Omezující opatření budou platit až do 20. listopadu, Dušičky mají výjimku

Přenos skončil
Vláda prodloužila nouzový stav do 20. listopadu, s ním i veškerá již platná opatření. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) také přiblížil, jak by se mohli žáci vracet do škol. "Prioritu mají první a druhé ročníky základních škol. Dále by se měla otevřít individuální a praktická výuka vysokých škol do 15 osob," řekl. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK
Přenos skončil

Shrnutí nejdůležitějších událostí dnešního dne:

 • Nouzový stav byl prodloužen do 20. listopadu, stejně jako zavedená mimořádná opatření proti šíření koronaviru.
 • Veřejná shromáždění, u nichž je počet účastníků omezen na 100 osob, se budou moct nově nyní konat pouze ve vnějších prostorách. 
 • Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být otevřeny i v neděli. Výjimku s ohledem na blížící se Dušičky schválila dnes na mimořádném jednání vláda. 
 • V průběhu příštího týdne začne testování antigenními testy v domovech seniorů a v domovech pro dlouhodobě nemocné. Testy se budou opakovat každý týden.
 • "Návrat do škol bude probíhat postupně, prioritu mají první a druhé ročníky základních škol," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). 
 • Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za poslední týden. 
21:58

Školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů budou nově nabízet místa i dětem zaměstnanců úřadů práce a správy sociálního zabezpečení. Místa v nich budou i pro pedagogické a nepedagogické pracovníky z mateřských škol, které jako jediná vzdělávací zařízení nadále pokračují v prezenční výuce.

Po jednání vlády to uvedli ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr školství Robert Plaga (za ANO). Úřad vlády později informoval, že školy mohou nově navštěvovat i děti zaměstnanců České pošty a Finanční správy.

20:54

Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní bilance nových případů. Posledních pět milionů nakažených přibylo ve světě za 11 dní, celkově je infikovaných už přes 45 milionů. Kvůli nepříznivým statistikám vlády zpřísňují dosavadní opatření nebo prodlužují vyhlášené nouzové stavy. Navzdory tomu se ekonomika Evropské unie i eurozóny ve třetím čtvrtletí částečně vzpamatovala z jarního propadu a vzrostla nejrychleji od roku 1995, a to o více než 12 procent.

20:16

Mexiko a Peru se rozhodly kvůli šíření koronaviru uzavřít hřbitovy ve dnech 1. a 2. listopadu, kdy se v těchto zemích tradičně slaví Den mrtvých a milióny lidí obvykle chodí strávit den se svými zesnulými příbuznými. Informovala o tom agentura Reuters.

Obyvatelé Mexika proto vyrazili na hřbitovy dříve. Úřady ale omezily vstup na hřbitov jen na tři členy každé rodiny a nápisy na hřbitovních branách varovaly: "Pozor, vstupujete do oblasti s vysokým rizikem nákazy."

19:58

Británie dnes oznámila téměř 24 500 nových případů koronaviru, o den dříve přibylo okolo 23 000 infikovaných. S odvoláním na data britské vlády o tom informovala agentura Reuters. V Anglii se koronavirus šíří rychleji, než v nejhorším scénáři odhadovala vládní zdravotnická komise SAGE, píše zpravodajský server BBC.

Země s 66 miliony obyvatel dnes rovněž ohlásila dalších 274 úmrtí lidí, kteří měli v předchozích 28 dnech pozitivní test. S covidem-19 v Británii celkem zemřelo 46 229 lidí, což je nejvíce ze všech evropských zemí. Od propuknutí nákazy se zde koronavirus potvrdil u bezmála 990 000 osob.

19:53

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po prvním popírání se nakonec přiznal, že v minulosti podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii, která požadovala rezignaci premiéra Andreje Babiše. Původně naznačoval, že to patrně jeho podpis není.

19:46

V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31 000. Je to nejvíc od začátku epidemie a o 4000 více než ve čtvrtek, vyplývá z dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Rekordní počet nakažených za uplynulý den zaznamenalo i Španělsko s více než 25 500 pozitivními testy a Portugalsko, kde přibylo přes 4600 případů. Dosud nejvíce infikovaných za den ohlásilo rovněž Řecko.

19:23

Veřejná shromáždění, u nichž je počet účastníků omezen na 100 osob, se budou moct nyní konat pouze ve vnějších prostorách. "Výjimku ze zákazu volného pohybu osob také budou mít studenti zdravotnických škol, kteří cestují za studiem nebo za zkouškami," přiblížil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:22

"Ano, petici organizace Milion chvilek odsuzující premiéra Babiše, jsem podepsal. Nechtěl jsem lhát, ale otázka mě zaskočila," přiznal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Ve vládě člověka, kterého jsem tak tvrdě kritizoval, jsem proto, že chci pomoci se zásadním odborným problémem, který Česká republika má. Důvod, proč jsem ministrem je tak čistě odborný. Snažím se, aby v této zemi byl pluralitní názor," dodal na dnešní tiskové konferenci.

19:19

"Je samozřejmě možné, že se nouzový stav prodlouží. Bude záležet na dalším epidemiologickém vývoji," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:18

Požadavky některých krajů na přidělení plicních ventilátorů a dalších přístrojů v době epidemie covidu-19 byly iracionální. Na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Podle náměstka hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) kraj požádal o 45 přístrojů a dostal seznam firem, kde si je může koupit.

19:13

"Vláda prodloužila do konce nouzového stavu všechna restriktivní opatření proti šíření nového typu koronaviru, která měla skončit 3. listopadu," sdělil na dnešním brífingu po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:11

"Návrat do škol bude probíhat postupně, prioritu mají první a druhé ročníky základních škol," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Dále by se měla otevřít individuální výuka uměleckých škol a praktické předměty vysokých škol do maximálního počty 15 osob," řekl. Otevření závěrečných ročníků základních a středních škol by mělo podle ministra následovat.

"Techniku návratu budeme teprve řešit. Pokud bude možný návrat celého ročníku nebo budeme muset opět přistoupit k turnusování (střídání vždy jen půlky ročníku ve škole), se rozhodne během příštího týdne," doplnil Plaga.

19:08

"O možných termínech návratu dětí do škol povedeme s ministerstvem zdravotnictví rozhovory. Návrat musí být podložen klesajícím počtem nových případů," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Myslím si, že postup ministerstva zdravotnictví, kdy nahazovalo termíny bez tvrdých dat, byl špatný. Oceňuji, že se změnil."

19:02

"V průběhu příštího týdne bude zahájeno testování antigenními testy v domovech seniorů a v domovech pro dlouhodobě nemocné. Testy se budou opakovat každý týden," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:01

Od pěti ráno do osmi večer budou moci otevřít drobní živnostníci, kteří prodávají výrobky pro dušičky. "Nechceme brát lidem možnost důstojně uctít své zemřelé," řekl dnes na tiskové konference ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Otevřít budou moct kameníci nebo prodejci smutečních věnců.

18:59

Je pro mě nepředstavitelné, že domovy zůstanou uzavřené a lidé se neuvidí, zvlášť teď před Vánoci. Senioři mají velké obavy, každý den se ptají, doléhá to na ně. I kdyby to měl být dotyk v rukavici, tak osobní kontakt nic nenahradí, říká ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková. Máme zhruba 80 případů, z toho 40 zaměstnanců, situace je poměrně dramatická, dodává.

Lusková: Odloučení seniorů je dramatické, strádají. Musíme k nim návštěvy dostat

Lusková DVTV
17:27
Je pro mě nepředstavitelné, že domovy zůstanou uzavřené a lidé se neuvidí, zvlášť teď před Vánoci, říká ředitelka Domova U Biřičky. | Video: Daniela Drtinová
18:56

Kraje budou muset od pondělí vyčlenit 80 až 160 lůžek pro lidi nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat. Dnes o tom na návrh ministerstva práce rozhodla vláda, uvedla na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pracovníkům pro nově vytvořenou lůžkovou kapacitu bude muset každý kraj zajistit dostatek ochranných prostředků.

18:45

Na Vysočině dnes stoupl počet zemřelých s koronavirem o devět na 141. Přibylo také 520 nakažených. Aktuálně se v kraji z covidu-19 léčí 7271 lidí. 

"Ideální by bylo, aby nám zhruba odpovídalo číslo nově nemocných počtu uzdravených. Zatím převažují nemocní. Exponenciála uzdravených je 14 dnů pozadu," řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice. Za posledních 24 hodin se v kraji z nákazy uzdravilo 423 lidí.

18:31

V celém Olomouckém kraji bylo dnes ráno kvůli nákaze novým koronavirem hospitalizováno 563 pacientů, z toho 97 na odděleních JIP. Na sociálních sítích to dnes večer oznámil ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík. Ve FN Olomouc je kvůli nákaze koronavirem 152 pacientů, z nich 53 leží na JIP. Nemocnice má ještě lůžka v rezervě, musela už ale omezit neakutní péči.

18:30 Havlíček DVTV

Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být otevřeny i v neděli. Výjimku s ohledem na blížící se Dušičky schválila dnes na mimořádném jednání vláda. Na Twitteru to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

18:18

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední dny už umírá denně více než stovka lidí (dosavadní rekord 161 mrtvých je nyní z úterý 27. října); na jaře rostl podobným tempem v řádu několika týdnů. První stovka zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí, 18. května dosáhl počet mrtvých hranice 300, tedy za osm týdnů od prvního úmrtí.

17:49

Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že vláda využila dnešní souhlas Sněmovny a na mimořádném zasedání prodloužila stav nouze, který měl původně skončit 3. listopadu. Kabinet ANO a ČSSD poslance žádal, aby mohl mimořádný stav pokračovat až do 3. prosince, v dolní komoře ale pro návrh nesehnal dost hlasů.

17:38

Od pondělí přejdou na dálkovou výuku kvůli epidemii koronaviru i speciální školy. Dnes o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Návrat k běžnému provozu podle něj bude záležet na vývoji epidemické situace. Od 14. října jsou v Česku uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. V provozu dosud kromě speciálních škol zůstávaly mateřské školy a školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů.

17:14

Záložní nemocnice vznikající na brněnském výstavišti bude nejspíš potřebná pro pacienty s covidem-19 hned od pondělí 9. listopadu. Sdělila to primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), která dnes technicky připravený prostor předala zástupcům Fakultní nemocnice Brno. Zařízení má začít fungovat v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Například v Nemocnici Kyjov má už víc než polovina hospitalizovaných covid-19, Fakultní nemocnice Brno má zaplněno 200 z 300 možných lůžek pro pacienty s koronavirem.

V pavilonu G2 už je připraveno 151 kójí, po víkendu je v plánu rozmístění polohovacích postelí. Celkem tu bude 302 lůžek. V záložní nemocnici bude působit Emergency Medical Team Fakultní nemocnice Brno, který pomáhá ve světě při katastrofách.

16:58

Ve Fakultní nemocnici Plzeň dnes zdravotníci pečují o 215 pacientů s onemocněním covid-19, z toho na speciálních covidových pracovištích jich leží 189. Na JIP je hospitalizováno 43 lidí s koronavirem, z nich 14 je napojeno na umělou plicní ventilaci. Před týdnem bylo ve FN na covidových pracovištích 137 nemocných, z toho 29 na JIP. Covidoví pacienti nyní tvoří pětinu všech současných pacientů nemocnice.

16:43

Krajské hygienické stanice dostanou pro své zaměstnance a externisty přes 1000 notebooků, které by měly zefektivnit jejich práci při boji s epidemií nového typu koronaviru. Vyplývá to z informace o zakázce, kterou by měla projednávat vláda. Náklady včetně softwaru a instalace budou nyní činit zhruba 73 milionů korun, uvádí materiál.

16:30

Personálně největší pražské nemocnice Motol a Všeobecná fakultní (VFN) mají v pracovní neschopnosti stovky zaměstnanců, velkou část z nich v důsledku nákazy covidem-19. Vyplývá to z informací od mluvčích. S rostoucím počtem personálu v domácí izolaci se potýkají i další nemocnice v metropoli. Většina zařízení využívá dobrovolníky z řad mediků. Zdravotníci, kteří byli v rizikovém kontaktu, obvykle dále pracují s respirátory. Podle informací ministerstva zdravotnictví bylo ve středu v metropoli nakaženo 2792 zdravotníků.

16:21

Nouzový stav může dál platit zatím do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením dala sněmovna na návrh části opozice. Vláda chtěla 3. prosinec.

15:48

Rakousko poprvé překročilo hranici 5000 nově nakažených koronavirem za jeden den, a to výrazně. Dnes hlásí rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví 5627 nově infikovaných. Předchozí a pouze den starý rekord činil 4453 nových případů, byl tedy překonán o více než čtvrtinu.

Sousední Švýcarsko, které má stejně jako Rakousko necelých devět milionů obyvatel, zaznamenalo 9207 nově nakažených a celkový počet obětí covidu-19 tam překročil 2000.

15:58

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný se vyhýbá jasné odpovědi na otázku, zda v minulosti podepsal petici žádající rezignaci premiéra Babiše.

15:37

Cech malých nakladatelů požádal otevřeným dopisem ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o podporu například ve formě jednorázové dotace nebo o možnost podávat žádosti o grant. Malá nakladatelství se nyní potýkají s nevelkými tržbami, uvedli zástupci společenství v dopisu, který má k dispozici. Cech sdružuje 35 nakladatelství včetně Meanderu, Torstu, Garamondu, Akropolisu či Baobabu.

15:36

Z nemocnic Zlínského kraje bylo již 12 pacientů s covidem převezeno do jiných nemocnic mimo region, o převozu dalších se jedná, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Na hraně kapacitních možností jsou ve Zlínském kraji zejména menší nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži, pro které je velký nápor pacientů ve vážném stavu nezvyklý.

15:30

Brno připravuje v bývalých kasárnách v Židenicích přechodné ubytování pro lidi bez přístřeší, kteří budou mít pozitivní test na covid-19. Bude mít 20 lůžek s možností zvýšení kapacity až na 100 lůžek, řekla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu. Fungovat začne v pondělí. Nyní už je v provozu přechodné ubytování pro bezdomovce v karanténě v Železniční ulici, dosud ji využili tři lidé a aktuálně tam nikdo není.

15:18

Tři pětiny pacientů ležících v Nemocnici Kyjov mají pozitivní test na covid-19. Řekl to mluvčí nemocnice Filip Zdražil. V zařízení je asi 100 lidí s covidem-19, další desítky nemoc nemají a jsou v nemocnici s jinými problémy. Podle Zdražila jsou ale některá oddělení uzavřená jako například rehabilitace nebo ORL, aby nemocnice měla dostatek personálu pro pacienty s koronavirem.

14:55

O jednu z pěti linek na výrobu jednorázových roušek a respirátorů, které Česku darovala tchajwanská firma Autoland Technology, má předběžně zájem Olomoucký kraj. Deklaraci vyjadřující zájem o linku v pátek na ustavujícím zasedání schválili krajští zastupitelé. Linky by mohly být z Asie poslány do Česka na přelomu listopadu a prosince. O jejich praktickém provozu, zatím nikdo nerozhodl.

14:54

Německo darovalo Česku sto plicních ventilátorů pro boj s epidemií covidu-19. Na twitteru to oznámili ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Podle Isranga německá strana prověřuje další možnosti pomoci.

14:40

V Karlovarském kraji přibylo za uplynulý týden opět rekordních 1781 nových případů covidu-19. Týden předtím přibylo 1448 případů a ještě o týden dříve 685. Podle ministerstva zdravotnictví se v kraji nakazilo dosud 6058 lidí, v přepočtu na 100 000 obyvatel je to od vypuknutí epidemie v kraji přibližně 2056 nakažených, což je momentálně nejméně ze všech krajů.

14:36

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání s bankami a dalšími poskytovateli úvěrů nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů. Po pátečním jednání s Českou bankovní asociací novinářům řekla, že od bank dostala závazek individuálních řešení klientů, kteří se dostanou do problémů se splácením. Zákonný odklad, který platil od první vlny koronavirové krize, skončí v sobotu.

14:32

Armáda pomáhá ve 25 sociálních či nemocničních zařízeních, která se potýkají s nedostatkem personálu kvůli epidemii nového koronaviru. Celkem do nich poslala 229 vojáků. Řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. V sobotu vojáci nastoupí do dalších tří zařízení.

Armáda na počátku minulého týdne uvedla, že na pomocné práce v souvislosti s řešením koronavirové krize nasadila přes 70 vojáků. Od té doby se jejich počet výrazně zvýšil, a to v souvislosti s narůstajícími počty lidí nakažených koronavirem či hospitalizovanými v souvislosti s onemocněním covid-19.

14:24

V benešovské nemocnici je nyní mimo službu téměř čtvrtina personálu, z toho větší část je pozitivní na covid-19. Ostatní zdravotníci chybějí z jiných důvodů, například kvůli ošetřování člena rodiny nebo pracovní neschopnosti. Podle nemocnice ale není pravdou, že má personální podstav a zaměstnanci odcházejí, uvedla v tiskové zprávě. Reagovala tak na informace, podle nichž toto krajské zařízení trápí hluboký podstav a opouštějí ho zaměstnanci.

14:21

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V současné době vidíme podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) začátek snižování šíření epidemie covidu-19. Zatím ale podle něj není vyhráno.
 • Podle předsedy České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimíra Černého je zatím kapacita lůžek v nemocnicích dostačující. Problémem zůstává nedostatek personálu. Celkem chybí více než 10 000 zdravotníků. 
 • Německo darovalo Česku sto plicních ventilátorů pro boj s epidemií covidu-19.
 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve středu, ovšem proti minulému čtvrtku nárůst přibližně o 1100 případů zpomalil.

14:06

Opoziční politici při páteční sněmovní debatě o vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu o měsíc kritizovali postup kabinetu při koronavirové krizi. Nouzový stav je podle nich ale pro zvládání epidemie nutný. Například Piráti navrhli jeho prodloužení jen o dva týdny a hnutí SPD o deset dnů. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce k omezení šíření covidu-19, jejichž platnost chce vláda udržet.

14:03

Na otázku, zda podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii ministr zdravotnictví Blatný neodpověděl. "Na to odpovídat nebudu, dnes se k tomu vyjádřím. Myslím, že to, o čem se bavíme na této tiskové konferenci, je důležitější," řekl Blatný.

13:59

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není v nejbližší budoucnosti rozvolňování opatření v plánu. "Pokud se nám nepodaří zásadně ovlivnit rizikovou skupinu, nebylo by to zodpovědné. Pokud ano, pak to uvolnění může být poměrně razantní," řekl ministr zdravotnictví Blatný.

13:52

Pokud ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhne na jednání vlády uzavření speciálních škol, nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tomu bránit nebude. Řekl to na tiskové konferenci. Plaga to, že se od pondělí speciální školy uzavřou, uvedl ve čtvrtek na twitteru, v pátek by se tím měl zabývat kabinet.

13:46

"Klíčová je nyní komunikace. Mezi sebou, mezi odborníky, napříš veřejností. Smyslem tohoto všeho je spolupráce všech nás, nesmíme polevit, je to na každém z nás," řekl ministr zdravotnictví Blatný.

13:43 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Testování v sociálních zařízeních začne příští týden, distribuce testů už začala," řekla hygienička Rážová.

13:40

"To, co teď se děje, je začátek snižování. Když tento začátek bude pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme. Nikdo se nemusí bát o to, že mu nebude poskytnuta péče, nebo že mu nebude poskytnut ventilátor. To momentálně v žádném případě nehrozí," řekl Blatný.

13:32

V pondělí začne fungovat národní dispečink lůžkové péče. Dispečink bude sloužit ke koordinaci a umisťování pacientů do zařízení tak, aby nedocházelo k přehlcení jednotlivých nemocnic. Tým operátorů bude dostupný 24 hodin denně.

13:27

"Lůžková kapacita Česka se jako celek zatím zdá jako dostačující," řekl předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý. "Problémem není počet lůžek ani techniky, ale zejména nedostatek personálu," dodal. Nejvíce vyčerpaná kapacita je v kraji Karlovarském, Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém.

13:25

"Naši prosbu o spolupráci přijala skupina velmi renomovaných odborníků, kteří zpracovávají statistické modely. Cílem je optimalizovat modely růstu a jsme vděčni za to, že tito odborníci jsou ochotni se setkat a pracovat společně," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Tato skupina by se podle Blatného měla zabývat mimo jiné plánem, podle kterého se budou opatření v budoucnu uvolňovat.

13:22

Aktuálně je v Česku 7300 nakažených sester a těměř 3 000 nakažených lékařů.

13:21

"Hospitalizace rostou a nějaký čas ještě růst budou. Tento trend je nutné srazit, jinak bychom se mohli přiblížit stropové hodnotě kapacity sytému. Musíme výrazně snížit tlak na nemocniční péče, aby nebyl tak v křeči a nemusela být odkládaná péče o necovidové pacienty. Dobrá zpráva je, že počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu, není tak výrazný," řekl ředitel ÚZIS Dušek. 

13:19

"Podíl populace starší než 65 let, u níž je diagnostikován covid-19 je 14 %. To je velmi negativní zpráva. Došlo k zásahu sociálních zařízení, nyní jich je více než 180 s více 4 000 nakažených pacientů v rizikové skupině 65+," řekl ředitel ÚZIS Dušek.

13:17

"Aktuální vývoj neukazuje na vysoce rizikové scénáře, budeme čekat na hodnoty zkraje příštího týdne, které nám jasněji ukáží, kterým směrem se pohybujeme," řekl ředitel ÚZIS Dušek.

13:15

"Proces zpomalení šíření epidemie může trvat ještě týdny, bude trvat jistě ještě celý listopad," řekl ředitel ÚZIS Dušek. "Situace není vyřešená, a proto je nutné stále apelovat na dodržování opatření. K podobným opatřením přistupují i další evropské státy, kdy čísla také dramaticky narůstají," dodal.

13:12

"Nedochází k další eskalaci nárůstu počtu nově zjištěných případů. Stále ale nemáme vyhráno, byť je tu signál, že dochází k brždění epidemie. Dochází i ke snížení reprodukčního čísla, nyní je 1,13, což ale vzhledem k počtu nakažených stále znamená riziko," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

13:08

"Nacházíme se ve zlomovém bodu, právě teď by měl začít být znatelný dopad opatření na počet nových případů," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Klíčové k hodnocení budoucího vývoje podle něj budou další dva týdny. 

12:41

Krajská nemocnice v Karviné pokračuje ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě ve srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Ministerstvu zdravotnictví zatím odevzdala její dílčí výsledky, ale nyní ještě zkouší i další typy antigenních testů. Snahou je najít nejvhodnější test.

12:41

Banky v souvislosti s restriktivními opatřeními proti šíření koronaviru omezují otevírací dobu svých poboček. Některé ji nezkracují plošně, ale podle zdravotní a rodinné situace svých zaměstnanců. 

12:39

Podle Blatného se společnost nachází v klíčovém bodu zlomu a v následujících dvou týdnech by se mohla situace zlepšovat, což by mohlo vést ke snížení tlaku na nemocniční kapacity. Zásadní problém je podle ministra v počtu nakažených seniorů. Jejich podíl už v říjnu vzrostl na 14 procent. Zdůraznil, že tuto část lidí je nutné ochránit.

12:36

Správce městských lesů v Plzni trápí neukáznění návštěvníci, kteří teď ve velkém míří do přírody. Kvůli mimořádným protiepidemickým opatřením nemohou chodit do tělocvičen, bazénů, divadel ani na koncerty. Ve všech městských rekreačních oblastech je tak výrazně vyšší pohyb lidí, kteří se ale chovají neukázněně. Odhazují tu odpadky včetně jednorázových roušek nebo lahví od alkoholu, vjíždějí auty až do lesa, jejich psi plaší lesní zvěř a množí se i případy vandalismu, řekl Richard Havelka z organizace Správa veřejného statku města Plzně.

12:06

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 8622 lidí s covidem-19. Ve srovnání s minulým týdnem je to nárůst o zhruba 2000 případů, když minulý pátek týdenní přírůstek představoval 6662 nově nakažených. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle grafů statistika minulý pátek udávala 23 182 nakažených, k dnešku jich je vedeno 31 804.

11:59

V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nemoci covid-19 o 1154. Přibylo také 14 úmrtí lidí v průměrném věku skoro 86 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je také nově 12 lidí hospitalizovaných. Celkem je v nemocnicích 875 pacientů s covidem-19, z toho 108 ve vážném stavu.

11:58

"Od příštího týdne by měl začít fungovat národní dispečink lůžkové péče," řekl Blatný. Dispečink bude zajišťovat koordinaci mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. K zahlcení systému momentálně nedochází. "Každý systém má ale své limity," upozornil Blatný.

11:55

Aktuální vývoj podle Blatného neukazuje na nejkrizovější scénáře. Včera bylo v nemocnicí celkem 7281 hospitalizovaných, z toho 998 na jednotkách intenzivní péče, 546 s plicní ventilací.

11:53

"Reprodukční číslo se nezvyšuje. Dochází k poklesu růstu, který se promítá do reprodukčního čísla, což je dobrá zpráva," řekl Blatný ve sněmovně. "Vyhráno ale nemáme, pokud bychom teď přestali dodržovat aktuální opatření, nastal by problém. Je nezbytně nutné opatření dodržovat," dodal.

11:48

Ministr zdravotnictví Blatný ve sněmovně: "Objektivní pravdou je, že v České republice stále významně probíhá komunitní šíření viru. Zdá se, že poslední opatření mají velký potenciál šíření zpomalit, ale jenom tehdy, kdž je budeme dodržovat. Nacházíme se v klíčovém období, období zlomu. V následujících dvou týdnech by moho dojít ke zpomalení rychlosti šíření viru, tím pádem snížení tlaku na nemocniční lůžka."

11:44

Všichni důchodci zřejmě dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun. Sněmovna v pátek vládní návrh schválila. Nyní zamíří k posouzení do horní komory. Kabinet počítá s vyplacením částky ještě letos, rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

11:37

Za týden se covidem-19 nakazilo 4069 lidí z Vysočiny, o týden dřív přibylo 3765 osob. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Rychle se zvyšuje také počet úmrtí spojených s koronavirem. Za uplynulý týden podle hygieniků o 45 na 132 úmrtí, o týden dřív zemřelo 39 nakažených.

11:34

V zastavení dalšího šíření koronaviru by podle premiéra mělo zásadně pomoci vyšší využití antigenních testů. K tomuto účelu chce vláda využít 2 miliardy korun.

11:33

Provoz projektu Chytrá karanténa 2.0 bude v příštím roce stát téměř 400 milionů korun. Bude se na něm podílet ministerstvo zdravotnictví a Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

11:32

Za uplynulý týden evidují středočeští hygienici skoro 11 000 nových případů nákazy koronavirem, konkrétně přibylo 10 974 případů. Za posledních 24 hodin přibylo ve středních Čechách 1421 nakažených covidem-19, jde tak o pokles o 670 nově nemocných oproti předchozímu dni. Aktuálně je v regionu 27 058 nakažených, s covidem-19 zemřelo 113 lidí. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 39 225 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

11:27

Vláda žádá ve sněmovně o prodloužení nouzového stavu. "Vláda vyhodnotila, že epidemiologická situace v Česku není příznivá. Počty nově nakažených i hospitalizovaných stále rostou," řekl Babiš. Aktuální opatření bez prodloužení nouzového stavu nebudou platná, je proto potřeba ho prodloužit, aby se šíření covidu-19 zbrzdilo.

11:20

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 5028 nově zjištěných případů koronaviru, o něco méně než v předchozím týdnu. Od začátku pandemie se nákaza prokázala u 18 456 obyvatel kraje, víc než čtvrtina všech případů připadá právě na uplynulý týden. V kraji dosud zemřelo 141 lidí s potvrzeným covidem-19. Z toho 50 nemocných zemřelo v minulém týdnu, což je víc než třetina všech dosavadních úmrtí v kraji. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

11:08

Polsko dnes oznámilo další rekordní přírůstek 21 629 nových případů nákazy koronavirem a 202 úmrtí za uplynulý den. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 20 156 nově nakažených a 301 úmrtí, což v případě obou údajů představovalo rekordní čísla.

11:07

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek odhalily rekordních 3363 nově nakažených koronavirem při vůbec nejvyšším počtu přes 16 500 provedených testů. Dosavadní denní maximum ze soboty minulého týdne bylo 3042 potvrzených případů infekce.

11:06

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 1019 nově nakažených covidem-19. Jde o nejmenší přírůstek v regionu v tomto týdnu. O den dřív bylo pozitivně testováno 1516 lidí. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Od počátku pandemie se v regionu nakazilo koronavirem 31 804 lidí.

10:55

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v pátek ráno pečovali na několika pracovištích o zhruba 135 pacientů s covidem-19, z nichž asi 35 se léčilo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Největší nemocnice v Královéhradeckém kraji má připravené další kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty, omezila neakutní operativu. Řekl to mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Nemocnice se potýká s vysokým počtem nepřítomných zaměstnanců, kterých je více než 400. Hradecká FN má více než 5000 zaměstnanců.

10:54

Povinnost testovat v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude zřejmě platit od středy 4. listopadu. První testy pak musí být do pěti dní a poté každý týden. Řekl to prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký. Vláda záměr testování schválila v úterý, podle Horeckého se teď dokončuje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek podle něj bylo v sociálních zařízeních pozitivně testovaných na koronavirus 3077 klientů a 2169 zaměstnanců.

"Povinnost plošného testování by měla platit od 4. listopadu a poprvé by se mělo testovat do pěti dní a potom každý týden," uvedl Horecký. Podle něj se počítá s testováním zaměstnanců i klientů, ladí se výjimky například pro lidi, kteří pracují z domova nebo jsou doma na ošetřovném s dětmi.

10:46

V Královéhradeckém kraji za uplynulý týden přibylo 5902 zjištěných případů covidu-19. Bylo to nejvíc od začátku epidemie. V předminulém týdnu nárůst činil 4544 případů. Od pátečního dopoledne 23. října do dnešních 09:00 přibylo také dosud nejvíce úmrtí lidí s covidem - 47 a lidí, co s touto nemocí zemřeli, je tak celkem 117. Počet aktuálně nemocných za týden vzrostl o 2372 na 8358. Počet uzdravených za uplynulý týden vzrostl o 3483 na 7413 lidí. Vyplynulo z dat Krajské hygienické stanic (KHS) v Hradci Králové.

10:41

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zpochybnil, že se před časem připojil k petici vyzývající premiéra Andreje Babiše (ANO) k odstoupení. Je podle něj možné, že se jeho jménem podepsal někdo jiný. Řekl to Právu. Poukázal v té souvislosti na falešný twitterový účet, který mu někdo vytvořil.

Deník N ale upozornil na to, že Blatného podpis je potvrzený jeho pracovním e-mailem. Ministr tento e-mail používá také v odborných spolcích či společnostech i v oficiálních smlouvách. Vyjádření Blatného se serveru nepodařilo získat.

Babiš považuje za důležité zvládnout krizi bez ohledu na rozdílné politické názory. Reagoval tak na možnost, že Blatný podepsal petici proti němu.

10:38

Armádní posily pomáhají v několika domovech pro seniory, mimo jiné také v Telči.

10:33

Překvapivě dobrý výkon tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí již neodráží aktuální stav ekonomiky, protože oživení zastavila druhá podzimní vlna šíření koronaviru. O celoročním výsledku tak rozhodnou až výsledky za čtvrté čtvrtletí, ve kterém ekonomové právě kvůli pandemii očekávají opětovný mezičtvrtletní pokles HDP. Celoroční propad ekonomiky prozatím očekávají kolem osmi procent.

10:26

Příbramskou nemocnici zneužili hackeři k rozesílání podvodných e-mailů s údajným výsledkem testu na koronavirus. IT hrozbu se podařilo odvrátit ve spolupráci s Národním úřadem kybernetické bezpečnosti (NÚKIB), řekl v pátek mluvčí nemocnice Martin Janota. Podobným problémům čelila i některá další zdravotnická zařízení v Česku.

"V uplynulých dnech došlo ke zneužití jména Oblastní nemocnice Příbram a také jména jedné z jejích zaměstnankyň. Lidem byly jménem nemocnice zasílány neadekvátní e-maily s údajným výsledkem jejich testu na pozitivitu onemocnění covid-19," uvedl Janota.

10:18

V Pardubickém kraji se po týdnu navýšil počet nákaz koronavirem o 2815. Od jara stouplo množství prokázaných případů na 10 268. Nových pozitivních případů je o 565 víc než minulý pátek. Vyplývá to z údajů krajské hygieny k dnešním 8:00.

10:00

Bezplatné doučování pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky nyní nabízí studenti Slezské univerzity v Opavě. Chtějí jim usnadnit distanční výuku a pomoci při případných problémech s učivem. On-line doučování přitom studenti nabízí z více než dvou desítek předmětů. Novináře o tom informovala mluvčí univerzity Karin Martínková.

09:59

Obce budou dál apelovat na vládu, aby stát nahradil výpadky v jejich příjmech, které zapříčinila vládní koronavirová opatření. V tiskové zprávě to uvedli zástupci svazů obcí, měst či Spolku pro obnovu venkova. Představitelé samospráv současně ocenili to, že Senát ve čtvrtek vložil do vládního návrhu zákona úpravu, podle které by měly kraje obdržet ze státního rozpočtu jednorázově 300 korun na každého obyvatele.

09:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18 283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během uplynulých 24 hodin. Je to poprvé, co počet nových případů za den přesáhl 18 tisíc, uvedl list Kommersant a připomněl, že o den dříve to bylo 17 717 nových případů a 366 úmrtí, tedy nejvíce úmrtí za den od začátku pandemie.

Rekordní přírůstky oznámila i Ukrajina - 8312 nových případů nákazy a 173 úmrtí za uplynulý den.

09:35

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden rekordních 6468 případů nákazy novým koronavirem, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V minulém týdnu přibylo 5545 případů, o týden dříve jich bylo 3666. Od začátku epidemie je v kraji 21 145 nakažených, před týdnem jich bylo 14 677. Za čtvrtek v kraji přibylo 786 případů, což je méně než ve dvou předchozích dnech, kdy bylo přes tisíc nových případů. Dosud rekordní denní přírůstek byl minulý pátek, kdy statistiky uváděly 1198 nově nakažených.

09:29

Brněnské svatební salony se obávají o svou budoucnost. Pro některé z nich mohou být současná opatření proti šíření koronaviru likvidační. Salony jsou stejně jako většina obchodů zavřené. Svatby se přesouvají na příští rok. Salony často nabízejí i společenské oděvy, proto pocítí také zrušení podzimních tanečních hodin. Nad plesovou sezonou visí otazníky.

08:51

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 5570 potvrzených nákaz novým koronavirem, je to o 200 případů více, než byl předchozí týdenní přírůstek. Tempo růstu nákaz tak zpomalilo. Od 15. do 22. října se týdenní počet nových případů nákaz koronavirem zvýšil o 2200 případů. Ministerstvo zdravotnictví nyní eviduje v kraji 19.345 případů covidu-19.

08:36

Za poslední týden přibylo v Ústeckém kraji 6370 pozitivně testovaných pacientů. To je o 3070 víc, než přibylo minulý týden. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. S koronavirem v regionu zemřelo 78 lidí, z toho 13 zemřelo od minulého pátku. Nákaza se vyskytuje v několika zařízeních sociální péče.

08:29

Představa, že tu budou statisíce nakažených, desítky tisíc nemocných, lidé budou umírat po stovkách a do toho bude šlapat ekonomika, je chiméra, tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

08:10

Na jihu Čech je aktuálně 10 008 lidí nakažených koronavirem. Je to o přibližně 3500 více než před týdnem. Za poslední týden na jihu Čech zemřelo 43 lidí s covidem. Vyplývá to z údajů hygieniků a ministerstva zdravotnictví.

07:48

V Německu ve čtvrtek přibylo 18 681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od počátku epidemie v zemi. Zemřelo dalších 77 nakažených, informoval Institut Roberta Kocha. Německo se chystá od pondělí opět zavést rozsáhlou karanténní uzávěru.

07:46

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Zemřelo přes 1,18 milionu infikovaných. Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu nakažených Spojené státy americké.

 • Od soboty bude Rakousko nově vyžadovat od cestovatelů z Česka negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodin. Výjimku z nařízení mají mít například pendleři.

 • Příbramskou nemocnici zneužili hackeři k rozesílání podvodných e-mailů s údajným výsledkem testu na koronavirus.

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve středu, ovšem proti minulému čtvrtku nárůst přibližně o 1100 případů zpomalil.

07:32

V Libereckém kraji za poslední týden testy odhalily 3765 případů nemoci covid-19. Je to skoro o čtvrtinu více než za za předchozí týden, kdy bylo 3062 případů. Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem stoupl od minulého pátku o 27 na 70, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:32

Papež František se už kvůli riziku šíření koronavirové infekce nebude během pravidelných audiencí osobně setkávat s věřícími a epidemie nejspíš silně poznamená i letošní oslavy Vánoc ve Vatikánu. Podle agentury AP bude mít na mše přístup jen velmi omezený počet lidí, a věřící se tak vánočních liturgií budou moci zúčastnit virtuálně.

Papež se vídá s věřícími na generálních audiencích každou středu, už ta následující 4. listopadu ale bude jiná. Stejně jako během jarní vlny pandemie covidu-19 bude Vatikán místo audience živě přenášet Františkova krátká vystoupení natáčená v knihovně Apoštolského paláce.

Nová pravidla, která nyní církevní stát přijal kvůli rychlému šíření nákazy, poznamenají i vánoční oslavy. Stejně jako během Velikonoc budou zřejmě mše nepřístupné pro veřejnost a Vatikán je bude streamovat přes internet. Před prázdným Svatopetrským náměstím nespíš papež pronese i své poselství Urbi et orbi (Městu a světu), s nímž vystoupí jako obvykle na Boží hod vánoční 25. prosince.

06:29

Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem za den. Celkem testy infekci prokázaly u více než 8,9 milionu lidí. S covidem-19 v zemi, která má zhruba 330 milionů obyvatel, zemřelo přes 228 tisíc nakažených.

06:12

Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 dlouhodobě sleduje. S nemocí, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, zemřelo přes 1,18 milionu infikovaných.

Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu nakažených Spojené státy americké. Země, která má téměř 330 milionů obyvatel, zaznamenala už více než 8,9 milionu nakažených. Následuje Indie s osmi miliony potvrzených případů a Brazílie s téměř 5,5 miliony.

Hranici jednoho milionu nakažených překročilo už osm zemí světa včetně tří evropských - Ruska, Francie a Španělska.

06:11

Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve středu, ovšem proti minulému čtvrtku nárůst přibližně o 1100 případů zpomalil. V poslední době přitom většinou v mezitýdenním srovnání přírůstek nakažených zrychloval. Vývoj ovšem může být ovlivněn tím, že ve středu byl státní svátek. 

S koronavirem dosud zemřelo 2862 lidí. Na tento týden zatím připadá 540 úmrtí. Od minulé středy bylo osm dní v řadě vždy více než 100 obětí. V úterý s covidem-19 zemřelo 159 lidí, dosud nejvíce. Na čtvrtek zatím připadá 99 zemřelých, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

23:04

Státy Evropské unie posílí koordinaci covidového testování a trasovacích aplikací. Po dnešní videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie věnované společnému postupu proti pandemii covidu-19 to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Lídři se podle něj shodli na tom, že by Evropská komise měla zajistit spravedlivou distribuci vakcín, až budou k dispozici. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ujistila, že všechny země dostanou vakcíny ve stejný čas. Jejich rozdělování by podle ní mohlo reálně začít v dubnu.

21:50

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prodloužilo příjem žádostí do dotačního programu COVID ubytování do 3. listopadu. Skončit měl v pátek. Důvodem je vysoký počet žadatelů o registraci u Českého statistického úřadu (ČSÚ). Registrace je nezbytná k akceptování žádosti. Informaci uvedlo MMR na svém webu.

21:13

Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) byla kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v rodině nařízena karanténa. Pracovat bude on-line, uvedla dnes na svém twitteru. Test na covid-19 podstoupí v pátek.

20:16

Francie dnes ohlásila 47 637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to bylo 36 437. Francouzský premiér Jean Castex kvůli prudkému šíření infekce v zemi vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku budou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Školy zůstanou otevřené, práce z domova bude povinná, pokud je možná. Omezený bude volný pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince.

19:53

V Evropě se koronavirem nakazilo už přes deset milionů lidí, z toho rekordních 1,5 milionu za uplynulý týden. Uvedl to dnes šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace Hans Kluge. Při setkání s evropskými ministry zdravotnictví varoval, že zaplněnost evropských nemocnic je nyní podobná jako na vrcholu jarní vlny pandemie covidu-19 a že počet úmrtí se v uplynulém týdnu zvýšil o třetinu.

19:07

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Hlavním úkolem nového ministra zdravotnictví bude zvládání pandemie nemoci covid-19. Po dnešním uvedení Jana Blatného (za ANO) do funkce to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nový šéf úřadu za svůj hlavní úkol označil potřebu změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Podrobnosti chce Blatný představit v pátek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Blatný Romana Prymulu (za ANO). Bude už třetím ministrem, který se bude snažit pandemii nového typu koronaviru porazit.

 

Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka bude činit 70 procent denního vyměřovacího základu. Návrh dnes schválil navzdory některým výtkám Senát.

 

Pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci odložit až na podzim roku 2022 vrácení uhrazeného vstupného. Lidé navíc budou moci dál žádat organizátory o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Vládní novelu, která to předpokládá, dnes schválil Senát hlasy všech 47 přítomných členů.

 

Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku automaticky v dosavadní výši. Nárok na ně zatím v návaznosti na stav nouze kvůli epidemii koronaviru nebude potřeba dokládat. Počítá s tím vládní návrh, který dnes beze změn schválil Senát.

 

Policie obvinila dvaašedesátiletého muže z Pardubic, který podle ní na Facebooku vyhrožoval, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako Olga Hepnarová. Za vyhrožování teroristickým trestným činem mu hrozí pět až 15 let vězení.

 

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 16 774 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Na 89 lidí s nemocí covid-19 v uplynulém dni zemřelo.

 

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo rekordní přírůstek 20 156 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Rekordní je i nárůst počtu zemřelých s koronavirem, kterých je 301. 

 

Počet zjištěných případů nákazy koronavirem překonal v Indii hranici osm milionů. Za posledních 24 hodin vzrostla bilance bezmála o 50 000, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

19:04

O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Diskutují o plánu předsedy Evropské rady Charlese Michela, který chce členské státy přesvědčit mimo jiné o potřebě vzájemného uznávání covidových testů či plošného využívání rychlotestů. Debata lídrů se točí také okolo způsobu budoucí distribuce společně nakoupených vakcín či kolem možností vzájemné pomoci mezi zeměmi.

19:03

Poskytování záruk podnikatelům z programu Covid III se prodlouží nejméně do poloviny příštího roku. Umožní to novela zákona, kterou dnes schválil Senát. Původně měl tento program skončit ke konci letošního roku. Evropská komise ale umožnila prodloužení tohoto programu do poloviny příštího roku a vláda v reakci na to navrhla příslušnou změnu zákona, která prodloužení programu umožní. Vláda se bude snažit vyjednat prodloužení až do konce roku 2021.

18:56

V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 300 000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá, v posledních dnech rostou počty prokázaných případů o více než 10 000 za den.

Zatímco hranice 10 000 prokázaných nákaz padla za 3,5 měsíce 13. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (16. srpna), k dosažení 30 000 pozitivních testů stačilo 23 dní (9. září). Pak se ale počet nakažených začal zvyšovat už v řádu několika tisíc denně: 40 000 bylo dosaženo za týden (16. září), na dalších 10 000 stačilo pět dní (21. září). Hranice 60 000 byla překročena za další čtyři dny (25. září), k 70 000 pak počet pozitivně testovaných vystoupal za pět dní (30. září).

18:53

Senát podle očekávání schválil prodloužení odkladu elektronické evidence tržeb (EET) do roku 2022. Důvodem je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů to znamená konec tohoto projektu. Přímé zrušení EET na rozdíl od poslanců dnes žádný ze senátorů nepožadoval. Návrh nyní dostane k podpisu prezident.

18:46

V souvislosti s covidem-19 zemřelo na Vysočině dalších 17 lidí, od začátku pandemie už je zemřelých 132. Podle hygieniků se v kraji nyní z nákazy léčí 7193 lidí. Za posledních 24 hodin jich přibylo 575, o 137 méně než ve středu, kdy hygienici zaznamenali rekordní denní nárůst nakažených. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 13 146 lidí, vyléčených je 5821.

18:33 Vlajka Ruské federace.

V Rusku dočasně pozastavili očkování nových dobrovolníků vakcínou proti koronaviru. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na organizaci, která s klinickými testy vypomáhá. Důvodem je podle ní obrovský zájem lidí a nedostatek preparátu. Prezident Vladimir Putin se dnes nechal slyšet, že země řeší, jak zvýšit produkci očkovací látky známé pod jménem Sputnik V. Šéf Kremlu však prý stále doufá, že hromadné očkování začne do konce roku.

18:33

Senát chce, aby kraje obdržely ze státního rozpočtu jednorázově 300 korun na každého obyvatele. Příspěvek má sloužit ke zmírnění letošního poklesu daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Senát vložil tento návrh do vládního návrhu zákona na vyplácení příspěvku 500 korun denně podnikatelům, kterým vláda uzavřela provozy nebo omezila podnikání jako opatření proti šíření koronaviru. Návrh zákona se tak nyní vrací do sněmovny, která o něm rozhodne.

18:22

Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta. Laboratoře udělaly ve státní svátek 37 680 testů, o 9500 méně než v úterý. Nakažených, u kterých byl nový typ koronaviru potvrzen, bylo ve středu téměř 13 000. Dalších 6968 případů zatím přibylo za dnešek do 18:00, což bylo o 543 méně než minulý čtvrtek do stejné doby. Na pokles ale mohl mít vliv středeční svátek. Od začátku epidemie se koronavirem v Česku prokazatelně infikovalo přes 300 000 lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví aktualizovaných k dnešním 18:00.

18:19

V Itálii přibylo za poslední den na 26 831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Nejvyšší počet nových případů hlásí regiony Lombardie a Kampánie, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. V Británii se za 24 hodin počet infikovaných zvýšil o zhruba 23 000, o den předtím bylo nových případů skoro 25 000.

17:23

Policisté v Libereckém kraji řešili v noci na dnešek 11 porušení zákazu nočního vycházení, z toho osm na Liberecku a tři na Jabloecku. Ve všech případech šlo o muže. Dvěma z nich uložili policisté maximální možnou pokutu 10 000 korun. 

17:10

Rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví dnes hlásí 4453 nových případů nákazy, nejvíce v Dolních Rakousech s 1074 infikovanými. Agentura APA ale upozorňuje, že o den dříve byly ze spolkové země sousedící s Českem hlášeno pouze 103 nových případů, takže mnoho aktuálně evidovaných případů bylo nejspíš nahlášeno až dodatečně.

Podle rakouských médií se kancléř Kurz chystá urychleně prosadit nová opatření, která by měla zabránit kolapsu zdravotnictví. Podle informací deníku Österreich by mohlo být například povoleno setkávání příslušníků jen dvou rodin a obecně venku deseti osob. Po diskusích s vedením spolkových zemí, zástupci zaměstnavatelů a parlamentních stran chce Kurz podrobnosti oznámit v sobotu.

16:36

Na Krajské hygienické stanici v Plzni se během koronavirové krize letos už podruhé vyměnili ředitelé. Z rozhodnutí kárné komise ministerstva zdravotnictví byl ve středu odvolán Přemysl Tomašuk, zastupovat ho bude zatím Michal Bartoš, který krajskou hygienu vedl už letos během první vlny koronavirové pandemie. Sedmdesátiletý Tomašuk končí nejen ve funkci ředitele, ale i v práci na hygieně a odchází do penze.

16:34

Ve Švédsku přibylo za poslední den 2820 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Tamní úřad veřejného zdraví kvůli nepříznivému vývoji nařídil zpřísnění restrikcí pro další tři regiony, v nichž leží i největší města Stockholm a Göteborg. Finská vláda naproti tomu oznámila, že pravidla uvolní, protože epidemická situace se v zemi zlepšila.

16:22

Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova, které obvykle začínají fungovat až na přelomu listopadu a prosince. ČTK to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Dodala, že stále fungují čtyři z šesti hostelů, které město pro ubytování lidí bez domova pronajalo letos na jaře, a další kapacity jsou na lodi Hermes. Město bude také rozdávat více potravin a ochranné pomůcky. Vláda od středy zakázala noční vycházení od 21:00 do 05:00.

15:51

Nový ministr Jan Blatný (za ANO) s vyjádřeními pro média čekal až na dobu po svém dnešním jmenování, protože to slíbil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinářům to řekl po dnešním uvedení do úřadu. I ve svém prvním veřejném vystoupení ve funkci však řadu otázek odmítl zodpovědět, protože odpovědi musí mít napřed podložené daty. Míní, že by mu nikdo nevěřil, kdyby pak podle statistik názory náhle měnil.

Blatný se v úterý sešel kvůli jmenování s prezidentem, poté se ale novinářům vyhnul. Neposkytoval ani rozhovory a vystoupil až dnes na ministerstvu. "Není to neúcta k vám ani občanům," řekl novinářům. Zdůvodnil to tím, že mediální zdrženlivost slíbil. "Dal jsem slib, že dokud se premiér a prezident nerozhodnou, co bude dál, tak mi nepřísluší se k tomu jakkoliv vyjadřovat," uvedl.

15:30

Policie podezírá třiapadesátiletého muže z vyhrožování lidem z odběrového covidového centra ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Muž se podle kriminalistů v minulých dnech dvakrát anonymně telefonicky nátlakovým způsobem dožadoval přednostního odebrání vzorku a také údajně hrozil použitím střelné zbraně. Ve středu policie muže obvinila z trestného činu šíření poplašné zprávy. Protože čin spáchal v době nouzového stavu, hrozí mu v případě odsouzení až osm let vězení.

15:13

V karanténě je kvůli koronaviru 12 procent všech policistů, uvedl v rozhovoru pro rádio Impuls první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. "Jsou kraje, kde je situace únosná a procenta se pohybují kolem sedmi až osmi. Nejhorší je situace v Praze, na Karlovarsku a Olomoucku, kde to procento nemocných policistů a policistek je nejvyšší. My jsme ale už dříve výrazně omezili dovolené a ozdravné pobyty, a některá oddělení tak mají více policistů do služby, než měla o prázdninách," řekl.

15:08

Zemědělcům chybí pracovní síly, vládu žádají o dočasné úlevy na odvodech.

14:58

Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici, testy za posledních 24 hodin odhalily 4453 případů. Rakouský kancléř Sebastian Kurz řekl, že v sobotu vláda oznámí přísnější kroky proti šíření koronaviru.

Rekordních 9386 nově nakažených hlásí Švýcarsko, kde ode dneška platí zpřísněná protiepidemická opatření.

14:57

Za uplynulý den v Íránu zemřelo 399 lidí s onemocněním covid-19, nákaza novým koronavirem se tam mezitím prokázala u dalších 8293 lidí. Počty nakažených v Íránu v posledních týdnech znatelně stoupají. Hranici 5000 nově nakažených za den země poprvé překonala 20. října a ve středu úřady zaznamenaly dosud nejvyšší počet úmrtí.

14:55

Dávka se teď vyplácí ve výši 60 procent po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ji mohou pobírat až 16 dnů.

 

14:34

 V Moravskoslezském kraji přibylo během státního svátku 1516 pozitivně testovaných na covid-19. Oproti úterý to bylo o 195 případů více. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Od počátku pandemie se v regionu nakazilo koronavirem 30 783 lidí.

14:30

"Jsem nestraník, o politickou část této otázky jsem se příliš nezajímal, a když jsem zvažoval tuto nabídku, bral jsem ji zcela bez jakékoli politické příslušnosti jako výzvu někde, kde mohu pomoci," řekl ke svému angažmá nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Popřel také, že by byl podepsaný pod peticí organizace Milionu chvilek proti premiéru Andreji Babišovi (ANO).

 

 

14:25

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce zásadně aktualizovat pandemický plán země. "Pandemická krize se může kdykoliv vrátit, proto takovýto plán musíme mít a musí být velmi přesný," sdělil dnes Blatný.

 

14:23

"Nyní nejsme ve stavu, kdy bychom rozhodovali o tom, kdo přežije a kdo ne," řekl dnes nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

V současné době podle Blatného Česko není ve stavu, kdy by bylo potřeba rozhodovat, jestli někoho napojíme, nebo nenapojíme na ventilátor a komu se dá přednost.

 

 

14:21

"Jsme jednou z mála zemí, která uzavřela i školy, a je potřeba na základě dat rozhodnout, jestli se to má změnit. Rozhodnu se podle dat v jednotlivých věkových skupinách (jestli je to nutné i u dětí ve věku prvního stupně ZŠ) a doporučím vládě rozhodnutí," sdělil dnes nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

14:19

Cesta pana Faltýnka není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro občany dobrý příklad. "Není to dobrý příklad. Po tom, co došlo k té kontroverzní schůzce, tak to není dobrý signál ze strany pana Faltýnky a mně se to nelíbí," sdělil dnes premiér. 

14:10

"Myslím, že současná opatření, jak jsou nastavena, s největší pravděpodobností není třeba zásadně zpřísňovat, pakliže se budou dodržovat," řekl ke svým dalším krokům nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Musíme být schopni sofistikovaně modelovat, co se stane, když začneme jednotlivá opatření třeba i uvolňovat," dodal.

14:07

Jako hlavní úkol pro sebe a pro celý resort vidí nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v současné době potřebu změny vnímání celé situace a potřebu změny nálady ve společnosti.

Vyzval média a novináře, aby mu pomohli změnit pocit strachu v respekt. "Strach nás paralyzuje a rozděluje. Změníme-li ho v respekt, můžeme získat sílu," řekl.

"Opatření, která bude nyní ministerstvo provádět, budou založená na datech, která budou sdílená, všem srozumitelná a diskutována s odborníky napříč politickým spektrem a profesními organizacemi. Musíme všichni táhnout za jeden provaz, " dodal dnes na tiskové konferenci ministr.

14:01

Ministerstvo zdravotnictví již objednalo dva miliony antigenních testů, které by měly dorazit zítra. Budeme doporučovat firmám, aby je také využívaly, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

"Nejdůležitější je zaměřit se na ochranu rizikových skupin. Používání antigenních testů je dle mých informací velice dobrou variantou a chci prosazovat tento způsob testování, který je rychlý a efektivní. Dostáváme se do situace, kdy rychlost je mnohdy důležitější než úplná přesnost. PCR testy by nadále mohly být používány jako konfirmační," dodal dnes nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

14:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) popřál novému ministrovi zdravotnictví, aby se mu dařilo a aby pokračoval v realizaci jednotlivých projektů na ministerstvu.

"Hlavní téma, které musí nový pan ministr zdravotnictví Blatný řešit, je samozřejmě pandemie covidu-19. Objektivnější data o tom, jak fungují či nefungují nastavená opatření, by měla být k dispozici v pátek," sdělil dnes Babiš. 

Apeloval také na všechny, aby dodržovali zařízení a nevyhledávali zbytečné kontakty.

 

13:47

Asi 85 procent ze 480 standardních lůžek vyčleněných v krajských nemocnicích na Vysočině pro pacienty s covidem-19 je obsazených. Situaci podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) komplikuje i nemocnost pracovníků nemocnic, s covidem-19 se jich léčí 389, dalších 77 je v preventivní karanténě. 

"Snažíme se stále ještě uzavírat oddělení a vytvářet tam kapacity pro covid lůžka, pokud ještě vůbec máme zaměstnance, kteří jsou schopni se o pacienty starat," řekl Novotný. Nemocnice na Vysočině zaměstnávají 5500 lidí.

13:42

V budované záložní nemocnici na brněnském výstavišti jsou už nainstalované kóje. V příštích dnech přibudou postele. Fakultní nemocnice Brno bude mít na starosti provoz nemocnice. V pavilonu G2 bude přes 300 lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) by měla být nachystaná k pondělí 9. listopadu. Začít fungovat začne pouze tehdy, pokud bude v nemocnicích nedostatek lůžek.

Výstavba záložní nemocnice jde podle plánu, uvedli mluví Veletrhů Brno Jaroslav Bílek i Vaňková. "Dokonce to vypadá, že předání prostor Fakultní nemocnici Brno stihneme dřív než v neděli," uvedla Vaňková.

13:37

 Budova bývalého domova mládeže v Zeyerově ulici v Liberci poslouží od listopadu k ubytování lidí bez domova, ale i lidí trvale vykázaných z domova v případě, že u nich test prokáže koronavirus a bude je třeba umístit do karantény. V Libereckém kraji bude takové zařízení jediné, je zbytečné, aby jich bylo víc, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

13:32

Nárůst nových případů koronaviru ve středních Čechách překonal hranici dvou tisíc, za poslední den přibylo rekordních 2091 nakažených. Počet zemřelých stoupl o dva na 113. Od počátku pandemie se v regionu nakazilo 37 807 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Středočeský kraj patří k nejpostiženějším v zemi. Odráží se na tom blízkost Prahy i fakt, že jde o nejlidnatější kraj v České republice.

13:24

Opoziční politici přejí novému ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) úspěch ve funkci, do níž ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Podle nich je to v době epidemie koronaviru v zájmu všech občanů Česka. Předseda STAN Vít Rakušan doufá, že s novým ministrem se zlepší i vládní komunikace ohledně epidemie.

"Přeji Janu Blatnému, aby zvládl ministerskou funkci mnohem lépe než jeho předchůdci. Je to nyní v zájmu všech občanů České republiky," uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

12:54

Tchaj-wan již 200 dní nezaznamenal žádný přenos koronaviru na svém území. Tchajwanské středisko pro kontrolu nemocí dnes oznámilo, že poslední domácí případ infekce byl evidován 12. dubna. Tchaj-wan je všeobecně oceňován za to, jak dokázal postup nákazy na svém území díky včasným a účinným preventivním opatřením potlačit. To se mu podařilo i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, kde se nový typ koronaviru objevil vůbec poprvé.

12:39

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová popřála na Twitteru novému ministrovi, aby se mu podařilo prosazovat odborný přístup a zároveň získat důvěru veřejnosti.

12:29

Prohřešků proti vládním protikoronavirovým opatřením ve středu přibylo. Policie v celém Česku zaznamenala ve sváteční den 180 přestupků, zatímco v úterý to bylo 101. Do těchto opatření patří třeba zavřené provozovny, shlukování lidí a od středy i zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Údaje dnes poskytl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle něj ale policie z krajů nikde nehlásí problém, že by se lidé shlukovali. Klid přičítá i nepřízni počasí a uzavření restaurací.

12:17

V České republice vzrostl v posledních třech měsících počet útoků vyděračských programů (ransomware) o 69 procent v porovnání s prvním pololetím. Nárůst souvisí s koronavirovou epidemií a zvýšení využívání práce z domova. Uvedla to antivirová firma Check Point.

12:15

"Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno," uzavřel prezident přání novému ministrovi.

12:15

"Obdivuji vaši odvahu a oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana profesora Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii, protože zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha tuto epidemii potlačit," uvedl Zeman na adresu Blatného.

12:13

Zeman označil Blatného nástup na ministerstvo za přechod z parku do džungle a upozornil ho na to, aby se jako politik připravil na útoky na svou osobu, kterým bude muset čelit.

13:19

O modlitbu za blízké zemřelé mohou před nadcházejícími Dušičkami požádat lidé v Diecézi plzeňské v on-line formuláři na stránkách biskupství. V Plzni mohou také vhodit lísteček se jmény svých blízkých zemřelých nebo se svými prosbami do připravené truhly v známém místě u Andělíčka na vnější zadní stěně katedrály svatého Bartoloměje. Mši za zemřelé bude plzeňský biskup Tomáš Holub sloužit 2. listopadu v podvečer a biskupství ji bude živě přenášet na internetu.

12:12

Prezident Miloš Zeman uvedl, že při úterní schůzce vedl s novým ministrem zdravotnictví velmi zajímavou diskusi o jeho medicínské praxi i manažerským zkušenostem. Jeho příchod na ministerstvo přirovnal ke skoku do rozbouřené řeky, rovnající se téměř politické sebevraždě. "Narozdíl od mírné komunity zkoumající hemofilii, je politika velmi krutá záležitost," řekl Zeman

12:06

Prezident Miloš Zeman jmenoval lékaře Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Nahradil Romana Prymulu, kterého navrhl odvolat premiér Andrej Babiš.

12:03

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem v Mexiku překročil hranici 90 tisíc. Argentina pak ve středu zaznamenala přes 30 tisíc úmrtí od začátku epidemie. Obě tyto země patří k epidemií nejvíce zasaženým v Latinské Americe.

11:57

Podnikům, které prokážou, že v důsledku šíření nákazy koronaviru nemohou do tří let splnit všeobecné podmínky schválené investiční pobídky, bude moci ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužit lhůtu až o dva roky. Počítá s tím změna zákona, kterou dnes přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Hlasovalo pro ni všech 38 přítomných senátorů.

11:56

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v poslední době řeší i podněty související s covidem-19 a pohřebnictvím. Řešil například i otázku otevřené rakve zemřelého s covidem. V jiném případě se na ombudsmana obrátila žena, jejíž matka zemřela v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Zpráva o matčině úmrtí ji podle podnětu zaskočila, navíc to bylo v době nouzového stavu kvůli pandemii covid-19. Žena tak nebyla schopna zorganizovat pohřeb v zákonné lhůtě, proto souhlasila s vypravením takzvaného sociálního pohřbu. Později si podle podnětu uvědomila svou chybu a chtěla, aby byly ostatky uloženy do rodinného hrobu. Požádala proto pohřební službu o vydání urny s tím, že náklady pohřbu uhradí. Pohřební služba to však s odvoláním na zákon o pohřebnictví odmítla.

11:34

Do Česka bude moci přijet na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie. Možnost jejich až 90denního pobytu dnes schválil Senát hlasy 47 ze 48 přítomných členů. Případné působení zahraničních vojáků v České republice podléhá podle ústavních pravidel souhlasu obou parlamentních komor. Dolní komora návrh schválila v úterý.

11:34

V Pardubickém kraji za 24 hodin stoupl počet nakažených o 470. Od počátku epidemie testy potvrdily koronavirus u 9842 lidí. Denní nárůsty jsou poslední týden obvykle přes 400. Statistiku uvedla na svém webu krajská hygienická stanice. Údaje jsou k dnešním 8:00.

11:32

Středočeský kraj po dohodě s hlavním městem a dopravci od pondělí omezí provoz autobusů a vlaků. Důvodem je vládní zákaz vycházení po 21:00 jako opatření proti šíření covidu-19. Omezena bude doprava především v době zákazu vycházení z domova, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

11:32

Lidovečtí senátoři chtějí umožnit podnikatelům odklad povinných záloh na zdravotní a sociální pojištění od října do března. Podnikatelům by to mělo umožnit lépe se vypořádat s ekonomickými dopady epidemie koronaviru, uvedla předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Opatření chtějí lidovci zapracovat do návrhu zákona o příspěvku 500 korun denně pro podnikatele, kteří museli omezit nebo přerušit činnost v důsledku vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

11:31

Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech čtverečních nejvýše 20 lidí. Podle pořadatelů trhů je nerealizovatelné. Navíc několikanásobně převyšuje předepsaný dvoumetrový odstup mezi lidmi. V potaz by se měla vzít také skutečnost, že v prostoru trhů se pohybují nejen nakupující, ale i lidé, kteří místem jen procházejí. Pokud by restrikce zůstala v platnosti ve stávajícím znění, hrozí, že farmáři nebudou trhy raději pořádat. V otevřeném dopise vládě to dnes uvedla Asociace farmářských tržišť České republiky.

11:30

Ostravští strážníci v noci na dnešek zkontrolovali v souvislosti se zákazem nočního vycházení kvůli koronavirové epidemii v ulicích krajského města desítky lidí. Porušení nařízení nakonec řešili s pěti z nich, řekl mluvčí strážníků Jindřich Machů.

11:27

V Královéhradeckém kraji od středečního do dnešního rána přibylo 708 potvrzených případů covidu-19. Přírůstek klesl druhý den po sobě, mezi úterním a středečním ránem byl nárůst 729 případů a den předtím to bylo 991. Dosud bylo v kraji zjištěno od počátku epidemie 14.955 případů nákazy. Onemocněl tak zatím přibližně každý 37. obyvatel kraje. Vyplynulo to z dnes zveřejněných dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

11:18

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo rekordní přírůstek 20 156 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Rekordní je i nárůst počtu zemřelých s koronavirem, kterých je 301. Celkový počet potvrzených případů nákazy se během necelého měsíce více než ztrojnásobil, upozornila agentura Reuters.

11:06

Životní styl dětí v souvislosti s jarní pandemií koronaviru a první vlnou uzavření škol se zlepšil. Podle průzkumu odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci v době jarního lockdownu děti více hýbaly, jedly více ovoce a zeleniny a také lépe spaly. K tomu výrazně omezily konzumaci slazených a energetických nápojů. Respondenti také ocenili více času stráveného s rodinou. Na druhou stranu každé páté dítě trpělo osamělostí, sdělili zástupci UP.

11:04

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje občany před podvodnými e-maily s falešnými výsledky testů na covid-19. Rozesílají je neznámí útočníci s cílem získat přístup do zařízení příjemce e-mailu. Výsledky přicházejí i lidem, kteří na testech nebyli. Lidé by se podle NÚKIB měli informovat o tom, jakou formou jim laboratoř výsledek testu sdělí. Často totiž posílá výsledky SMS zprávou, a nikoli e-mailem. NÚKIB to uvedl v tiskové zprávě.

11:04

Letošní třetí ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week se uskuteční on-line. Akce potrvá od od 6. do 14. listopadu a její součástí budou přednášky či panelové diskuze o novinkách a současné situace ve vesmírném průmyslu. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy.

10:59

Koronavirová pandemie urychlila nové trendy na pracovním trhu, které se začaly prosazovat už v předchozích letech. Řada firem si navykla na práci z domova, zrychlil se také proces digitalizace, robotizace a automatizace. V příštích deseti letech zanikne zhruba 30 procent pozic, ale stejný počet jich zase vznikne, uvedla dnes v tiskové zprávě vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.

10:35

Německý magazín Der Spiegel si všímá chyb premiéra Andreje Babiše, které vedly k nárůstu nakažených koronavirem. Co premiérovi magazín vyčítá, se dočtete v článku. 

10:40

V Královéhradeckém kraji byla k dnešku nákaza covid-19 ve 32 pobytových zařízeních sociálních služeb, a to nejen v těch zřizovaných krajem. V některých zařízeních jde pouze o pozitivní pracovníky, ve 14 jsou nakažení i klienti. Celkově hradecký krajský úřad eviduje 262 nakažených klientů sociálních služeb, uvedla dnes dopoledne mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

10:29 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 17 717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje jsou rekordní, a to od začátku pandemie, uvedla média s odvoláním na krizový štáb. 

10:06

Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla růst jen o dvě procenta. Asociace o tom  informovala na on-line tiskové konferenci. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta a příští rok poroste o 5,3 procenta.

09:14

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 1009 případů covidu-19. V úterý bylo 1168 nově nakažených, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 1153 případů. Dosud rekordní nárůst byl zaznamenán v pátek, kdy v kraji přibylo 1198 nových případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie 20 354 nakažených.

08:43

Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy, které zatím spolu s mateřskými byly jako jediné otevřené. Uzavřením speciálních škol se bude podle informací, které dnes Plaga uvedl na Twitteru, v pátek zabývat vláda. V Česku jsou kvůli zhoršení vývoje epidemie nemoci covid-19 od 14. října uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. Otevřeny jsou zatím kromě mateřských a speciálních škol jen některé školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů.

08:23

Už dvacet let na pražském Žižkově provozuje balkánskou restauraci Mon Ami. Za tu dobu chtěl 44letý Vedran Tvrtković pověsit pomyslnou hospodskou zástěru na hřebík snad tisíckrát. A přestože během jara kvůli koronaviru podnik opravdu na dva měsíce zavřel, nyní se rozhodl se zaměstnanci druhou vlnu zvládnout. "Bereme to jako výzvu, s personálem jsme na jedné lodi a společně bojujeme," říká.

07:54

V Ústeckém kraji ve středu přibylo podle údajů krajské hygienické stanice 1023 pacientů nakažených koronavirem, o 16 méně než v úterý. Hygienici v regionu evidují 11 798 aktivních případů covidu-19. Nemoc se od 1. března, kdy se v kraji nákaza prokázala u prvního pacienta, potvrdila u 16 963 lidí. Z nákazy se vyléčilo 5089 lidí, 76 jich s koronavirem zemřelo.

07:53 Roman Prymula.

Roman Prymula v úterý uvedl, že má k dispozici právní analýzu, podle níž se nedopustil žádného pochybení. Později nicméně Deníku N řekl, že si to přečetl "někde na internetu". "Ten právník, co byl na kdysi na Hradě, to tam vystavil, ten tu analýzu dělal. Hasenkopf," upřesnil s odkazem na Pavla Hasenkopfa.

07:49 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Pražští hygienici prověřují středeční návštěvu ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly a dalších v restauraci na Vyšehradě. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila šéfka hygieniků hlavního města Zdeňka Jágrová. Výsledek bude podle ní nejdříve za měsíc, spíše ale až za šest týdnů.

07:36

Na malou, ale rozdělenou Belgii znovu tvrdě dopadla pandemie. Spolupráce mezi vlámsky a francouzsky mluvícími regiony vázne do té míry, že belgičtí biskupové ve jménu boha vyzývají lidi, aby se semkli. "Boj s koronavirem vyhrajeme jedině tehdy, když budeme postupovat společně," vzkázali biskupové v dopise zveřejněném před nedělním svátkem Všech svatých. V Belgii různá opatření kvůli šíření infekce zavedl federální kabinet a tři regionální vlády. Belgie má za posledních 14 dní 1390,9 případu koronavirové infekce na sto tisíc obyvatel, nejvíce v EU, v Česku je to jen o něco méně. 

06:32

V Praze přibylo ve středu 1102 potvrzených případů koronaviru. Je to nejmenší nárůst v tomto týdnu, ve volných dnech se ale obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V hlavním městě nyní je 23 tisíc nakažených. To je zhruba o 500 méně než ve středu ráno, ministerstvo totiž zrevidovalo bilanci vyléčených lidí. Většina z nakažených má mírný průběh nemoci.

06:31

Počet zjištěných případů nákazy koronavirem překonal v Indii hranici osm milionů. Za posledních 24 hodin vzrostla bilance o bezmála 50 tisíc, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

06:31

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 16 774 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Na 89 lidí s nemocí covid-19 v uplynulém dni zemřelo, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Ve snaze zastavit prudký nárůst počtu nových případů koronavirové infekce v posledních týdnech zavádí Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce rozsáhlou karanténní uzávěru. 

06:30

Koronavirem nejvíce zasaženým okresem je momentálně Benešovsko. Za uplynulých sedm dní tam na sto tisíc obyvatel evidují 1142 nakažených. Vyšší než tisíc je tento údaj ještě na Vsetínsku, Náchodsku, Rakovnicku, Přerovsku a Zlínsku. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 276 případy nákazy na tisíc obyvatel obyvatel za posledních sedm dní.

06:29

Stále více se testuje. Laboratoře v úterý provedly opět přes 45 tisíc testů, odhalily rekordních 34,4 procenta nakažených. Podíly pozitivních testů vyšší než 30 procent jsou v poslední době běžné, což naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než se podaří odhalit. Středeční bilanci testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

06:29

V nemocnicích je podle údajů ke středečnímu večeru 6624 pacientů s covidem. Jejich počet se za den zvýšil o 433, pacientů ve vážném stavu přibylo o 69 na 962. Od začátku měsíce tak přibylo zhruba 5500 hospitalizovaných.

06:28

S nemocí covid-19 dosud v ČR zemřelo 2675 lidí. Od minulé středy přibývá každý den více než 100 obětí. V úterý nemoci podlehlo 146 lidí, dosud nejvíce. Na středu zatím připadá 74 úmrtí. Tyto údaje ale při pozdějších aktualizacích obvykle rostou, je tak pravděpodobné, že i ve středu nakonec bude počet obětí vyšší než sto.

06:28

Ve středu přibylo v Česku 12 977 potvrzených případů koronaviru. Je to dosud nejvíce ve volném dni, kdy se obvykle méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. V ČR je nyní 174 965 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Většina z nich má mírný průběh, počet hospitalizovaných i obětí ovšem v posledních dnech stále strmě roste.

06:26

Spojené státy nebudou mít k dispozici koronavirovou vakcínu pro nouzové použití dříve než v lednu. Uvedl to uznávaný americký epidemiolog Anthony Fauci. Podle něj sice klinické studie dvou experimentálních vakcín dalece pokročily, schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však nelze očekávat před Novým rokem. 

Fauciho vyjádření je v rozporu s opakovanými tvrzeními amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou mít Američané vakcínu k dispozici ještě před koncem letošního roku. Podle kritiků se Trump snaží výroky o brzkém získání očkovací látky zvýšit své šance v nacházejících prezidentských volbách, v nichž usiluje o druhý mandát.

06:21

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes během večerní videokonference projednají celounijní používání rychlotestů, vzájemné uznávání jejich výsledků či způsob budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž už v těchto dnech těží Česko.

06:20

Vadí mi, že nový ministr Blatný není politik, nemá žádné zkušenosti, je to model otitulované mluvící hlavy pro krátké období, odpovědnost na sebe bere teď premiér - kapitánem je Andrej Babiš, má poradce, důstojníkem zůstane Prymula a ke kormidlu přivážou docenta Blatného, říká šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.

06:19

Prezident Miloš Zeman dnes v poledne přijme lékaře Jana Blatného, kterého jmenuje ministrem zdravotnictví. Poté Blatný převezme resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly (za ANO) a poprvé promluví k novinářům. 

21:40

Ve Španělsku za poslední den přibylo téměř 20 tisíc lidí nakažených koronavirem a nemocnice přijaly více než dvě tisícovky nových pacientů s covidem-19. V sousedním Portugalsku ohlásili dosud nejvyšší denní bilanci nově odhalených případů - 3960 - a rekordní čísla registruje i Řecko, kde přírůstek infikovaných podruhé v řadě překročil tisícovku. V Turecku denní počet nových obětí covidu překonal 10 tisíc.

20:19

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil v televizním projevu zpřísnění opatření kvůli pandemii koronaviru. Zavřou se bary a restaurace, lidé budou muset omezit cestování. Univerzity přejdou na online výuku, základní a stření školy ale zůstanou otevřené

19:44

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune byl v těžkém stavu převezen z vojenské nemocnice v Alžíru do Německa. Pětasedmdesátiletý politik minulý týden oznámil, že se odebírá do izolace, protože se setkal s člověkem, nakaženým koronavirem.

19:05

V Česku dál rychle přibývá hospitalizovaných s nemocí covid-19. Jejich počet se za den zvýšil o 433 na 6624, pacientů ve vážném stavu přibylo o 69 na 962. Pokračuje také strmý nárůst počtu úmrtí, od ranní statistiky stoupl o 83 na 2630 zemřelých. Do večera dnes hygienici odhalili 8244 nových případů koronaviru, což patří k nejvyšším číslům za tuto část dne.

19:12

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo ve Spojených státech koronavirem. Na základě svých statistik to dnes uvedla agentura Reuters. Jen za úterý přibylo podle dat listu The New York Times přes 74 000 nových případů nákazy a 983 úmrtí. Rekordní nárůsty nyní zaznamenává především Středozápad.

 

Jedním z ohnisek infekce je v současnosti stát Illinois, kde za poslední týden přibylo 31 000 případů, a také dva státy, které podle očekávání sehrají klíčovou roli v prezidentských volbách 3. listopadu: Pensylvánie a Wisconsin.

17:49

Německo zavírá i kina a divadla, hotely zůstanou uzavřené jen pro hosty, kteří jsou na pracovních nebo nezbytně nutných cestách. Obchody a školy zůstanou otevřené.

16:14

Francouzská vláda se tento týden chystá vyhlásit celostátní karanténu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s plány kabinetu. Lidé budou muset zůstat doma s výjimkou cest do práce nebo kvůli zajištění životních potřeb, ven si také budou moci jít zasportovat. Prezident Emmanuel Macron dnes večer vystoupí v televizi s projevem, v němž bude hovořit o opatřeních proti šíření koronaviru. Nejmenovaný vládní činitel odmítl říct, o jaké kroky konkrétně půjde.

16:08

Německá vláda rozhodla o zavření barů a restaurací od 2. listopadu, potvrdil mluvčí kabinetu. Opatření potrvá do 30. listopadu.

14:56

Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém projevu k 28. říjnu, který zveřejnil na sociálních sítích. Doufá ale, že se lidé v boji proti epidemii covidu-19 semknou jako při jarní první vlně. Babiš v tříminutovém videu poděkoval lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.

Babiš

Video: Andrej Babiš
14:28

Německá vláda plánuje zavedení tvrdých protikoronavirových opatření - takzvaný lockdown - od 2. listopadu. Informaci zveřejnil deník Bild.

14:16

Po dvou týdnech od uzavření prostor restaurací či kaváren, které nyní mohou fungovat pouze prostřednictvím výdejových okének, zůstalo oproti polovině září v provozu zhruba 43 procent podniků. Zatímco u stále fungujících provozoven tržby klesly zhruba o pětinu až čtvrtinu, celkový propad tržeb v oboru činí až 70 procent. Vyplývá to z dat poskytovatele pokladních systémů společnosti Dotykačka.

Podle Dotykačky tak mají gastropodniky provozující výdejní okénka slibnou šanci na záchranu před krachem. Jde především o restaurace, bistra a kavárny, které v současných podmínkách zvládají zachovat provoz nejsnáze.

"Tržby těchto podniků skutečně nejsou o tolik nižší než v běžném režimu. Proměnila se ale skladba toho, co lidé nakupují. Zatímco za normálních okolností tvoří kolem 60 procent obratu jídlo a 25 až 30 procent alko i nealko pití, teď tvoří jídlo 75 procent tržeb a na nápoje připadá pouhá desetina. To se logicky odráží v zisku. Na nápojích totiž prodejci mají podstatně vyšší marže," uvedl ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

13:54

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl, že policisté při protestech na náměstí Republiky zajistili jednu osobu, která neuposlechla výzvy policie. Na místě došlo k drobnějším strkanicím a hádkám s policisty či antikonfliktním týmem. "Policisté vysvětlují účastníkům, že musí dodržovat vládní opatření," řekl k tomu Daněk. Možné rozpuštění demonstrace kvůli nedodržování platných opatření bylo v kompetenci magistrátu, dodal.

13:14

Svolavatel protestu na pražském náměstí Republiky David Tesař řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. "Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem," řekl Tesař. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. "Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili," dodal.

12:25

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně tento týden otevře zřejmě poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené novým koronavirem. Získá tak další tři desítky lůžek. Pokud počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 dál rychle poroste, bude muset požádat o pomoc sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, které se ale také potýkají se zaplněnými lůžky a nedostatkem personálu.

"Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích," řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Podle něho by tato krizová varianta mohla přijít na řadu příští týden.

12:05

Policie upozorňuje, že kapacita shromáždění proti opatřením je už naplněná. Další příchozí se vystavují riziku sankce.

12:03

V Praze se protestuje proti vládním opatřením. 

V centru Prahy demonstrují odpůrci vládních opatření. Dojde opět ke konfliktům?

Podle pořadatelů vládní opatření nefungují, zato likvidují životy a devastují stát. Demonstrace se může podle nařízení účastnit nejvýše 100 lidí. | Video: DVTV
11:46

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to dnes řekl v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," prohlásil bývalý politik.

11:31

V Polsku za poslední den přibylo 18 820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Šlo o další den v řadě, kdy země se zhruba 38 miliony obyvatel zaznamenala rekordní denní nárůst počtu nakažených. Zemřelo 236 pacientů s covidem-19, což je také nejvíce během jediného dne.

10:37

Policie zaznamenala za uplynulý den v Praze mírně víc prohřešků proti vládním protikoronavirovým opatřením, než je běžné. Od půlnoci na dnešek platí noční zákaz vycházení, podle kterého lidé až na výjimky nesmějí ven před 04:59 a po 21:00, podle mluvčího Jana Rybanského ale policie pro nové omezení nevede zvláštní statistiku, a čísla tak zahrnují třeba i nedodržování nařízení o rouškách.

Rybanský uvedl, že za 24 hodin do dnešních 05:30 pražská policie eviduje 30 prohřešků, za které uložila pokuty nebo je předala do správního řízení. Kontrol, ať už namátkových, nebo na oznámení od lidí, provedla 1200. Průměrný počet kontrol dodržování vládních opatření za den se přitom pohybuje kolem tisíce a k pokutě nebo správnímu řízení dospěje zhruba jedno procento z nich.

10:36

Farmářské trhy na pražské náplavce, které byly kvůli fotografiím z minulého víkendu terčem kritiky, se už konat nebudou. 

09:48

Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by kvůli nepříznivé koronavirové situaci chtěla zpřísnit podmínky přeshraničního styku s Českou republikou, saská vláda se ale prozatím k tématu staví váhavě. Napsal to saský deník Sächsische Zeitung, který upozornil na rostoucí nespokojenost obyvatel Saska s českými návštěvami.

"Mým doporučením je vzhledem k epidemické situaci omezit malý pohraniční styk, tedy tankování a nakupování," navrhuje Köppingová. Zda k takovému rozhodnutí saská vláda přikročí, není jisté. "Vláda (Saska) nechce v zájmu našeho hospodářství a volného pohybu pracovních sil žádnou novou uzavírku hranic s Českem a Polskem," uvedl mluvčí saské vlády Ralph Schreiber.

09:36 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Těch 15 tisíc není úplně špatná zpráva, jakkoliv to je rekord," komentoval ministr vnitra Jan Hamáček v Českém rozhlasu Radiožurnálu úterní přírůstek nakažených. Virus má podle něj svou setrvačnost, a pokud se denní přírůstky podaří stabilizovat v průměru na 14 až 19 tisíci případech, mohly by po polovině listopadu začít klesat. Odkázal na modely, které má k dispozici vláda. "Musíme vydržet ještě nějakých 14 dní a musíme být připraveni, že ještě budou padat rekordní čísla," podotkl.

S hodnocením, zda epidemie brzdí, by Hamáček počkal do konce tohoto týdne. Pokud by to tak bylo, vláda už by podle něj opatření masivně zpřísňovat nemusela. "Pokud by se ukázalo, že to nefunguje, že by tady bylo v pátek 25 tisíc případů, tak by to bylo na vážné zamyšlení," dodal. Bez zbrzdění bude nutné opatření přehodnotit, vláda by musela začít vypínat některé sektory ekonomiky, jako tomu bylo v Izraeli, uvedl.

09:16

Německo za poslední den hlásí 14 964 nových případů koronavirové infekce, což je podle agentury DPA nejvíce od začátku současné pandemie. Rekord za úterý zaznamenalo také přibližně osmkrát menší Česko, kde testy nově potvrdily nákazu 15 663 lidem.

Současné údaje jsou ale s těmi z jara srovnatelné jen v omezené míře, protože během první vlny pandemie hygienici prováděli výrazně méně testů, a objevili proto menší počet případů infekce, upozorňuje DPA. Minulou středu německý Institut Roberta Kocha informoval o 7595 nově nakažených.

08:36
ZeměPočet případů za 14 dní na 100 tisíc obyvatel
Belgie1390,9
ČR1379,8
Lucembursko760,4
Slovinsko732,8
Nizozemsko694,1
Francie629,4
Slovensko455,0
Španělsko446,0
Chorvatsko406,9
Polsko352,1
Portugalsko323,3
Rakousko321,2
Malta309,8
Itálie303,5
Irsko300,1
Rumunsko284,0
Maďarsko243,3
Bulharsko216,3
Kypr181,4
Litva168,2
Dánsko148,1
Německo144,3
Švédsko117,0
Lotyšsko103,8
Řecko82,5
Finsko50,0
Estonsko41,1
08:28

V Olomouckém kraji v úterý přibylo 1514 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Byl tak překonán dosavadní rekord 1309 případů, který byl v kraji zaznamenán minulý týden ve středu. Od té doby se čísla nových nákaz držela pod tisícovou hranicí.

07:48

Pardubičtí strážníci po půlnoci, kdy vstoupil v platnost zákaz vycházení, hlásí město téměř bez lidí. Neví si však rady s tím, kam mají jít bezdomovci, kteří nemají kde zůstat. 

07:44

Na pražském náměstí Republiky se dnes sejdou odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Pořadatelé demonstraci nazvanou Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci svolali přes sociální sítě. Stovky lidí na Facebooku uvedly, že na protest dorazí. Platná vládní opatření proti šíření covidu-19 ale umožňují konat demonstrace s maximálně 100 účastníků. Na shromáždění budou dohlížet policisté, násilné střety neočekávají. Také podle organizátorů bude akce nenásilná.

07:11

Německá spolková vláda chce razantně zpřísnit opatření s cílem zastavit šíření koronaviru. Podle agentury DPA kancléřka Angela Merkelová při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí navrhne mimo jiné uzavření barů, klubů, diskoték a restaurací, jakož i divadel, kin, bazénů a dalších sportovišť. Zakázána mají být také setkání více než dvou lidí, kteří nejsou z jedné domácnosti. Opatření by měla platit od 4. listopadu do konce měsíce.

07:10

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 tisíc. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní víc než 170 tisíc lidí, většinou s mírným průběhem nemoci covid-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2547. 

21:48

Británie zaregistrovala 22 885 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Za poslední den v britských nemocnicích s covidem-19 zemřelo 367 pacientů, v pondělí to bylo 102 lidí. Podle serveru BBC se přesto Skotsko chystá opět povolit prodej alkoholických nápojů v hospodách a restauracích.

21:46

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2083 pracovních míst ve Francii. Firma dnes také upozornila, že současná pandemie zasáhla cateringové aktivity ve školách, podnicích a na různých akcích.

21:46

V Jihočeském kraji dnes zemřelo 11 starších pacientů s koronavirem. Vyplývá to z údajů hygieniků. Od březnového počátku epidemie v kraji evidují 94 úmrtí s covidem-19. Dnes v regionu zaznamenali 681 nových případů nákazy. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

20:28

Přehled nejdůležitějších událostí

 • V Česku bylo v úterý zatím potvrzeno 8845 případů covidu, přibylo také dalších 72 úmrtí s covidem
 • Novým ministrem zdravotnictví náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje ve čtvrtek v poledne
 • Vláda požádá sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince
 • Ani žáci prvního stupně základních škol se v pondělí k prezenční výuce nevrátí
 • Sněmovna schválila pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku
18:31

Počet hospitalizovaných s covidem v pondělí stoupl o 578 případů na 6191, což je největší mezidenní nárůst. Pacientů v těžkém stavu přibylo 65 na 893.

18:19

V pondělí zemřelo v ČR 136 lidí s covidem, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dnes přibylo zatím dalších 72 úmrtí na celkových 2517 případů.

18:15

Premiér je přesvědčený, že nový ministr Blatný situaci zvládne.

18:13

V Česku bylo dnes zatím potvrzeno 8845 případů covidu. Je to nejhorší průběžný výsledek od začátku epidemie. Před týdnem bylo k 18:00 o 2000 případů míň.

18:02

Do základních škol v uplynulých dnech přišly peníze, které jim stát slíbil na dovybavení technikou na výuku na dálku, potvrdil předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Suma, kterou dostala jeho škola, podle něj odpovídá slibovanému výpočtu, podle kterého mělo přijít 20.000 korun na jednoho učitele. Na nákup počítačů a dalších věcí měly školy od státu prostřednictvím krajů obdržet zhruba 1,3 miliardy korun kolem poloviny října. Peníze musí utratit do konce prosince.

17:31

Denní provoz pražské integrované dopravy (PID) bude od 2. listopadu ukončen už ve 22:00. Důvodem je zákaz vycházení po 21:00, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. V MHD už platí povinnost nosit roušky ve vozech i na zastávkách, uzavřeny jsou první dveře vozů nebo zrušen prodej jízdenek u řidičů.

16:37

Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není reálný, řekl místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii, a varuje, že by to mohlo obor zlikvidovat.

16:40 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je v karanténě poté, co se potkal s osobou pozitivně testovanou na covid-19, uvádí britský deník The Guardian

16:23

Potvrzeno: Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný.

16:17

Šéf slovinské diplomacie Anže Logar a jeho vládní kolega ministr pro státní správu Boštjan Koritnik čelí kritice, že porušili opatření proti šíření koronaviru. Podle slovinských médií se při čekání na výsledek koronavirového testu v rozporu s předpisy neuchýlili do karantény. Mezi občany, kteří jsou opakovaně vybízeni k dodržování vládních opatření, vyvolalo jejich chování vlnu nevole. Pro premiéra nicméně jejich přešlap není důvodem pro odvolání, uvedla dnes agentura APA.

"Demisi po nikom nepožaduji. Vláda pracuje nonstop a také dělá chyby. Zvlášť proto, že každý ministr má dvakrát tolik práce," napsal předseda vlády Janez Janša na Twitteru.

15:47

Pokračování programu Covid nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na rozšíření podpůrného programu v úterý schválil kabinet. V tiskové zprávě to uvedl Úřad vlády.

15:31

Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku v úterý sněmovna schválila. Vládní návrh nepodpořili zejména poslanci SPD a část zákonodárců KSČM. Podle vládního plánu by mohlo přicestovat ze spojeneckých zemí na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí nejvýše na tři měsíce. Návrh podléhá také souhlasu Senátu, který jej posoudí ve čtvrtek.

15:22

Ředitel Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v úterý kritizoval krajské hygieniky. Vadí mu, že za současné situace, kdy je personál kvůli koronaviru plně vytížen, dorazili do zdravotnického zařízení na kontrolu. Krajská ředitelka hygieniků Pavla Svrčinová kontroly hájí tím, že je v zařízeních řada nemocných včetně pracovníků, a je proto potřeba prověřit nařízená protiepidemická opatření.

15:14

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají dostatek ochranných pomůcek, zásoby jim stačí na několik měsíců. Pomůcky si nakupují dál stejně jako Jihomoravský kraj. Omezení dodávek zaznamenaly jen u latexových rukavic. Krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO) uvedl, že na rozdíl od jara umí trh uspokojit požadavky, spotřeba je však s ohledem na šíření nemoci covid-19 enormně velká. Na lůžkách je v kraji přes 760 lidí s koronavirem.

14:56 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) má právní analýzu, podle které se nedopustil pochybení na schůzce, po níž má skončit ve vládě. Novinářům to řekl po úterním zasedání vlády. Připouští ale, že se dopustil politické chyby. Prymulu minulý týden zachytil deník Blesk, jak bez roušky vycházel z restaurace, přestože jakožto ministr zdravotnictví vyhlásil jejich uzavření. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi ministra odvolat a nahradit ho náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Brně Janem Blatným.

14:53 Roman Prymula.

Česko se podle Prymuly blíží kulminaci nárůstu případů covidu-19. "Podle těch modelů už jsme tam měli být před nějakými dvěma, třemi dny. Teď vidíme, že by mohlo dojít k prvnímu náznaku, že jsme se už dostali k vrcholu, nicméně to je ukazatel, který nemůže vést k tomu, že bychom opatření rozvolnili okamžitě," řekl. Kabinet je chce rozvolnit až ve chvíli, kdy nebude hrozit explozivní vývoj epidemie. "Chceme mít minimálně reprodukční číslo 0,8 a klesnout pod 1000 nakažených denně," řekl.

14:37

Fakultní nemocnice Brno hledá mezi vyléčenými z nemoci covid-19 dárce plazmy, která může pomoci pacientům se středně těžkým průběhem nákazy. Dostatečné množství protilátek má ale jen 20 až 25 procent vyléčených. Vhodnými dárci jsou zdraví muži od 18 do 60 let, dva týdny po prodělané nemoci nebo po ukončení karantény, uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

15:33

Pobyt vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku sněmovna schválila. Senát posoudí návrh ve čtvrtek.

14:36

Poslanci hnutí ANO v úterý nehlasovali o setrvání Jaroslava Faltýnka v čele poslaneckého klubu, protože se jednání neúčastnil. Jeho absence byla dlouhodobě plánovaná, řekl novinářům místopředseda klubu Roman Kubíček. Poslanci se záležitostí budou znovu zabývat za Faltýnkovy přítomnosti. Předseda poslanců ANO čelí kritice kvůli tomu, že se minulý týden v noci setkal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v restauraci, která měla být podle mimořádných opatření proti šíření koronaviru zavřená.

14:34

Komora veterinárních lékařů ČR upozornila na to, že vládní omezení obchodů ani noční zákaz vycházení se lékařů zvířat netýkají. Návštěvníci veterinárních ordinací by měli chodit do zařízení pouze se správně nasazenou rouškou. Pokud jsou v karanténě nebo mají onemocnění dýchacích cest, je nutné, aby se zvířetem do ordinace přišel někdo jiný, uvedla dnes komora.

14:23

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji v posledních dnech rychle přibývá pacientů s covidem-19. Rozšiřování kapacit i přes výpomoc studentů naráží na nedostatek personálu. Většina nemocnic omezila neakutní operativu. Řekli to zástupci krajských nemocnic a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

14:22

Prezident Miloš Zeman jedná s možným budoucím ministrem zdravotnictví Janem Blatným.

14:11

Kandidátem na nového ministra zdravotnictví je podle očekávání Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman ho uvítal v Lánech.

13:59

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úterý nastoupil jako dobrovolník do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pracovat bude na oddělení přijímajícím pacienty s podezřením na nákazu nemocí covid-19, ale zatím čekající na výsledky testu. Do nemocnice bude chodit následujících 14 dnů ve svém volném čase a funkci primátora to prý neovlivní. "Já to beru s pokorou a respektem a doufám, že to motivuje další, kteří by mohli jít pomoci," řekl při nástupu Hřib, který vystudoval III. lékařskou fakultu a získal titul MUDr., ale v nemocnici nepracoval.

13:49

Premiér Babiš na odstoupení nemyslí.

13:46

V domovech seniorů v Jirkově na Chomutovsku a v Podbořanech na Lounsku budou pomáhat příslušníci armády. V obou zařízeních se objevil koronavirus, vojáci mají za úkol pomáhat zdravotnickému personálu s nezbytnou péčí o klienty. Novinářům to v úterý po jednání krizového štábu řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

13:44

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V Česku bylo dnes zatím potvrzeno 8845 případů covidu. Je to nejhorší průběžný výsledek od začátku epidemie

 • Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný, prezident Zeman ho jmenuje ve čtvrtek

 • V pondělí se k prezenční výuce nevrátí ani žáci prvního stupně základních škol.
 • Sněmovna schválila pobyt vojenských zdravotníků států EU a NATO v Česku. Podle vládního plánu by mohlo přicestovat na pomoc s epidemií až 300 lidí na nejvýše tři měsíce.
 • Vláda požádá sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince. Poslanci by se návrhem měli zabývat v pátek.
 • V pondělí přibylo 10 273 nakažených. Je to nejvyšší pondělní přírůstek od březnového začátku epidemie. Před týdnem jich bylo o 2200 méně.
13:35 Roman Prymula.

"Je poměrně jednoduché přijít a všechno zavřít. Na druhé straně jsou tady ohromné ekonomické škody a vidíme, že ve společnosti je diskuse, jestli je to správně. Ten postup jsme zvolili, protože jsme vážili na vahách opatření a diskutovali jsme, zda jsou nutná, nebo nejsou," hájil Prymula na dotaz Aktuálně.cz, proč vláda zaváděla opatření postupně "salámovou" metodou.

13:32 Roman Prymula.

Hlavním důvodem omezení otevírací doby obchodů v neděli je podle ministra zdravotnictví Prymuly to, že lidé nakupují příliš často. Vyzval občany, aby počet nákupů za týden omezili.

13:17 Roman Prymula.

"Děti se v pondělí do školy nevrátí," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomu pozitivně postavit nemůžeme," dodal. Datum jejich návratu chce oznámit v pátek.

13:16 Roman Prymula.

Vláda bude investovat 50 milionů do komunikační kampaně. "Uvědomujeme si, že informační kampaň je nedostatečná, že se tu šíří značné množství nepravdivých informací. Kampaň bude cílit právě na boj s dezinformacemi, komunikaci krizových opatření, darování rekonvalescenční plazmy, hledání dobrovolníků do nemocnic nebo pravidlo 3R," řekl Roman Prymula (za ANO).

13:14 Roman Prymula.

"Antigenní testy budou sloužit pro odhalení clusterů nákazy. Pokud prokáží zvýšený výskyt koronaviru, budou se výsledky ověřovat s pomocí PCR testů," oznámil Prymula. Při nákupech antigenních testů bude vláda zohledňovat řadu faktorů, citlivost požaduje přes 90 %. "Slibujeme si od toho to, že se nám podaří snížit virovou nálož v citlivých částech populace," řekl Prymula.

13:12 Roman Prymula.

"Záměrem je co možná nejplošněji začít testovat. Primárně budeme testovat v sociálních zařízeních, jako jsou například domovy pro seniory. Celý proces bude nastartován příští týden a každý týden ho budeme opakovat. Bude se týkat zaměstnanců i klientů," řekl Roman Prymula. Plošné testování bude podle ministra zdravotnictví nepovinné a bude se v první fázi týkat asi dvou set tisíc lidí.

13:12

Vláda požádá sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince. Kabinet to schválil na úterním mimořádném zasedání, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Vláda ho může prodloužit pouze po předchozím souhlasu poslanců, kteří by se návrhem měli zabývat v pátek.

13:03

Někteří prodejci očekávají, že lidí v obchodech v příštích dnech přibude: 

12:53

Ministři za ČSSD budou usilovat o to, aby se co nejdřív vrátily do škol děti z prvních a druhých tříd základních škol, řekla dnes ve sněmovně novinářům místopředsedkyně poslanců sociální demokracie a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. V pondělí to však není s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 pravděpodobné, dodala. Podle dalšího z místopředsedů klubu Ondřeje Veselého (ČSSD) je to dokonce vyloučené a není mu jasné, proč kabinet s tímto sdělením váhá.

12:48

Pandemie koronaviru ovlivnila i prodeje dušičkového zboží. Zatímco květinářství evidují minimální zájem zákazníků, některé potravinářské řetězce sledují vyšší poptávku, kterou přičítají zavřeným hobbymarketům. Hlavní nápor prodejů svíček, lamp, věnců a dalších dekorací na hroby obchodníci teprve čekají v následujících dnech. 

12:35

V uplynulých 24 hodinách v Íránu s onemocněním covid-19 zemřelo dalších 346 lidí. Nakažených koronavirem přibylo za stejné období 6968. 

12:45

Češi navzdory koronavirovým omezením poslední víkend opouštěli svoje bydliště v porovnání s předchozími sobotami a nedělemi výrazně více. Počet těch, kteří nikam nevyjeli, klesl za celou ČR o 66 procent. Vyplývá to z měření anonymizovaných dat T-Mobile, které zpracovává IT4Innovations národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava do tzv. Atlasu mobility.

Za celé Česko o minulém víkendu neopustilo domov 40 procent lidí, v Praze to ale bylo jen 30 procent. V Karlovarském kraji naproti tomu zůstalo doma 43 procent lidí a podobné to bylo na Zlínsku, v Jihomoravském kraji nebo na Vysočině. Na začátku března během nouzového stavu zůstávalo o víkendech doma až 47 procent lidí.

12:34

V Rakousku dnes místní úřady hlásí překročení hranice 1000 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Podobně jako mnohé další evropské země se také Rakousko potýká s druhou vlnou epidemie. Jenom za posledních 24 hodin eviduje 2835 nově potvrzených případů nákazy.

12:22

Opoziční lidovci, TOP 09 i Starostové ve sněmovně podpoří přijetí zahraničních vojenských lékařů na pomoc proti epidemii koronaviru. Zároveň vyjádřili vděčnost spojencům z Evropské unie i ze Severoatlantické aliance za poskytnutou materiální pomoc. Česko dostalo nabídku na pomoc amerických vojenských lékařů, ze zahraničí získalo i dodávky plicních ventilátorů.

12:15 Maláčová DVTV

Sociální služby v Česku minulý týden úspěšně vyzkoušely používání rychlých antigenních testů na nemoc covid-19. Na Twitteru to dnes sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). S pomocí antigenních testů mají být plošně otestováni senioři v sociálních zařízeních, oznámil v pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle údajů ministerstva zdravotnictví rychle přibývá nakažených seniorů, kteří patří ke skupinám obyvatel nejvíce ohroženým covidem-19.

12:11

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes oficiálně požádá dopisem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby opozice mohla mít zástupce v Ústředním krizovém štábu, kterému vicepremiér předsedá. Na jaře tomu tak bylo. Přispělo by to k lepšímu přenosu informací mezi vládní koalicí a ostatními parlamentními subjekty, řekl Jurečka na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Vláda by podle něj také měla více spolupracovat s firmami a zaměstnavateli, například je finančně motivovat nebo materiálně vypomoci.

12:06

Vláda by podle zástupců školských asociací měla co nejdřív jasně říct, zda se žáci budou moct příští týden vrátit do škol, nebo zda bude pokračovat současná výuka na dálku. S ohledem na špatnou epidemickou situaci se podle nich dá předpokládat, že školy zůstanou zavřené. Zástupci škol nechápou, proč vláda nechává pedagogy, žáky i rodiče v nejistotě.

11:44

Ve středních Čechách přibylo za posledních 24 hodin 1349 nakažených. Jde zhruba o srovnatelný nárůst jako v minulém týdnu, rekord v kraji je 1752 nakažených za 24 hodin. Počet zemřelých s covidem-19 vzrostl o tři na 111, vyplývá z dnešních informací na webu krajské hygienické stanice.

11:43

Výpadek nedělního prodeje další dny nenahradí. Potravinářské řetězce tak očekávají negativní dopad nového vládního opatření na svůj obrat. Někteří zástupci obchodních sítí předpokládají vyšší koncentraci lidí v sobotu a pondělí. Další se predikcím vyhýbají, doufají, že se lidé budou chovat v zájmu vlastního zdraví i zdraví svých nejbližších. Vyplývá to z ankety ČTK mezi potravinářskými sítěmi. On-line supermarket Košík.cz očekává vyšší zájem zákazníků. Objednávky na neděli doporučuje uskutečnit před víkendem, uvedl mluvčí firmy František Brož.

11:43

Vláda by měla podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nejpozději dnes sdělit, zda a v jakém rozsahu se s ohledem na epidemii covidu-19 od pondělí otevřou školy. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům ve sněmovně řekl, že lidé nemohou být nadále v nejistotě. Stejný požadavek v úterý vyslovil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Kabinet by podle něj měl oznámit rozhodnutí ohledně návratu dětí z prvního stupně základních škol k prezenční výuce nejpozději v úterý večer.

11:42

Žákům z chudých rodin v Brně chybí pro on-line vzdělávání podle neziskových organizací téměř 50 počítačů. Brněnští radní se proto rozhodli požádat o pomoc firmy i veřejnost. V tiskové zprávě to uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Jsme v kontaktu s neziskovými organizacemi, které nám sdělily, že aktuálně chybí dětem z vyloučených lokalit nebo sociálně slabých rodin 45 počítačů. Lidé, a především firmy výpočetní techniku často mění, a to i přesto, že je stále funkční. Napadlo nás proto oslovit firmy i veřejnost o darování funkčních notebooků, které již nepotřebují nebo nechtějí," uvedl Hladík.

11:25

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

11:24

Květinářství hlásí výrazný propad návštěvnosti prodejen. Nepovažují za výhodu, že mají z platných vládních opatření výjimku a i za současné situace mohou mít otevřeno. Nemají možnost žádat o dotace na nájem, nárok jim nevzniká ani na plné proplacení mezd zaměstnanců, pro něž však nyní nemají dostatek práce.

11:11

Znečištěné ovzduší přispělo podle výzkumu k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19: 

11:08

V Královéhradeckém kraji od pondělního do dnešního rána přibylo 991 potvrzených případů covidu-19. Dosud bylo v kraji zjištěno 13 518 případů nákazy. Počet aktivních případů nemoci v kraji dnes ráno proti pondělí klesl o 133 na 7360, protože počet uzdravených vzrostl o 1117 na 6064. Počet úmrtí lidí s covidem za posledních 24 hodin vzrostl o sedm na 94. Vyplynulo to úterních dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

11:05

Karlovarský hotel Grandhotel Pupp musel kvůli koronavirovým opatřením zavřít. Uzavírka by měla trvat zatím do konce roku. Ikonický hotel, jehož historie sahá do 18. století, kdysi na zimu zavíral, od té doby, co je lázeňská sezona v největším lázeňském městě v zemi celoroční, ale Pupp fungoval také po celý rok.

10:59

Podívejte se, kde všude můžete pomoci - prací, financemi, darem. V přehledu se také dozvíte, kde naopak můžete o pomoc zažádat:

10:50

Fakultní nemocnice Brno osloví členské státy Evropské unie a požádá je o poskytnutí speciálních zdravotnických týmů pro polní nemocnici, která vzniká na brněnském výstavišti pro pacienty s nemocí covid-19. V tiskové zprávě to uvedl zdravotnický náměstek fakultní nemocnice Ondřej Ludka. Podle něj by tak mohli Brnu pomoci například Poláci nebo Němci. Fakultní nemocnice poskytne záložnímu zařízení svůj Emergency Medical Team, který pomáhá ve světě při katastrofách, jako je například zemětřesení. Skládá se z šesti lékařů a 18 sester různých odborností.

10:42

Moravské divadlo v Olomouci se v době nouzového stavu přesunulo na vlny Českého rozhlasu Olomouc. Každé sobotní odpoledne bude vysílat pořad ze zákulisí divadla, roli rozhlasového moderátora převezme šéf uměleckého souboru činohry Roman Vencl. Přinášet bude informace z uzavřeného divadla a zpovídat hosty. Moravské divadlo chystá tento pátek také on-line záznam baletního představení, informoval jeho mluvčí David Kresta.

10:35

V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Premiér Bojko Borisov, který se léčí s nemocí covid-19, z domácí izolace vyzval občany, aby dodržovali kroky mířící proti šíření nákazy.

10:37

Opavským seniorům, kteří jsou v karanténě, nemocní či se jen obávají kontaktu s dalšími lidmi, zajišťuje opět rozvoz obědů Červený kříž. Služba fungovala i na jaře. Nákupy potravin a léků zase nabízejí skauti. Řekla to Anna Sotolářová z tiskového oddělení opavského magistrátu. Zájemci mohou volat na číslo 734 181 696.

10:34

Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi Národní rady do 3. listopadu. Kvůli infikovaným poslancům a jejich kolegům, kteří nastoupili do karantény, by se jednání parlamentu patrně nemohl zúčastnit potřebný počet zákonodárců.

10:31

Zadaní lidé v České republice jsou podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví v době pandemie koronaviru spokojenější než lidé bez partnera. Oproti závěrům zahraničních výzkumů vzrostla u zadaných i nezadaných sexuální touha, v častějším praktikování sexu se ale neprojevila. O výzkumu v úterý informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

10:30

V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 1268 nakažených covidem-19, o den dříve jich bylo 824. Dále výrazně roste počet hospitalizovaných. Kraj chce proto z nemocnic přesunout některé pacienty, kteří jsou sice pozitivní, ale v dobrém zdravotním stavu. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které v úterý zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 27 932 lidí.

10:12

V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření proti koronaviru. V Miláně a Turíně se v noci na dnešek protestující střetli s policií, ta proti nim použila slzný plyn. Kvůli stoupajícímu počtu nakažených musejí restaurační podniky po celé zemi nově zavírat už v 18:00, mimo provoz jsou i kina a divadla.

Protesty proti koronavirovým opatřením v Turíně.
Protesty proti koronavirovým opatřením v Turíně. | Foto: Reuters
10:24

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kompletně zrušila pánované operace. Dělá jen akutní zákroky. Nemocnice chce mít lůžka i personál pro lidi s nemocí covid-19. Nyní pečuje o 150 pacientů s koronavirem.

09:54

Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že výzkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.

Jednou z forem podpory firem i jednotlivců po jarní ekonomické odstávce kvůli koronaviru byla možnost odložit splátky úvěrů až o šest měsíců. "Půlroční lhůta pro odklad splátek úvěrů se blíží ke konci, zdá se ale, že pro malé a střední podniky nebyla dostatečně dlouhá," uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček.

09:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 16 550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den, což je nejvíce od začátku pandemie. O den dříve to bylo 17 347 nových případů a 219 úmrtí. Ruské úřady se rozhodly zpřísnit opatření proti infekci.

09:29

O plicní ventilátory CoroVent určené nemocným s koronavirem požádalo podle výrobce přes 50 zdravotnických zařízení v České republice. Ventilátory vyrábí firma MICo Medical. Podle zástupce firmy Michala Kazdy poputují první ventilátory do nemocnic na konci týdne. Jejich distribuci i zaškolování obsluhy má na starosti ČVUT v Praze, které za vznikem ventilátoru stojí.

09:18

Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 625 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, minulé pondělí jich bylo 594. Denní přírůstek není za neděli a pondělí tak vysoký, jaký byl od poloviny minulého týdne. V neděli přibylo 589 nakažených, od středy do soboty bylo vždy kolem tisícovky nových případů, dosud rekordní nárůst byl v pátek, kdy bylo 1198 nových případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie podle ministerstva zdravotnictví 18 191 nakažených.

09:17

Armáda ráno vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze skladových zásob Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Česko kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19 nakupuje v posledních dnech stovky nových ventilátorů. Zároveň dostává desítky přístrojů jako humanitární pomoc.

09:13

Aplikaci eRouška si dosud aktivovalo 1,339 milionu lidí, za poslední týden přibylo 74 000 aktivací.

09:02

Světová zdravotnická organizace (WHO) nabídla Česku pohotovostní tým zdravotníků. Během následujícíh 14 dnů by tak mohlo české zdravotníky posílit 30-50 kolegů. Detaily nyní WHO domlouvá s ministerstvem zdravotnictví. Na Twitteru o tom informoval Srdan Matic, zátupce WHO v Česku.

08:40

Spojené státy zrušily plán přednostně očkovat proti koronaviru umělce ztvárňující Santa Clause výměnou za propagaci vakcíny. Očkování měli dostat také baviči vystupující jako elfové a paní Clausová, informoval zpravodajský web BBC.

08:36

Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě již od 11. října, podle počtu úmrtí také druhá od 22. října, vždy za malou Andorrou.

08:23

V Libereckém kraji přibylo v pondělí dalších 421 pozitivních testů. Počty nových případů v pondělí jsou vždy nižší, protože se v nich ještě projevuje nižší počet odběrů o víkendu. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, potvrdily testy minulé pondělí nový koronavirus u 405 lidí, o týden dříve bylo pozitivních testů 171.

08:08

Česká republika v současnosti vykazuje podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejvyšší procento pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie. Ve druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 31 procent, rekordní je tato hodnota z 25. října (přes 34 procent).

08:07

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) vyzval ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby o možném návratu žáků 1. stupně do škol rozhodl v úterý a ihned o tom informoval školy, žáky i rodiče. Prymula původně uvedl, že o tom rozhodne až v pátek.

07:53

V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin dalších 470 případů onemocnění novým typem koronaviru. V porovnání s pondělím minulého týdne je to o 200 případů méně, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. V kraji je nyní evidováno 16 259 pozitivních případů od počátku pandemie, aktuálně se s nemocí potýká 9711 lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo v regionu 133 lidí, je to o tři více než předchozí den.

07:52

Aktuálně.cz přináší přehled aktuálních zákazů a opatření: 

06:10

V Praze přibylo v pondělí 1278 případů koronaviru. Je to nové pondělní maximum. Po nedělním poklesu se nárůst opět vrátil nad 1000 případů za den. Vývoj v hlavním městě je tak opět podobný jako v celém Česku. V Praze je nyní 24 152 lidí s prokázanou nákazou covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:00

V Německu za poslední den přibylo 11 409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi zemřelo dalších 42 lidí, obětí je od začátku pandemie 10 098. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Ve zhruba osmkrát méně lidnatém Česku se v pondělí denní nárůst potvrzených případů také vrátil nad deset tisíc.

05:45

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10 273 nakažených. Je to nejvyšší pondělní přírůstek od březnového začátku epidemie. Před týdnem jich bylo o 2200 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V zemi je nyní 162 785 lidí s prokázanou nákazou covid-19. Většina z nich má sice mírný průběh, ale rychle roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

05:40

Prezident Miloš Zeman odpoledne přijme v Lánech kandidáta na ministra zdravotnictví po odcházejícím Romanu Prymulovi, který je ve funkci sedmatřicet dní. Jméno jeho nástupce premiér zatím nezveřejnil. Média od pátku, kdy premiér Prymulu vyzval k odchodu a žádost o jeho odvolání předal prezidentovi, o nástupci spekulují. Nejčastěji zaznívá jméno náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného.

05:30

V Bruselu kvůli šíření koronaviru zakázali přinejmenším do 19. listopadu prostituci. Opatření se týká ulic i zařízení "určených i neurčených k této činnosti", oznámil podle belgických médií předseda bruselské regionální vlády Rudi Vervoort. Cílem je zbrzdit šíření epidemie covidu-19.

23:28 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů.

23:26

Zákaz prodeje v neděli a omezení provozní doby obchodů do 20:00 podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy koncentraci lidí zvýší. Potvrdily to zkušenosti zemí, které v minulosti opatření zavedly. Logiku by naopak mělo otevírací dobu prodlužovat, aby se počet lidí v obchodech rozložil, řekl dnes Prouza ČTK.

22:26 Roman Prymula.

Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nejsou ohledně úmyslu nouzový stav prodloužit ve vládě rozpory. 

22:19

Nedávná analýza poradenské společnosti Moore Czech Republic ukázala, že zatímco na jaře produktivita práce při home officu klesla až o třetinu, nyní v průměru činí 10 až 20 procent. Mnoho firem se podle analýzy na druhou vlnu pandemie připravilo a investovalo do nákupu lepšího hardwarového a softwarového vybavení. Coby nejefektivnější se podle partnera Moore CR Petra Kymličky ukázala kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v zaměstnání.

22:19

V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě. Podle expertů z poradenské společnosti BDO Lukáše Regece a Adama Husseina má zaměstnanec právo na uhrazení všech nákladů, které mu při výkonu práce při práci z domu vznikly. Náhrada těchto nákladů nesmí být zahrnuta ve mzdě. Zaplatit ji lze z paušálu, ale tím není možné proplatit například energie, uvedli.

22:18

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být podle vlády přikázána práce z domu. Nelze to ovšem nařídit paušálně, počítá se s tím, že 70 procent zaměstnanců zůstane doma, zbytek bude vykonávat práci běžně na pracovišti. Rozhodnutí bude na vedení firem. 

22:09 Roman Prymula.

Kabinet podle Prymuly počítá s nasazením policistů kvůli kontrolám. "Budou mít právo občany legitimovat a kontrolovat," řekl. Pokud člověka v době nočního vycházení hlídka zastaví, bude mít povinnost dokázat, že se na něj vztahuje některá z výjimek, tedy například kam jde či kde pracuje. "To nebude vždy otázka místa, lze to zjistit dodatečně, lidé s sebou nemusí nosit knihu dokumentů. Ale bude to kontrolováno," uvedl Prymula.

22:06

Výjimky zákazu nočního vycházení platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

22:03

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Přibývá také nakažených seniorů, a to v průměru 1600 denně. Od prvního října testy nákazu potvrdily u 25 000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

22:00

V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně používat antigenní testy. Pokud odhalí koronavirovou nákazu u více obyvatel, následovat bude testování PCR, tedy výtěr z nosohltanu. Cílem je izolovat pacienty s covidem.

21:54 Roman Prymula.

"Vláda rozhodne o možném návratu žáků prvního stupně ZŠ na základě dat na konci týdne. Čísla jsou ale nepříznivá," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

21:41 Roman Prymula.

"Diskutovali jsem veškeré varianty opatření, které jsou k dispozici. Kromě Izraele nejsou v žádné zemi tak silná, aby přímo devastovala hospodářství. My ale chceme mít Vánoce v nějakém přijatelném režimu. Opatření jsou sice razantnější, ale není to ten úplný lockdown," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

21:35 Havlíček DVTV

"Vláda dnes spustila program COVID BUS, který podpoří provozovatele dálkových linek," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

21:33 Havlíček DVTV

"V maloobchodních prodejnách se zakazuje volný prodej v neděli. V ostatní dny musí mít od 20 hodin večer do 5 hodin ráno zavřeno," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

 

Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.

"Současně omezení doby neplatí pro prodejny ve zdravotnických zařízeních a pro restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat," dodal Havlíček.

 

jimkou jsou i farmářské obchody. "V místě farmářských trhů se zakazuje konzumace výrobků a v jeden čas se na ploše nesmí vyskytovat víc než 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Stánky na trzích musí být minimálně dva metry od sebe," dodal Havlíček.

21:29 Roman Prymula.

"Home office by měl být nařízen všude tam, kde je to možné. To se týká všech podniků i státních úřadů," oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

21:28 Roman Prymula.

"Zakazujeme volný pohyb osob od 21 hodin do 4.59 hodin ráno. Výjimky se týkají cest do a z práce, výkonu povolání. Týká se i ústavních činitelů," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten, kdo bude v tomto čase kontrolován, se bude muset prokázat potvrzením, že do popsaných výjimek patří. Nařízení platí od 28. října. "Cesty, které se konají za účelem ochrany zdraví a života, jsou povoleny. Po deváté hodině večer je možno venčit psa, ale pouze do 500 metrů od bydliště," upřesnil Prymula.

21:26 Roman Prymula.

"Výkony, které jsou odložitelné, musí nemocnice odkládat. Týká se to péče lůžkové i následné péče lůžkové," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

21:24 Roman Prymula.

"Jsou připravena volná lůžka, abychom mohli oddělit nemocné a zdravé rezidenty domovů seniorů a domovy se sociálními službami," sdělil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Testovat budeme seniory pomocí PCR testů," upřesnil Prymula.

21:22 Roman Prymula.

"Opatření, která tu byla v uplynulých dvou týdnech, se projevila pouze velmi omezeně. Ochota se jim podrobovat je totiž nízká," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Nacházíme se před kolapsem zdravotnictví, projdeme exodem. Vrchol nastane okolo 6. listopadu," dodal.

20:44

V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. ČTK to sdělil člen NERV a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle informací ČTK by omezení sociálních kontaktů mohlo spočívat v zákazu nočního vycházení nebo povinném uzavírání obchodů nejpozději ve 20:00 hodin. Na to upozornil i server Seznam Zprávy, podle kterého je jednou z možností zákaz nočního vycházení nebo rušení některých výjimek z aktuálních opatření.

20:18

Británie zaregistrovala 20 890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v neděli. Tamní vláda dnes oznámila, že kvůli vzrůstajícím počtům nakažených tento týden zpřísní pravidla ve střední a severozápadní Anglii, píše zpravodajský server BBC.

19:55

Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na základě výroku personálního šéfa Bílého domu v neděli obvinil demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, informovaly dnes agentury AFP a AP. Trump dnes zároveň na Twitteru pandemii zlehčoval a obvinil média, že o ní informují, jen aby jej poškodila.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows v neděli v rozhovoru se stanicí CNN řekl, že současná administrativa "nebude kontrolovat pandemii" a bude kontrolovat jen "skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky".

19:41

Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz cestování o víkendech nebo uzavírání obchodů. Druhou možností je celostátní karanténa, která by však byla mírnější než na jaře. V rádiu RTL to dnes uvedl profesor Jean-François Delfraissy, který předsedá poradnímu orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19.

19:16

V 58 pobytových sociálních zařízeních z 84 ve Zlínském kraji se objevila nákaza koronavirem. Klientů je pozitivních 104, karanténu jich má 54, celkem je v zařízeních asi 2500 klientů. Více nakažených je mezi pracovníky, pozitivních je jich 145. Karanténu má 57 pracovníků, celkem je jich asi 3500, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Žádné pobytové sociální zařízení však podle něj není kvůli koronaviru zavřené.

19:07

Do konce října by v Česku kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 mělo přibýt zhruba 6000 lůžek s možností podávání kyslíku a přibližně 1500 lůžek intenzivní péče s umělou plicní ventilací. K dosažení tohoto cíle bude třeba pozastavit veškerou odkladnou péči až na čtyři týdny a snížit počet takzvaných sociálních hospitalizací. Vyplývá to z dnes zveřejněné prezentace na webu ministerstva zdravotnictví.

18:58

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 • Vláda jedná o dalších opatřeních kvůli narůstajícímu počtu nemocných i hospitalizovaných.  Podle informací redakce zvažuje zákaz nočního vycházení nebo omezení nedělního prodeje, tiskovou konferenci z původních 16:00 odložila.
 • Podíl nových případů covidu-19 na počtu testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 pct. Dnes zatím přibylo 5474 případů, více než minulé pondělí k 18:00. Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března.
 • Mezi nakaženými covidem-19 je v posledních dnech průměrně přes 1600 seniorů denně. Aktuálně tvoří lidé nad 65 let více než 14 procent nakažených.
18:49

Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem překročil na Vysočině k dnešnímu dni stovku. Dnes se podle hygieniků zvýšil o pět na 101. Nakazilo se dalších 437 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice Kraje Vysočina k 18:15.

18:41

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na nemoc covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Jde o hackerské útoky, VFN se věcí zabývá ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN to dnes uvedla na Facebooku. Ukázala tam také, jak vypadá pravá textová zpráva.

"Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou," uvedla VFN. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

18:35

Mezi nakaženými covidem-19 je v posledních dnech průměrně přes 1600 seniorů denně. Celkem jich bylo pozitivně testováno od 1. října více než 25 000. Aktuálně tvoří lidé nad 65 let více než 14 procent nakažených, lidí nad 75 let je asi 6,5 procenta. Vyplývá to z prezentací, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

18:27

Změny v ošetřovném z dílny lidovců, podle kterých by se vyplácelo po celou dobu uzavření školského zařízení nebo karantény na děti do 13 let, a to ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu, vláda na dnešním zasedání odmítla. Sdělila to ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Sněmovna už schválila vládní předlohu o ošetřovném, která na epidemii covidu-19 reaguje.

18:18

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta. Nakažených bylo za neděli 7301, což byl nejvyšší nedělní nárůst od březnového začátku epidemie koronaviru v zemi. Dnes zatím k 18:00 přibylo 5474 případů nákazy, což je zhruba o 1400 více než minulé pondělí k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nárůst počtů hospitalizovaných a zemřelých byl v neděli podle aktuálních údajů podobný jako v předchozích dnech minulého týdne. Množství lidí s covidem-19, kteří skončili v nemocnici, stouplo za neděli o 268 na 5613. Z toho přes 800 lidí je nyní ve vážném stavu. Zemřelých přibylo v neděli 115 a dnes dalších 61 na celkem 2337 od začátku epidemie v Česku. Za celý minulý týden počet hospitalizovaných i zemřelých vzrostl asi o polovinu.

18:02

Město Hradec Králové zatím dalo na pomoc podnikatelům a svým organizacím postiženým epidemií koronaviru téměř 55 milionů korun. Město teď chystá pomoc pro zmírnění dopadů v nynější druhé vlně epidemie. "Principy podzimního balíčku pomoci budou na podobných obrysech jako ty jarní. Jejich konkrétní body projedná městské zastupitelstvo 2. listopadu," uvedl dnes primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Minulý týden radnice vytvořila pracovní skupinu, která začala připravovat opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronaviru.

17:49

Dnešní jednání vlády bylo do 19:30 přerušeno, zasedá Národní ekonomická rada vlády (NERV). Novináře o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Vláda, jejíž videokonferenční jednání začalo ve 14:00, by měla mimo jiné rozhodovat o dalších opatřeních kvůli koronavirové epidemii.

17:32

Moravskoslezský kraj hledá lůžka pro seniory, kteří jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni, ale jejich zdravotní stav není vážný. Pro tyto seniory by mohlo být už v tomto týdnu k dispozici 35 lůžek vyčleněných v Bílovecké nemocnici. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Největší problém, který je, je dneska ten, že máme celou řadu seniorů, kteří jsou v situaci, že nepotřebují nemocniční péči, nicméně jsou odmítáni, aby byli vzati zpět do svých domovů seniorů, případně ke svým blízkým. To je věc, kterou jsme teď řešili," uvedl Vondrák. Podle něj si kraj vyžádal z nemocnic seznamy takových seniorů.

17:30

Stále rychle rostoucí počet lidí nakažených covidem-19 přiměl belgické úřady ode dneška opět přitvrdit v omezování veřejného života. V Bruselu lidé nesmějí vyjít na ulici po desáté večer, zavřela se kina či divadla a střední školy přejdou na dálkovou výuku. 

17:04

Ve fakultní nemocnici Motol je k dnešnímu datu 196 pacientů s onemocněním covid-19.

16:42

S nejistotou a obavami vyhlížejí k současným i připravovaným opatřením proti šíření koronaviru pořadatelé plzeňských Adventních trhů na centrálním náměstí Republiky. Zatím vše chystají, jako by se měly jedny z největších vánočních trhů v Česku konat, a počítají i s nařízenými omezeními. Pokud by je ale museli úplně zrušit, znamenalo by to citelný zásah do podnikání i do budoucna, řekl dnes ČTK Emil Procházka z pořadatelské společnosti PROSTR SERVIS.

16:24

V Nizozemsku přibylo rekordních více než 10 300 případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Celkový počet nakažených v západoevropské zemi se 17,4 milionu obyvatel překročil hranici 300 tisíc.

V Belgii zase rostly v předchozím týdnu počty infikovaných o téměř 12 500 případů za den, vyplývá z údajů místních úřadů. Země Beneluxu patří aktuálně mezi nejhůře zasažené v Evropě a Belgie je v počtu nově infikovaných za poslední dva týdny vzhledem k velikosti populace hned za Českou republikou.

16:19

Domov sociálních služeb Liblín na Rokycansku má po druhém sobotním testování 89 pozitivních klientů celkem ze 132 seniorů a mentálně postižených a 39 zaměstnanců, tedy polovinu. Ředitel Petr Kounovský dnes řekl, že zařízení, zřejmě nejpostiženější koronavirem v Plzeňském kraji, jede takzvaně jen s šíleně odřenýma ušima.

V dnešním počtu 89 klientů je 73 lidí, jimž vyšly pozitivní výsledky už minulé úterý, kdy bylo 17 pozitivních zaměstnanců. "Ode dneška nám pomáhají čtyři studenti vyšší odborné školy v Plzně. Pracují i u lůžek. Jezdíme si pro ně," uvedl ředitel.

16:11

K posílení zdravotnického personálu v současné epidemii covidu-19 by podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) Martina Vokurky mohlo pomoct, kdyby medici měli možnost více se zapojit do péče o nemocné. V současnosti jim legislativa umožňuje vykonávat ve zdravotních zařízeních jen pomocné práce. Vokurka proto vyzval vládu a další státní orgány, aby co nejrychleji změnily předpisy. Uvedl to ve svém komentáři, který ČTK zaslala mluvčí fakulty Petra Klusáková.

"Jsme v mimořádné situaci. Již nyní chybí zdravotnický personál, počty nemocných se budou dále zvyšovat. Stát chce využít tisíců mediků, ale posílá je vykonávat pomocné práce," uvedl. Medici podle něj mají nyní v podstatě nulové kompetence na pomezí uklízečky či poslíčka, přestože se již několik let učí vyšetřovat, ovládají první pomoc, prošli ošetřovatelskou praxí a jsou zvyklí na etiku práce ve zdravotnictví. 

16:07

Pro zpomalení šíření epidemie covidu-19 je podle odborníků nejdůležitější maximální omezení kontaktů mezi lidmi. Víc než v současné době by jich například mělo pracovat z domova, protože pracoviště je nejčastějším místem nákazy. Zásadní je, aby vládní opatření všichni lidé dodržovali. Vyplývá to z jejich vyjádření na sociálních sítích. Podle některých je problematický samotný termín lockdown, který není jednoznačně definovaný. Tímto anglickým termínem se označuje uzávěra společnosti, ekonomiky a volného pohybu.

16:03

Prachatice zaplatí podnikatelům, kteří musí mít kvůli vládním koronavirovým omezením zavřeno, 50 procent nájemného. O druhou polovinu mohou živnostníci požádat stát. Stejně město podpořilo podnikatele na jaře. Kvůli dopadům covidové pandemie budou mít Prachatice příští rok zřejmě schodkový rozpočet. Odloží opravu letního kina nebo letního koupaliště Hulák. Radnice asi zruší letošní adventní program. Po jednání radních to dnes ČTK řekl starosta Martin Malý (Nezávislí).

15:57

Zlínský magistrát se kvůli šíření koronaviru na dva dny uzavře, nepřístupný bude ve čtvrtek a v pátek. Opatření se týká odborů a oddělení sídlících v budově radnice i na detašovaných pracovištích. Na magistrátu se již dříve kvůli onemocnění covid-19 a karanténám omezoval provoz některých oddělení. K dnešnímu dni je na covid pozitivně testováno 31 lidí, z toho 21 pracovníků magistrátu a deset členů městské policie.

15:34

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců a ODS podepsali koaliční smlouvu pro Olomoucký kraj. Krajská rada bude muset řešit hlavně dopady epidemie covid-19.

15:57

Fakultní nemocnice Hradec Králové vyzvala lidi vyléčené z nákazy covid-19 k darování plazmy, která poslouží k léčbě nemocných s covidem-19. Od června plazmu na transfuzním oddělení nemocnice darovaly desítky lidí, kteří se s nákazy uzdravili. Plazma byla využita k léčbě pacientů ve fakultní nemocnici a také v krajských nemocnicích. 

15:34

Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval úřad vlády. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem minulého týdne počítal s tím, že se případnou žádostí bude zabývat kabinet 30. října.

15:11

Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus pro firmy s omezenou výrobou, tedy příspěvek B, oznámila Maláčová.

15:07

Radnice Hradce Králové letos sníží počet vánočních stromů ze tří na dva. Nadále budou stromy stát na historickém Velkém náměstí a na Masarykově náměstí. Strom letos nebude na náměstí 28. října. Tradiční vánoční trhy se letos přesunou z Masarykova náměstí na Velké náměstí do prostoru ke katedrále svatého Ducha. 

14:39

Klatovská nemocnice začne příští týden odebírat takzvanou rekonvalescentní plazmu od lidí, kteří prodělali a úspěšně se vyléčili z onemocnění covid-19. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Nemocnice nyní hledá dárce této rekonvalescentní plazmy a vyzývá je, aby pomohli s léčbou dalších nemocných.

14:36

Děti zdravotníků našly po uzavření škol útočiště v zábavním vědeckém centru Vida! v Brně. Zopakovala se tak situace z jarních měsíců. Příměstské tábory ve Vida! centru u brněnského výstaviště pořádá a personálně zajišťuje školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka.

"Máme radost, že opět můžeme pomoct tam, kde je potřeba. Naši zaměstnanci i rozlehlé prostory jsou zárukou, že se tu děti smysluplně zabaví," uvedl Lukáš Richter, ředitel Vida! centra zaměřeného na popularizaci vědy.

14:28

Odběrová místa v Olomouckém kraji posílil ode dneška také speciální tým hasičů. Takzvaný mobilní odběrový tým covid-19 bude nasazen v regionu především v ohniscích nákazy, jako jsou například sociální zařízení. Tvoří ho dvojice profesionálních hasičů, kteří mají zdravotnické vzdělání a minulý týden absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

14:19

V Íránu se za uplynulý den potvrdilo dalších 5960 případů nákazy novým koronavirem, dalších 337 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Podle íránské státní televize nyní v zemi s koronavirem zemře každé čtyři minuty jeden člověk. V hlavním městě Teheránu i dalších částech země byla prodloužena protiepidemická opatření. Írán, který má přes 80 milionů obyvatel, je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě.

14:08

Jihomoravský kraj nakoupí 30 000 ochranných obleků. Poslouží pro případ budoucího nedostatku. Náklady jsou 8,9 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Nákup dnes schválila krajská rada. "Jihomoravský kraj má kvůli epidemii koronaviru zavedený dynamický nákupní systém také na nákupy ochranných zdravotnických pomůcek, tedy roušek, respirátorů, ochranných obleků, rukavic, návleků a podobně," uvedl hejtman Bohumil Šimek (za ANO).

14:01

Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že magistrát nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů.

13:58

Novým ministrem zdravotnictví bude podle informací serveru Lidovky.cz náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi do Lán, patří podle serveru právě jemu. Blatný má ve funkci nahradit současného ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).

13:48

Soukromá laboratoř v Chomutově nabízí firmám v regionu služby mobilního odběrového týmu. Laboratoř testuje pacienty na koronavirus ode dneška. Denně může vyšetřit až 200 odebraných vzorků. V tiskové zprávě to dnes uvedl Robert Hladil, mluvčí společnosti Synlab, která testuje pacienty na covid-19 od poloviny března.

13:10

Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem. Přístroje darované Rakouskem skončily ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech na Příbramsku, čeká je rozvoz do nemocnic. Kam přesně budou dodány, záleží na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Patnáct ventilátorů darovalo rakouské ministerstvo vnitra, 30 pochází od rakouského Červeného kříže. Ministerstvo zdravotnictví má ve skladu Správy státních hmotných rezerv kromě toho uloženo dalších 44 plicních ventilátorů.

12:55

Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a možného kandidáta na kancléře, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. "Za současné situace není konání stranického sjezdu 4. prosince s účastní delegátů možné," řekl generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Uvedl, že vedení strany nadále podporuje jako nejlepší řešení prezenční konání sjezdu.

Sjezd, který se tak očividně přesouvá na příští rok, rozhodne o nástupci dosavadní předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Budoucí šéf CDU se může v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2021 ucházet o funkci kancléře, kterou dosud zastává Angela Merkelová.

12:51

Jihočeský kraj má dva scénáře, kdy se naplní nemocniční kapacity pro pacienty s covidem-19. Podle pesimistického scénáře to bude 4. listopadu, podle modelu, jenž odpovídá posledním třem dnům, 11. listopadu. Kraj je připraven přesunout pacienty s lehčí formou koronaviru do volných objektů poblíž nemocnic nebo některé z hal. V jihočeských nemocnicích je 443 pacientů s covidem, z toho 51 na ARO a JIP. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje a českobudějovické nemocnice.

12:43

Devět desítek studentů zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity (JU) nastupuje dnes do nemocnic v kraji, aby pomohli v současné situaci kolem koronaviru. Jde většinou o studenty vyšších ročníků, kteří už mají praktické zkušenosti. V tiskové zprávě o tom informovala Alena Binterová ze zdravotně sociální fakulty.

"Tak jako na jaře při první vlně pandemie, zaznamenáváme nyní opět velkou ochotu našich studentů pomáhat. Někteří z nich už také pracují individuálně jako dobrovolníci," uvedla děkanka fakulty Ivana Chloubová.

12:22

Zaměstnanci Moravských Budějovic na Třebíčsku začnou zřejmě ještě dnes pomáhat s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem. Školení krajské hygienické stanice absolvovaly dvě desítky úředníků a pracovníků příspěvkových organizací města. Většinou budou pracovat z domu. Čekají už jen na povolení přístupu do druhého ze dvou informačních systémů. 

12:22

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26.664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:12

Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný (kurz 1,3:1). Na druhém místě je stávající ministr Roman Prymula (za ANO) s kurzem 3,75:1. Následují hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová (6:1), náměstek ministra zdravotnictví a biochemik Aleksi Šedo (11:1) a epidemiolog Rastislav Maďar (12:1). ČTK o tom dnes informovala sázková společnost Fortuna. Ostatní kanceláře kurzy nevypsaly.

12:19

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26 664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:56

V Rakousku bylo za posledních 24 hodin evidováno 2456 nově nakažených koronavirem. Země dnes slaví státní svátek, který se však kvůli opatřením proti šíření koronavirové nákazy odehrává bez obvyklých davů lidí v centru Vídně. Rakouský kancléř Sebastian Kurz navíc nevyloučil, že v zemi by mohl být zaveden druhý takzvaný lockdown, tedy výrazné omezení služeb a pohybu i setkávání lidí.

11:55

V Pardubickém kraji za 24 hodin kleslo tempo růstu počtu potvrzených případů koronaviru. Pozitivní testy nově vyšly 238 lidem, v předchozích třech dnech počty nově zjištěných případů stoupaly o více než 400 za den. Vyplývá to z údajů krajské hygieny, statistika je k dnešním 8:00.

11:40

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

11:36

Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci, pokud by se vzdali cigaret nebo alespoň kouření omezili. Počet akutních hospitalizací zejména na interních a plicních odděleních by se tak v nejbližších měsících podle odhadů mohl snížit až o desítky tisíc. Několik lékařů ve výzvě "Přestaňte kouřit - uvolníte lůžko nakaženým!" apeluje na lidi, aby přestali kouřit a pomohli nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a personálu v nemocnicích.

11:27

Ve středních Čechách přibylo od pátku 4579 nakažených covidem-19. Jde o nejvyšší víkendový nárůst za celou dobu pandemie. Nyní je v kraji 21 659 nemocných, od počátku pandemie se nakazilo 32 938 lidí. S nemocí zemřelo 108 lidí, vyléčit se podařilo 11 171, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

11:22

Klienti znojemského domova důchodců, kteří se nakazili koronavirem, mají jen mírné příznaky. Nikdo z nich dosud nepotřebuje hospitalizaci. Nákaza se projevila u téměř 60 ze 183 klientů. Všichni jsou izolování v jedné ze dvou budov domova, řekla ČTK ředitelka městské organizace Radka Sovjáková.

11:15

Na ministerstvo zdravotnictví ráno přišel dopis obsahující neznámou látku. Na Twitteru to uvedli zástupci policie. Podle mluvčího ministerstva Jana Brodského látku na místě otestovali hasiči a vyloučili možnost, že je nebezpečná. Část budovy ministerstva musela být kvůli zásilce evakuována.

10:51

Mělník v pondělí spustil krizové linky, fungovaly i na jaře. Mohou se na ně obracet například senioři kvůli pomoci s nákupem a zajištěním léků, řekla ČTK mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová. Podobné linky fungují i v dalších středočeských městech.

10:37

Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude sloužit k dezinfekci zdravotníků, pomocného personálu i vybraného materiálu. V případě, že tato záložní nemocnice pro lidi s nemocí covid-19 kvůli přeplnění klasických zdravotnických zařízení začne fungovat, budou dekontaminační linku nepřetržitě obsluhovat minimálně čtyři hasiči, pro které je připraveno i nezbytné zázemí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

10:34

Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Vánoční trhy v Praze každoročně pořádá společnost Taiko, její vyjádření ČTK shání.

10:27

V Královéhradeckém kraji přibylo za 24 hodin 761 potvrzených případů covidu-19 na 12 527. Dosavadní rekord je z nedělního dopoledne, kdy činil denní přírůstek 1022 nákaz. Za posledních 24 hodin stouply i počty úmrtí lidí s covidem-19 o čtyři na 87 a aktivních případů o 234 na 7493. Uzdravených k dnešnímu dopoledni bylo v hradeckém kraji 4947, o 523 více než v neděli dopoledne. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje zveřejňuje k 09:00.

09:48 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17 347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 16 710 případů a 229 úmrtí, uvedla agentura Reuters. V Moskvě, což je nejvíce zasažený ruský region, přibylo 5224 nakažených.

09:43

Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala v pondělí stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. Řekla to brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno.

09:06

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13 000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to v pondělí řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Na začátku října bylo podle dat ČLK nakažených téměř 600 lékařů, asi 1000 sester a 900 ostatních zdravotníků. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

08:53

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 589 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v posledních dnech, za sobotu bylo 1109 nově nakažených, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 1111 případů. Dosud rekordní denní přírůstek byl v pátek, kdy bylo 1198 nových případů nákazy, po zpětné úpravě 1185. Za minulou neděli přibylo 432 případů. Od začátku epidemie je v kraji 17.564 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:38

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 527 potvrzených nákaz novým koronavirem. Ve srovnání s minulou nedělí je to více než dvojnásobný počet. Za celý víkend je v kraji evidováno 1083 nákaz covidem-19, zatímco minulou sobotu a neděli jich bylo dohromady 790. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v kraji od počátku epidemie 15.790 případů.

08:06

Testy v Libereckém kraji odhalily za víkend dalších 711 nakažených covidem-19. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je to nejvyšší víkendový nárůst v kraji od začátku epidemie. O víkendech se ale méně testuje, v kraji jsou otevřena jen dvě z pěti odběrových míst, a to v nemocnicích v Liberci a České Lípě.

07:30

V Česku nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100 000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

07:17

Jaká profese je mezi nakaženými nejčastější? Data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky ukazují, že největší podíl tvoří pracovníci v administrativě a kanceláři. 

07:10

V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v posledních dnech. O víkendu ale bývají počty nově infikovaných nižší než obvykle, protože se méně testuje. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

06:47

Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci od tohoto pondělí žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Stát zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku.

06:33

Žákům a studentům základních a středních škol v pondělí začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření nového typu koronaviru. Navážou na něj státní svátek 28. října a dvoudenní podzimní prázdniny, takže děti celý týden nebudou mít výuku.

Kvůli nárůstu počtu nakažených s covidem-19 byly už v předchozích týdnech děti doma, protože vláda rozhodla o přechodu škol na distanční vzdělávání. Příští týden bude zřejmě kvůli nepříznivé epidemické situaci výuka na dálku pokračovat.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK
06:30

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V neděli přibylo 7301 nakažených. Jde o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie.
 • Zemřelo už celkem 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden.
 • Žákům a studentům základních a středních škol v pondělí začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření koronaviru.
 • Premiér Andrej Babiš v neděli uvedl, že vláda bude muset zpřísnit opatření. Ta současná podle něj mají příliš mnoho výjimek.
 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula rezignuje, jakmile bude znám jeho nástupce. Vládě chce po svém odchodu pomáhat s epidemií jako nezávislý expert.
06:24

V neděli přibylo v Praze 745 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak sice klesl po šesti dnech pod tisíc, ale zároveň je to nejvyšší nedělní přírůstek od začátku epidemie. Hlavní město v tomto případě kopíruje vývoj v celé zemi. Nedělní nárůsty bývají nižší, méně se testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Laboratoře v Praze od března odhalily 40 557 nakažených, z nich se 16 845 lidí vyléčilo, obětí je 321.

06:13

Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

06:10

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři, 

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronavirové pandemie.

22:40

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní přírůstek nakažených koronavirem byl v Česku do nedělního večera 4577 případů. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se od ranní statistiky zvýšil o 90 na 2167, počet pacientů ve vážném stavu vystoupal na 800.
 • Počty obyvatel pozitivně testovaných na koronavirus rostou i v zahraničí. Nejvyšší denní přírůstky od začátku epidemie v neděli zatím hlásí Francie, Itálie, Nizozemsko
 • Premiér Andrej Babiš ve videu na YouTube pohrozil, že vláda bude muset zpřísnit opatření. Ta současná podle něj mají příliš mnoho výjimek.
 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula rezignuje, jakmile bude znám jeho nástupce. Vládě chce po svém odchodu pomáhat s epidemií jako nezávislý expert.
 • Babiš při prohlídce záložní nemocnice v pražských Letňanech potvrdil, že se Prymula bude dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny.
22:19

Francie dnes oznámila přes 52 tisíc nových případů, Itálie přes 21 tisíc. V Nizozemsku poprvé zaznamenali více než 10 tisíc nakažených za den a vysokou denní bilanci oznámila i Velká Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř 20 tisíc lidí.

21:39

Indie se bojí další vlny koronaviru. Klesající počet nakažených v Indii mohou překazit nadcházející svátky a také zhoršující se stav ovzduší.

18:31

Do večera dnes v Česku přibylo 4577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny více než minulou neděli za stejnou dobu. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se od ranní statistiky zvýšil o 90 na 2167, počet pacientů ve vážném stavu vystoupal na 800. Vyplývá to z informací, které k nedělní 18. hodině na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

17:35

Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se bude dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny. Po prohlídce záložní nemocnice v pražských Letňanech to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Prohlídky se s Babišem účastnil i Prymula.

Andrej Babiš a Roman Prymula při prohlídce záložního zdravotnického zařízení v Praze-Letňanech.
Andrej Babiš a Roman Prymula při prohlídce záložního zdravotnického zařízení v Praze-Letňanech. | Foto: Michal Voska, Ministerstvo obrany
16:46

Světlem na konci tunelu je z pohledu Andreje Babiše vakcína. "Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince," řekl premiér. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé nad 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.

16:36

"Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném dnes na YouTube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek.

Babiš také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.

15:39

Italský premiér Giuseppe Conte řekl, že přísnější opatření, která budou od pondělí v zemi platit, by měla dostat prudce stoupající křivku nových případů nákazy pod kontrolu v příštích týdnech.

"Domníváme se, že tento měsíc budeme trochu trpět, ale když při těchto restrikcích trochu zatneme zuby, budeme se moci v prosinci opět nadechnout," prohlásil na nedělní tiskové konferenci Conte.

Ujistil, že cílem vládních nařízení je ochránit jak veřejné zdraví, tak ekonomiku. Sektorům, které budou zpřísněním opatření trpět nejvíce, podle něj pomohou podpůrné nástroje, na nichž vláda nyní pracuje.

14:52

Španělská vláda dnes na mimořádné schůzce schválila kvůli nárůstu počtu případů nového koronaviru na dva týdny nouzový stav, schválila také zakáz cestování mezi autonomními regiony s výjimkou nutných cest, například do práce, a zákaz nočního vycházení. Informoval o tom deník El País. V dekretu o nouzovém stavu už vláda výslovně zmínila, že ho plánuje prodloužit o půl roku, což ale musí schválit dolní komora parlamentu. Zatím není jasné, od kdy budou opatření platit.

14:15

V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě
Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě | Foto: Reuters
13:44

Slovensko v sobotu již třetí den za sebou vykázalo rekordní přírůstek počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Pětimilionová země zaznamenala 3042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 2890. Vyplývá to z údajů, které dnes slovenská vláda zveřejnila na svých internetových stránkách. V Česku v sobotu přibylo 12 472 nakažených.

13:32

Česko podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí přesunulo makroekonomickou predikci z listopadu na leden, je nezodpovědné, řekl v neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News bývalý viceguvernér ČNB.

Mojmír Hampl
Mojmír Hampl | Foto: Economia
13:11 Roman Prymula.

Pokud v úterý neklesne počet nakažených koronavirem, budou namístě další opatření, řekl Prymula. Jinak by trval nestandardní režim až do Vánoc, dodal s tím, že nová opatření v týdnu může již navrhovat místo něj jeho nástupce.

13:05

Jednotky intenzivní péče, laboratoře, počítačový tomograf i rentgen. Vojáci v pražských Letňanech ladí poslední detaily při výstavbě záložní polní nemocnice. Podívejte se na záběry.

13:00

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní přírůstek nakažených koronavirem byl v Česku do nedělního večera 4577 případů. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se od ranní statistiky zvýšil o 90 na 2167, počet pacientů ve vážném stavu vystoupal na 800.
 • Počty obyvatel pozitivně testovaných na koronavirus rostou i v zahraničí. Nejvyšší denní přírůstky od začátku epidemie v neděli zatím hlásí Francie, Itálie nebo Nizozemsko
 • Premiér Andrej Babiš ve videu na YouTube pohrozil, že vláda bude muset zpřísnit opatření. Ta současná podle něj mají příliš mnoho výjimek.
 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula rezignuje, jakmile bude znám jeho nástupce. Vládě chce po svém odchodu pomáhat s epidemií jako nezávislý expert.
 • Babiš při prohlídce záložní nemocnice v pražských Letňanech potvrdil, že se Prymula bude dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny.
12:43 Roman Prymula.

Podle Prymuly firmy dostatečně nenařizují home office, tedy práci z domova, a i to je důvodem, proč se nedaří nákazu tlumit.

12:35 Roman Prymula.

Podle Prymuly je nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu, a to až o měsíc. Podle Prymuly lidé nedodržují vládní opatření. O prodloužení stavu nouze již v sobotu mluvil také premiér Andrej Babiš. 

12:26 Roman Prymula.

"Roušku jsem neměl pár sekund. To ať někdo posoudí, zda je nutné ji mít při nastupování do auta. Do restaurace jsem s rouškou vstupoval," uvedl Prymula.

12:23 Roman Prymula.

"Byl jsem v šoku, celá ta schůzka byla pro mě trochu absurdní. Na ministerstvu jsme standardně od 6 do 22 hodin. Když jsem dostal pozvání na tuto schůzku, tak bylo celkem jisté, že v parlamentu to nejde, personál na ministerstvu také někdy musí jít domů, proto jsem souhlasil, že se sejdeme na této adrese," uvedl Prymula ke kauze, kvůli které nyní Babiš požaduje jeho rezignaci.

12:12 Roman Prymula.

Prymula uvedl, že je po odchodu z čela ministerstva zdravotnictví připraven s epidemií jako nezávislý odborník. Babiš mu v pátek nabídl působení v expertní skupině epidemiologů.

12:08 Roman Prymula.

"Jsem v tuto chvíli připraven okamžitě rezignovat," uvedl Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůraznil ale, že musí být znám jeho nástupce. "Nemůžeme ministerstvo nechat bez hlavy v době, která je velmi, velmi krizová," doplnil. Přímo se Zemanem ale od pátku o situaci nejednal.

11:49

Schillerová nemá k výměně ministra zdravotnictví žádné bližší informace než ty, které již v médiích zazněly. "Premiér navrhl odvolání ministra, navrhl jmenování nového. V rukou to má prezident," řekla Schillerová.

11:24

"Teď je potřeba mít co nejdříve nového ministra zdravotnictví. Je to škoda, Prymula je odborník na slovo vzatý, ale toto je nepřijatelné, zahrávat si s důvěrou," uvedla v neděli ministryně financí Alena Schillerová v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové.

10:49 Roman Prymula.

Prymula se zatím nerozhodl, zda po odchodu z postu ministra zdravotnictví přijme místo v expertní skupině, které mu Babiš nabídl. "To taky ještě nemohu říct. Je to součástí rozhodovacího procesu," sdělil.

10:43 Roman Prymula.

Prymula také pro iDNES.cz uvedl, že neví, kdo by ho měl ve funkci nahradit.  Dětského hematologa a náměstka ředitele brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného, jehož jméno se v souvislosti s novým ministrem zdravotnictví skloňuje nejčastěji, podle svých slov nezná.

10:40

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula v neděli uvedl, že v pondělí možná nakonec sám rezignuje. To ještě v pátek vyloučil.
 • Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenuje nového ministra zdravotnictví. Nejskloňovanějším jménem je dětský hematolog a náměstek ředitele brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný.
 • Sobota stanovila v Česku nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Jednalo se o celkem 12 472 nově nakažených.
 • Podle premiéra Andreje Babiše bude zřejmé nutné prodloužit nouzový stav.
10:25 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nevyloučil, že v pondělí sám rezignuje na funkci ministra zdravotnictví. Řekl to serveru iDNES.cz. Myslí si ale, že žádné nařízení ale neporušil.

"Myslím si, že tam žádné porušení nebylo. Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí - pozn. red.) oznámím rezignaci sám," uvedl.

Prymula ještě v pátek uvedl, že nehodlá sám rezignovat na svou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu vyzval poté, co deník Blesk vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace

09:56 Havlíček DVTV

Vláda se chystá v pondělí rozhodovat o případném pokračování podpory z programu Antivirus pro firmy, které musely kvůli výpadku poptávky či surovin omezit výrobu a služby. Jednat bude o příspěvku B, který dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29 000 korun superhrubé mzdy. Zatím ho má stát poskytovat do konce října. Odboráři a zaměstnavatelé opakovaně žádali, aby se program Antivirus prodloužil aspoň do konce roku.

09:30

Polní nemocnice v Letňanech je téměř dokončena. "Doufejme, že záložní nemocnice nebude nikdy potřeba. Ale kdyby ano, jsme připraveni. Jako vždycky," zní z armády.

09:20

V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. V neděli o tom informovala agentura AFP s odvoláním na sobotní aktualizaci tamního ministerstva zdravotnictví. Dosud zde zemřelo 30 000 pacientů s nemocí covid-19.

Za posledních 24 hodin v této jihoamerické zemi, kde žije necelých 50 milionů obyvatel, přibylo 8769 nakažených koronavirem a zemřelo 198 pacientů s nemocí covid-19.

08:35

Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence, měl pozitivní test na koronavirus. V neděli o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na sobotní vystoupení viceprezidentova mluvčího. Sám Pence a jeho žena měli test na koronavirus negativní.

Americký viceprezident Mike Pence (vzadu) a šéf jeho kanceláře Marc Short
Americký viceprezident Mike Pence (vzadu) a šéf jeho kanceláře Marc Short | Foto: Reuters
08:14

Německé zdravotní úřady hlásí 11 176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku pandemie jich zachytily dohromady 429 181. Zemřelých s covidem-19 za poslední den přibylo 29 na celkových 10 032. Vyplývá to údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI), aktualizovaných v neděli ráno.

08:02

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek velmi pravděpodobně jmenuje do funkce nového ministra zdravotnictví, který nahradí dosavadního šéfa resortu Romana Prymulu. V sobotu to v České televizi uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Doposud nebylo zřejmé, zda Zeman návrh premiéra na odvolání Prymuly přijme.

"V tuto chvíli se zdá, že není jiné možné řešení než výměna na postu ministra zdravotnictví. Pan prezident vyšel maximálně vstříc panu premiérovi (Andreji Babišovi - pozn. red.). V úterý ve 14:00 se pan prezident setká s kandidátem a lze předpokládat, že ve čtvrtek dojde ke jmenování nového ministra," řekl Ovčáček.

07:45

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Sobota stanovila v Česku nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Jednalo se o celkem 12 472 nově nakažených.
 • Podle premiéra Andreje Babiše bude zřejmé nutné prodloužit nouzový stav.
 • Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenuje nového ministra zdravotnictví. Nejskloňovanějším jménem je dětský hematolog a náměstek ředitele brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný.
07:35

Podívejte se na přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v ČR od začátku pandemie (sobotní přírůstek 12 472 nakažených výrazně překonal rekord z minulého víkendu, kdy se v sobotu 17. října nakazilo 8712 lidí).

DenPočet potvrzených případů
Sobota 24. října12 472
Sobota 17. října8712
Neděle 18. října5059
Sobota 10. října4636
Neděle 11. října3104
Sobota 3. října2555
Sobota 19. září2046
Sobota 26. září1981
Neděle 4. října1840
Sobota 12. září1537
Neděle 27. září1304
Neděle 20. září984
Neděle 13. září791
Sobota 5. září505
Neděle 6. září410
Sobota 29. srpna320
Neděle 28. června305

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

07:21

V sobotu byl zároveň dosud čtvrtý nejvyšší denní přírůstek nakažených, tři vyšší údaje jsou z předchozích tří dnů. Z 250 797 dosud nakažených se vyléčilo 94 902 lidí. Z aktivních 153 818 případů nemoci má většina mírný průběh, do nemocnice muselo podle údajů ke čtvrtku 5314 lidí, 772 bylo ve vážném stavu.

07:13

Čeští hasiči vyrazili v neděli kolem druhé ráno do Maďarska. Vyzvednou tu celkem 150 plicních ventilátorů, které dá tato země Čechům kvůli zhoršující se situaci kolem pandemie.

07:06

Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Bylo jich 12 472, zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Nemocných je nyní téměř 154 000 lidí, počet úmrtí se dále zvýšil na 2077. Pátek se zařadil mezi čtveřici dní se sto a více zemřelými s nemocí covid-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:06

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři,

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronaviru.

23:11

Vážení čtenáři, sobotní on-line reportáž sledující dění kolem koronaviru končí. Aktuální zpravodajství vám zase nabídneme v neděli od 7 hodin. Dobrou noc. 

22:50

Fakultní nemocnice Brno potřebuje navýšit personál pečující o pacienty s covid-19, proto omezuje od pondělí 26. října fungování některých lůžkových oddělení v Dětské nemocnici. 

22:29

V Německu zemřelo s covidem-19 již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin do statistik přibylo 14.714 nakažených virem, což je dosud nejvyšší denní počet. Kancléřka Angela Merkelová vyzvala, aby lidé co nejvíce omezili kontakty. Německo podle posledních údajů registruje 10.003 zemřelých s covidem-19, od počátku epidemie se nákaza potvrdila u 418.005 lidí. Více než 314.000 lidí se viru již zbavilo. 

22:01

Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u více než 45.000 lidí, v Itálii u téměř 20.000. Vysokou denní bilanci oznámila opět i Británie, kde testy nákazu odhalily u více než 23.000 lidí. Evropa se stala po Latinské Americe druhým kontinentem s více než 250.000 zemřelými s nemocí covid-19.

21:34

Šéf České pošty Roman Knapp podruhé onemocněl koronavirem. Uvedl, že se cítí dobře a vzkázal, že pošta funguje stejně jako na jaře. 

21:10

Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala letos v srpnu dotaci více než 650.000 korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Napsal to dnes server Euro.cz, podle kterého byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost. Karolína Prymulová i její otec se podle týdeníku k věci nevyjádřili. Dotaci přidělila firmě výběrová komise ministerstva průmyslu a obchodu a podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové tvoří polovinu plánované investice. V době přidělení dotace byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

20:13

Technické vybavení pro dálkovou výuku má školákům z chudších rodin pomoci zajistit nový portál Darujnotebook.cz. Školy na něm mohou požádat o potřebné počítače, dárci jim mohou nové či starší notebooky nabídnout. Web zprovoznil Český červený kříž (ČČK). Poptávku po noteboocích zadalo zatím 142 škol. Školy jsou zavřené kvůli šíření koronaviru od 14. října, kdy přešly na výuku na dálku. 

19:44

Už jen pár hodin a polní nemocnice v Letňanech bude připravená pro pacienty s onemocněním covid-19. 

19:33

Podle premiéra Andreje Babiše překročil jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek na tajné schůzce s dosavadním ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou své kompetence. Odmítl spekulace o tom, že se schůzka týkala ovlivnění nákupu testovacích přístrojů na koronavirus v Moravskoslezském kraji. Podle něj se setkání v restauraci Rio´s, kterého se zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, týkalo testování obyvatel na covid-19 formou antigenních testů. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Radio Z. "U pana Faltýnka jsem opakovaně řekl, že to není možné. On vůbec se do toho nemá montovat, to není vůbec jeho byznys. Já si na to dohlížím sám," řekl premiér.

18:41

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152.000 lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí. Nyní je v péči lékařů 5314 pacientů. Za dnešek zhruba do 18 hodin hygienici potvrdili 7698 nových případů koronaviru, což je méně než v pátek nebo ve středu, kdy byla čísla rekordní, ale víc než ve čtvrtek.

O víkendu se přitom obvykle méně testuje. Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 246.022 lidí, vyléčilo se 91.922 z nich. Počet úmrtí se vyšplhal na 2047, od ranní statistiky se zvýšil o 76. Počet testů včetně opakovaných přesáhl dva miliony.

DatumPočet úmrtí s covid-19Počet lidí s onemocněním
22. března21165
2. dubna503865
8. dubna1085324
13. dubna1586071
21. dubna2057045
1. května2507750
18. května3008603
4. července35012.458
15. srpna40019.890
17. září50144.141
26. září61063.285
1. října70274.258
6. října82990.026
8. října903100.758
10. října1014114.011
12. října1122121.424
14. října1231139.292
16. října1358160.118
17. října1433168.830
18. října1506173.889
19. října1607181.965
20. října1700193.949
21. října1821208.917
22. října1924223.072
23. října2017238.324
18:14

Španělská vláda nejspíš v neděli na své mimořádné schůzi vyhlásí nouzový stav kvůli koronaviru. K tomuto kroku vyzvalo vládu několik španělských regionů, aby mohly vyhlásit noční zákazy vycházení, aniž by hrozilo, že opatření odmítnou soudy. Celonárodnímu omezení volného pohybu, jaké zažilo Španělsko na jaře, se ale podle místních médií vláda chce vyhnout. "Čekají nás velmi těžké týdny a měsíce," prohlásil v pátek španělský premiér Pedro Sánchez. Vyzval také Španěly, aby dodržovali stávající opatření, zejména nosili roušky, vyhýbali se většímu shlukování a udržovali sociální rozestupy. Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 1,046 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 34.752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. 

17:49

V Belgii překonal denní přírůstek počtu nakažených koronavirem poprvé hranici 15 tisíc. V úterý přibylo 15.432 potvrzených případů nákazy. Belgie má kolem 11,5 milionu obyvatel. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených pocházel z neděle, kdy mělo pozitivní test 12.969 lidí. Kvůli šíření nákazy se bruselská regionální vláda rozhodla v hlavním městě a okolních obcích zavést nová opatření. Od pondělí se budou muset ve veřejných prostorech opět nosit roušky, obchody se budou muset zavírat ve 20:00 a od 22:00 bude platit noční zákaz vycházení. 

17:40

Nemocnice Na Bulovce zveřejnila aktuální čísla pacientů s onemocněním covid-19. 

16:46

Slovinsko od pondělka zavře hranice s Itálií. Italům ale umožní tranzit přes zemi, který nesmí trvat déle než 12 hodin, či cesty za prací nebo rodinou. Důvodem opatření je vysoký nárůst nakažených koronavirem v italském pohraničí. Počet nákaz roste i ve Slovinsku. Obě země už zpřísnily opatření proti šíření koronaviru.

16:36

Počet lidí zemřelých v USA po nákaze koronavirem by mohl do února dosáhnout hranice půl milionu, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Vyplývá to z uznávaného modelu Washingtonské univerzity, který se v minulosti již několikrát ukázal jako poměrně přesný. Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů nákazy. "Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Nejnovější denní údaj o nově nakažených je 83.757 případů, což je více než dosavadní nejvyšší přírůstek z poloviny července, kdy za jediný den měly USA 77.362 případů. 

16:32

Aktuální čísla z aplikace eRouška, která zaznamenává anonymní data o setkáních s ostatními uživateli. Když se u některého z nich testem prokáže onemocnění covid-19, aplikace zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí další řešení.

16:11

Další lidé na tajné schůzce na Vyšehradě? Podle vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly pro týdeník Respekt byly na schůzce v restauraci Rio's další čtyři osoby. Vedle Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO a ředitele ostravské fakultní nemocnice Jiřího Havrlanta tedy ještě dva neznámí lidé. Okolnosti podle serveru Seznam zprávy nasvědčují tomu, že tito dva lidé nemají formálně nic společného s politikou a zdravotnictvím, a tudíž ani nemají mandát řešit aktuální politické otázky související s epidemií covid-19, které byly podle obou aktérů tématem schůzky.

15:50

Podle premiéra Andreje Babiše bude zřejmě nutné prodloužit nouzový stav v zemi. Nyní platí do 3. listopadu. Jeho případné prodloužení musí odsouhlasit poslanci. Premiér také vyzval firmy, aby poslali na home office zaměstnance, jejichž náplň práce to umožňuje. 

15:41

Do České republiky před pár hodinami dorazilo z Rumunska 30 plicních ventilátorů v rámci pomoci od Evropské komise. 

14:45

V Rakousku překonal denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé hranici tří tisíc. Testy odhalily 3614 infikovaných, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Poprvé je v alpské zemi také více než 20.000 aktivních případů nákazy.

14:42

Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha, která spravuje pražské náplavky, v pátek doporučily provozovateli farmářských trhů na Rašínově nábřeží, aby je zrušil. I tak se dnes konaly a přišlo na ně stovky lidí. Velký zájem byl také o bleší trhy v pražském Hloubětíně. Na rozdíl od jara se ale nyní na trhy vládní opatření nevztahují a konat se mohou. 

14:34

Podle údajů deníku The New York Times je Česko podle počtu úmrtí na 100.000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě na světě za malou Andorrou. Celkově je ČR v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 46. místě (ještě minulý týden byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (minulý týden byla na 14. místě). Nejhůře jsou na tom v EU Belgie a Španělsko.

12:43

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se zastal Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka, kteří jsou kritizováni za svou středeční schůzku v restauraci na Vyšehradě. Podle něj se kvůli zákazu návštěv ve sněmovně neměli možnost jinak setkat. "Účastníci schůzky se prokazatelně potkali pracovně a řešili v těchto vypjatých časech věci související s pandemií," napsal na svou facebookovou stránku.

12:10

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil patnáct tisíc. V pátek přibylo 15 252 případů.
 • Koronavirus se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou nyní podle takzvaného semaforu rizika nákazy červené, před týdnem bylo v nižším, oranžovém stupni pět krajů.
11:51

Slovensko zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V pětimilionové zemi přibylo 2890 nakažených, ve čtvrtek laboratorní vyšetření zjistila 2581 infikovaných. Ode dneška platí na Slovensku výrazné omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v zájmu zpomalení šíření koronavirové nákazy.

Zmíněná čísla pozitivně testovaných nezahrnují údaje z plošného testování obyvatel na koronavirus, jehož úvodní fáze začala v pátek ve čtyřech okresech na severním a východním Slovensku. První den bylo otestováno téměř 62 000 lidí, z toho bylo 2225 infekčních. Na plošné testování lidí používají zdravotníci antigenové testy, které sice ukážou výsledek již během zhruba čtvrt hodiny, jsou ale méně přesné než laboratorní vyšetření vzorků z PCR testu.

09:13

Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. Oznámil to dnes na Twitteru jeho mluvčí Blažej Spychalski. Dodal, že hlava státu se cítí dobře. V zemi ode dneška začínají platit další restriktivní opatření, která mají zastavit současné rychlé šíření nákazy.

07:54

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí 10 až 20 procent. Firmy, kde bylo zavedení home officu alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu.

07:53

Česko je na tom s více než 730 případy na 100 000 obyvatel ve srovnání se sousedy nejhůře, a to s velkým náskokem. Vykazuje v přepočtu na 100 000 lidí zhruba desetinásobek proti Německu, které má za uplynulý týden 74 nových případů na 100 000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí států V4.

07:23

 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. 

07:22

Koronavirus už se v celé ČR šíří komunitně, všechny kraje jsou v semaforu rizika nákazy červené. Před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.

07:22

Rakouská pošta chce se rozhodla vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby, informovala agentura APA.

07:20

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze po třech dnech nárůstů na nové rekordy klesl pod 1500. V pátek jich bylo potvrzeno 1489.

07:20

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil 15 000. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Nemocných je aktuálně 144 701 lidí, u většiny má onemocnění covid-19 mírný průběh. Hospitalizovaných už je ale víc než 5000 a počet úmrtí se blíží dvěma tisícům. Obě čísla rychle rostou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.