Kyjev - Vyjádření šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, podle nějž hlavní roli v okupaci Československa hráli Ukrajinci, má mezinárodní dohru. Za "naprostou absurditu" jeho slova ve čtvrtek označil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, podle nějž právě jeho krajané proti sovětské invazi v roce 1968 aktivně protestovali.
"Obvinění, která pronesl lídr českých komunistů, že Ukrajinci nesou vinu na potlačení pražského jara, jsou samozřejmě naprosto absurdní. Připomínám, že Ukrajinci jsou obětí komunistického režimu a také byli po mnoho století okupovaným národem," napsal Klimkin na svůj Facebook.
"Byli to Ukrajinci, kdo v bývalém Sovětském svazu proti okupaci Československa v roce 1968 aktivně protestoval a vyjadřoval Čechům a Slovákům solidaritu," napsal ministr a připomněl sovětského disidenta krymskotatarského původu Mustafu Džemileva, Vasyla Makucha, který se na protest proti sovětské okupaci ČSSR v Kyjevě upálil, a Zorjana Popadjuka, jenž v roce 1968 šířil nesouhlasné letáky.
Jména těchto disidentů podle Klimkina zná každý. "Kromě českých komunistů. Pro ně bohužel dosud ‚govorit Moskva‘," doplnil. "Jsem ale přesvědčen, že moudrý český národ, který ukázal své nejlepší kvality za pražského jara v roce 1968 i za sametové revoluce v roce 1989, dokáže i nyní rozeznat pravdu od otevřené lži," dodal.
Klimkin připomněl, že na Ukrajině je komunistická ideologie - stejně jako ta nacistická - zakázaná. "Jedna otázka mě ale dlouho zajímala: proč jsou komunistické strany, které ještě v některých zemích zůstávají, okouzleny romantickými komunistickými ideami? Vždyť režim sovětského fejkového komunismu dávno neexistuje a současné Rusko je zářným příkladem hospodářské nerovnosti a sociální nespravedlnosti," napsal.
Звичайно, на заяви чеських комуністів можна було б не реагувати. В Україні комуністична ідеологія, поряд з нацистською, заборонена. Тим більш, що злочини комуністів, жертвами яких стали мільйони українців, не мають строку давності. Мене, однак, давно цікавило одне питання: чому компартії, які ще залишилися в деяких країнах, і досі зачаровані романтичними комуністичними ідеями? Адже режиму радянського фейковкового комунізму давно нема, а сучасна Росія є ясравим прикладом економічної нерівності та соціальної несправедливості, де купка наближених до влади жирує, а бідні бідують Очевидно тому, що справа зовсім не в комунізмі і не в ідеології, а в природі російського тоталітаризму, який, в принципі, незмінний при всіх режимах - царському, комуністичному чи путінському. Мабуть, комуністи продовжують бачити в нинішньому російському режимі щось рідне:) Звинувачення лідера чеських комуністів на адресу українців, що нібито вони винуваті у придушенні Празької весни, звичайно ж, повний абсурд. Українці, я нагадаю, постраждали від комуністичного режиму і, до речі, також були окупованим народом протягом багатьох століть. Тим часом саме українці були тими, хто в колишньому СРСР активно протестував проти окупації Чехословаччини в 1968 році і виявляв солідарність з чехами і словаками. Імена Мустафи Джемілєва, Василя Макуха, Зоряна Попадюка відомі всім. Але не чеським комуністам. Для них, на жаль, досі "говорит Москва!". Переконаний, однак, що мудрий чеський народ, який показав свої найкращі якості і під час Празької весни в 1968 році, і під час Оксамитової революції 1989 року, і зараз зможе відрізнити правду від відвертої брехні.
Zveřejnil(a) Pavlo Klimkin dne 16. August 2018
"Zjevně proto, že vůbec nejde o komunismus a ideologii, ale o charakter ruského totalitarismu, který v podstatě zůstává neměnný za všech režimů - za carského, sovětského či putinského. Komunisté evidentně nadále vidí v nynějším ruském režimu cosi spřízněného," uzavřel diplomat.
Filip v nedávném rozhovoru pro britský The Guardian tvrdil, že historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována" a že je založena na protiruských postojích. "V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," řekl Filip.
Jeho vyjádření kritizovala opozice, ale i předseda vlády Andrej Babiš, podle nějž "lidi říkali, že přišli Rusáci". Ukrajinská ambasáda v reakci české komunisty označila za "důsledného advokáta zločinů Ruska". Později také upozornila na některé nepravdy, jichž se Filip ve svém vyjádření dopustil.
Upřímně řečeno, ani trochu nás nepřekvapuje, že se KSČM pokouší dostat do mediálního prostoru nepravdivé zprávy a vyprovokovat ve společnosti pochybení nad nespornými historickými skutečnostmi. Je nám naprosto zřejmé, že se tento pokus načasoval na objednávku Kremlu, který se tak snaží zbavit se odpovědnosti za své zločiny v době, kdy si Češi a Slováci připomínají 50. výročí velké tragédie obou národů. Plně souhlasíme s názorem, že nezáleží na etnické příslušnosti hlavních aktérů invaze ´68, jelikož odpovědnost za zločiny totalitní diktatury nese jen a pouze zrůdný komunistický režim. Nemůžeme však nechat bez povšimnutí nepravdivá tvrzení, která se zásluhou předsedy KSČM rozšířila v médiích, jelikož právě rozmlžení povědomí o událostech minulosti je hlavním nástrojem dezinformačních kampaní. Tvrzení číslo 1: „Brežněv byl Ukrajinec“. Skutečnost: Brežněv byl Rus. Svědčí o tom jeho vlastní vyjádření v knize Vzpomínky (1979), kde psal: „A tak jsem podle národnosti Rus, původem jsem proletář, dědičný metalurg.“ Tvrzení číslo 2: „V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti [invazi].“ Skutečnost: Z 11 členů politbyra ÚV KSSS, kteří dne 17. srpna 1968 hlasovali o vstupu vojsk do Československa, bylo kromě Brežněva 5 dalších funkcionářů ruské národnosti – Gennadij Voronov, Andrej Kirilenko, Alexej Kosygin, Michail Suslov, Alexander Šelepin – minimálně tedy 6 Rusů. Za Ukrajince se považovali Nikolaj Podhornyj, Dmytro Poljanskyj a Petro Šelest. Patřil tam taky 1 Bělorus – Kiril Mazurov a 1 Lotyš – Arvīds Pelše. Jsou to veřejně dostupné informace, které si každý může jednoduše ověřit. Tvrzení číslo 3: „Zástupce Ruska [v politbyru] hlasoval proti [invazi].“ Skutečnost: Všichni 11 členů politbyra hlasovali pro invazi vojsk do Československa. Rozhodnutí politbyra ÚV KSSS se tradičně schválovali jednohlasně, a předmětné rozhodnutí nebylo výjimkou. Je potřeba taktéž připomenout důležitou roli, kterou hrál v přípravě invaze další Rus, Jurij Andropov, který, i když v té době byl pouze kandidát na člena politbyra, již tehdy vedl sovětskou KGB a hodně se podílel na plánovaní kampaně. V neposlední řadě musíme také brát v potaz, že Ukrajina, podobně jako další sovětské republiky, byla sama okupována ruským komunistickým režimem (Ukrajinská lidová republika byla násilně připojena k Sovětskému Svazu poté, co byla v letech 1919-1920 okupována ruskými bolševiky).
Zveřejnil(a) Embassy of Ukraine Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze dne 15. August 2018