Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný, Zeman ho jmenuje ve čtvrtek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2020 16:20
Česko už zná jméno nástupce Romana Prymuly na postu ministra zdravotnictví. Bude jím dosavadní náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman, který s ním v úterý odpoledne jednal v Lánech, ho do funkce jmenuje ve čtvrtek.
Jednání Miloše Zemana a Jana Blatného v Lánech.
Jednání Miloše Zemana a Jana Blatného v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek dne 29. října 2020 ve 12:00 hodin jmenuje Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví. Ceremoniálu se zúčastní předseda vlády Andrej Babiš," napsal na Twitter prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Schůzka na zámku v Lánech trvala asi hodinu, Blatný po jejím skončení před novináře nepředstoupil. Premiér Andrej Babiš se s Blatným setkal už v pátek na Úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do úterního prezidentova jednání nechtěl komentovat. 

Dosavadní ministr Roman Prymula končí poté, co ho minulý týden přistihli reportéři deníku Blesk při noční návštěvě restaurace na pražském Vyšehradě, která přitom měla být podle vládního nařízení zavřená, při odchodu a nástupu do vozu také neměl roušku. V restauraci se setkal s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. 

Jak vlastně setkání probíhalo a co politici řešili, dosud není jasné - Faltýnek a Prymula přišli každý s jiným vysvětlením, Prymula ještě během pátku dokonce popřel i to, že šlo o restauraci, a tvrdí, že žádná nařízení neporušil.

Premiér Andrej Babiš, ministři koaliční ČSSD i opozice ihned po propuknutí aféry vyzvali Prymulu k rezignaci. Ten ji však odmítl, Babiš proto navrhl jeho odvolání. V neděli Prymula otočil a řekl, že skončí, až bude znám jeho nástupce.

Odborník na dětskou hematologii

Padesátiletý Jan Blatný vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a posléze tamtéž i obor pediatrie, od roku 2019 je docentem pediatrie. V současnosti je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie Fakultní nemocnice v Brně a zdravotnickým náměstkem Dětské nemocnice.

Profesně se zaměřuje na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Centrum v Brně, které vede, spolupracuje s odborníky a nemocnicemi po celém světě. Blatný řídí na sedm desítek zdravotníků. Dětská nemocnice je jedinečným ryze dětským lůžkovým zařízením pečujícím o hemofilické děti v Česku.

Na poli hematologie je Blatný uznávanou kapacitou. Několik let působil v nemocnicích v Irsku. "Mám úzké vazby na Bristol a strávil jsem několik let i v Dublinu. Byla to skvělá léta," popsal své zkušenosti serveru e15.cz. Výrazem ocenění práce Blatného bylo například jeho loňské pověření uspořádat v Česku prestižní kongres EAHAD (European Association of Haemophilia and Allied Disorders).

Lékař, který širší veřejnosti není dosud příliš znám, působí také jako vysokoškolský pedagog na Masarykově univerzitě. Je zakládajícím členem Českého národního hemofilického programu. Je autorem či spoluautorem řady odborných publikací.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy