrný výrobek či splňujících nízkoemisní kritéria, tedy včetně plynových kotlů," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Jakub Kašpar. "Podporovány budou také tepelná čerpadla, kotly na biomasu, fotovoltaické systémy, využití geotermální energie nebo malé vodní elektrárny.

Kromě šetrných druhů vytápění hodlá ministerstvo podpořit i energetické úspory, tedy zateplování budov, výměny oken či snižování ztrát při centrálním zásobování teplem. Desetitisíce domácností totiž platí zbytečně tisíce korun, protože jejich domy jsou "děravé" a zbytečně z nich uniká teplo.

"Myslím, že by se v bydlení mohla snížit spotřeba energie na vytápění až o polovinu," odhaduje František Macholda z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie.

Slib: Ubude papírování

Programy na náhradu uhelného vytápění a energetických úspor počítají s tím, že nárok na peníze by měl mít každý, kdo splní stanovená kritéria.

Kvůli tomu hodlá Bursík změnit systém dotací Státního fondu životního prostředí, výrazně omezit papírování a zbavit žadatele dalších nadbytečných povinností.

"Teď to funguje tak, že žadatel vyplňuje spoustu papírů, zařizuje si energetický audit a pak trne, jestli dotaci z fondu vůbec dostane," řekl ministr Bursík.

Martin Bursík se vrátil na ministerstvo životního prostředí. Úřad převzal od Petra Kalaše (v pozadí uprostřed).
Martin Bursík se vrátil na ministerstvo životního prostředí. Úřad převzal od Petra Kalaše (v pozadí uprostřed). | Foto: Ondřej Besperát

Lidem budou ve všech krajích k dispozici i poradci Státního fondu životního prostředí, aby jim pomohli. Obce či neziskové organizace mohou počítat s podporou až devadesáti procent ceny konkrétní akce. "U individuálních projektů počítáme s podporou až do výše padesáti procent," dodal ministerský mluvčí Jakub Kašpar.

Chystají se výhodné bankovní půjčky

Ministerstvo životního prostředí počítá s tím, že pro zájemce zajistí výhodné úvěry u banky. Nic konkrétního ovšem zatím nemůže sdělit. "Jednání probíhají a zatím nebylo žádné konkrétní uzavřeno," vysvětlil Kapšar.

Ministr Bursík doufá, že o jeho ekologické programy bude zájem. Podle jeho předchůdce Ivana Dejmala bude záležet především na penězích.

"Pokud to bude finančně výhodné, lidé to udělají," odhaduje Dejmal.

 

Právě se děje

Další zprávy