Do hracích automatů Češi naházejí desítky miliard

Do hracích automatů Češi naházejí desítky miliard
Přesný počet výherních hracích automatů v České republice je obtížné zjistit. Odhad z roku 2011 hovoří o 50 tisících přístrojů.
Videoloterijních hracích automatů loni ubyla takřka třetina, ministerstvo financí jich totiž během roku zrušilo téměř 19.000.
Nejvíce videoloterijních terminálů je na severní Moravě. Například město Bohumín nebo centrální obvod krajského města Moravská Ostrava a Přívoz se snaží zcela vytlačit videoterminály ze svého území.
Od 90. let v Česku stoupá objem částek v hazardních hrách.
Foto: Jiří Kropáček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
31. 12. 2013 13:50

Na hazardních přístrojích je část populace patologicky závislá. Předloni do nich naházeli lidé v Česku více než 50 miliard korun. Ústavní soud v dubnu zrušil přechodnou lhůtu v zákoně, která umožňovala provozovat terminály povolené ministerstvem financí až do roku 2014, a to i proti vůli obcí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy