Noční schůzka s Prymulou a Faltýnkem na Vyšehradě? Nebyl jsem tam, říká Šmehlík z VZP

aoc ČTK aoc, ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2020 19:00
Ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) po pouhém měsíci ve funkci zlomila vaz kauza kolem jeho středeční schůzky v restauraci, při které ho zachytili fotografové bulvárního deníku Blesk. Česká televize v neděli informovala, že setkání se - kromě již tří dříve známých aktérů - zúčastnil také náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Ten to však nyní popřel.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl ve středu pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě, uvedl to deník Blesk.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl ve středu pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě, uvedl to deník Blesk. | Foto: Blesk.cz

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace Rio's na Vyšehradě. Ministr zdravotnictví v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) uvedl, že se se Šmehlíkem na místě nepotkal. Jeho přítomnost ale nevyloučil. "Já jsem tam přijel v době, kdy tam určitě náměstek Šmehlík nebyl, nebo musel být někde v prostoru, kde jsem ho neviděl," uvedl Prymula.

Účast na schůzce popřel i sám Šmehlík. "Jednoznačně odmítám spekulace o mé údajné účasti na této schůzce. Schůzky jsem se nezúčastnil, v době jejího konání jsem byl doma se svoji rodinou. Informace, které se objevily v médiích, jsou zcela nepravdivé a jsou podle mého názoru šířeny ve snaze zpolitizovat blížící se volbu ředitele VZP," uvedl ve svém oficiálním vyjádření ke kauze.

Náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík
Náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík | Foto: ČTK

O tom, kdo pojišťovnu povede po třetím prosinci, kdy dosavadnímu řediteli Zdeňku Kabátkovi končí funkční období, by správní rada VZP měla rozhodovat v pondělí. Kabátek chce post znovu obhajovat, dalším možným kandidátem je právě Šmehlík. Prymula popřel, že by se na středeční schůzce téma volby ředitele VZP řešilo.

Na noční setkání s Prymulou nicméně dorazil předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, kterého reportéři Blesku taktéž zachytili. Dalším účastníkem byl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Prymula řekl, že mluvil právě jen s těmito dvěma muži. "Nemůžu vyloučit, že tam probíhala nějaká další schůzka," doplnil však zároveň.

Šmehlík patří mezi favority na nového šéfa VZP

Nového šéfa bude vybírat správní rada VZP. Ta má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví. Prymula navrhl výměnu některých členů. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není "všeobecný souhlas, primárně premiéra". Podle ČT má Šmehlík podporu 16 členů rady i předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a Faltýnka. Prymula v neděli uvedl, že navrhoval výměnu "osob, které byly spjaty s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem".

Podle Prymuly jsou dvěma "hlavními kandidáty" na post ředitele VZP Kabátek a Šmehlík. Informaci ČT, že by se ředitelem mohl stát šéf ostravské fakultní nemocnice Havrlant, nepotvrdil. "Tuhle informaci já nemám," řekl v OVM Prymula.

Dodal, že s Havrlantem mluvil na schůzce o testování, s Faltýnkem pak podle svých slov řešil masmediální výstupy a další věci. Aktéři schůzky už dříve uvedli, že probírali záležitosti ohledně testování na koronavirus v Moravskoslezském kraji a nasazení zahraničních vojenských zdravotníků.

Ke kauze se v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima News vyjádřila také ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle ní není normální, aby se témata jako testování či pomoc zahraničních pracovníků řešila po setmění v restauraci, která musela být podle vládních opatření uzavřena. Vicepremiérka se také pozastavila nad tím, že Prymula své stanovisko poskytl až v pátek odpoledne po několika hodinách.

Nepochybil jsem, říká Prymula

Prymula nicméně trvá na tom, že nijak nepochybil. Podle svých slov pouze na pár vteřin neměl roušku. "Na ministerstvu jsme standardně od 6 do 22 hodin. Když jsem dostal pozvání na tuto schůzku, tak bylo celkem jisté, že v parlamentu to nejde, personál na ministerstvu také někdy musí jít domů, proto jsem souhlasil, že se sejdeme na této adrese," hájil se Prymula v OVM.

Ministr zdravotnictví také nejdřív v pátek týdeníku Respekt popisoval, že seděli v salonku restaurace bez roušek, protože měli nápoje. Později řekl, že to bylo v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Ještě v pátek rezignaci odmítal, v neděli ale uvedl, že až bude znám jeho nástupce, rezignuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve prohlásil, že pokud Prymula neodstoupí sám, odvolá ho. Příští týden by měl prezident Miloš Zeman jmenovat nového ministra. Spekuluje se, že Prymulu by mohl ve funkci ministra vystřídat dětský hematolog a náměstek ředitele brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný.

Faltýnek vyhověl výzvě předsedy vlády a rezignoval na funkci místopředsedy hnutí, tu nicméně stejně nehodlal znovu obhajovat. Zda zůstane v čele poslaneckého klubu, bude záležet na této frakci.

Video: Jednal Prymula v kapitule? Nikdy jsem ho neviděl, další místnosti nemáme, říká děkan

Je to velmi nepříjemné, nikdo z nás pana Prymulu ani Faltýnka naživo neviděl, ani jsme s nimi nemluvili, celé mi to přijde na hlavu, říká Němeček. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy