Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný, Zeman ho jmenuje ve čtvrtek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2020 16:20
Česko už zná jméno nástupce Romana Prymuly na postu ministra zdravotnictví. Bude jím dosavadní náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman, který s ním v úterý odpoledne jednal v Lánech, ho do funkce jmenuje ve čtvrtek.
Jednání Miloše Zemana a Jana Blatného v Lánech.
Jednání Miloše Zemana a Jana Blatného v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek dne 29. října 2020 ve 12:00 hodin jmenuje Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví. Ceremoniálu se zúčastní předseda vlády Andrej Babiš," napsal na Twitter prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Schůzka na zámku v Lánech trvala asi hodinu, Blatný po jejím skončení před novináře nepředstoupil. Premiér Andrej Babiš se s Blatným setkal už v pátek na Úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do úterního prezidentova jednání nechtěl komentovat. 

Dosavadní ministr Roman Prymula končí poté, co ho minulý týden přistihli reportéři deníku Blesk při noční návštěvě restaurace na pražském Vyšehradě, která přitom měla být podle vládního nařízení zavřená, při odchodu a nástupu do vozu také neměl roušku. V restauraci se setkal s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. 

Jak vlastně setkání probíhalo a co politici řešili, dosud není jasné - Faltýnek a Prymula přišli každý s jiným vysvětlením, Prymula ještě během pátku dokonce popřel i to, že šlo o restauraci, a tvrdí, že žádná nařízení neporušil.

Premiér Andrej Babiš, ministři koaliční ČSSD i opozice ihned po propuknutí aféry vyzvali Prymulu k rezignaci. Ten ji však odmítl, Babiš proto navrhl jeho odvolání. V neděli Prymula otočil a řekl, že skončí, až bude znám jeho nástupce.

Odborník na dětskou hematologii

Padesátiletý Jan Blatný vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a posléze tamtéž i obor pediatrie, od roku 2019 je docentem pediatrie. V současnosti je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie Fakultní nemocnice v Brně a zdravotnickým náměstkem Dětské nemocnice.

Profesně se zaměřuje na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Centrum v Brně, které vede, spolupracuje s odborníky a nemocnicemi po celém světě. Blatný řídí na sedm desítek zdravotníků. Dětská nemocnice je jedinečným ryze dětským lůžkovým zařízením pečujícím o hemofilické děti v Česku.

Na poli hematologie je Blatný uznávanou kapacitou. Několik let působil v nemocnicích v Irsku. "Mám úzké vazby na Bristol a strávil jsem několik let i v Dublinu. Byla to skvělá léta," popsal své zkušenosti serveru e15.cz. Výrazem ocenění práce Blatného bylo například jeho loňské pověření uspořádat v Česku prestižní kongres EAHAD (European Association of Haemophilia and Allied Disorders).

Lékař, který širší veřejnosti není dosud příliš znám, působí také jako vysokoškolský pedagog na Masarykově univerzitě. Je zakládajícím členem Českého národního hemofilického programu. Je autorem či spoluautorem řady odborných publikací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy