Babiš omezí hazard: Licence bude udělovat jen na rok

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 2. 2014 17:09
Až dosud se vydávala tříletá povolení, nová pravidla začnou platit už od března.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Provozovatelé hazardu budou mít v Česku od začátku března zase o něco složitější život. Ministr financí Andrej Babiš (hnutí ANO) rozhodl, že bude videoloterijní terminály povolovat pouze na dobu jednoho roku.

Až dosud se přitom licence udělovaly na tři roky, což komplikovalo situaci obcím, které chtěly hazard na svém území zcela zakázat.

"Nová praxe lépe zohlední požadavky řady obcí a umožní jim tak plně uplatnit jejich práva na samosprávu v oblasti regulace loterií," dodal mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Pravidla budou platit už od příštího měsíce. "Žádosti, které přijdou do 1. března, se budou posuzovat podle staré praxe. V případě, že přijdou později, budou schvalovány jenom na jeden rok," sdělil deníku Aktuálně.cz náměstek ministra financí pro oblast hazardu Ondřej Závodský.

Časem by se nařízení mělo dostat i do novely loterijního zákona, kterou ministerstvo připravuje.

Jde už o druhou velkou změnu v oblasti loterií, kterou nový ministr financí udělal. Ke konci měsíce končí ve funkci dlouholetý ředitel státního dozoru nad loteriemi Jan Řehola.

Závodský důvody jeho odvolání nechce komentovat. Právě Řeholův odbor však má na starosti rušení loterijních terminálů a v minulosti byl kritizován za to, že postupuje příliš pomalu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy