Arbitráže kvůli loteriím nehrozí, říkají aktivisté

Domácí Domácí
12. 4. 2013 19:00
Provozovatelé heren a automatů podle nich dělají svými výroky jen "mediální mlhu"
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Provozovatelé heren a automatů dělají svými výroky jen "mediální mlhu", která má odradit obce od regulace hazardu. Tvrdí to Občanské sdružení Brnění v reakci na prohlášení, že nález Ústavního soudu (ÚS) vyvolá arbitrážní nároky proti státu.

Státu podle Matěje Hollana a Aleš Zigler žádné arbitráže od provozovatelů heren a automatů hrozit nemohou.

"Loterní zákon podle nich přímo výslovně zmiňuje, že pokud se v průběhu času, byť i dodatečně, změní podmínky, například obce přijmou nové regulační vyhlášky - a obdoba této situace včera v důsledku včerejšího rozhodnutí ÚS nastala - bude jim muset státní orgán povolení pro jejich automaty okamžitě odebrat," říkají.

Jinými slovy, loterijní zákon tuto situaci přímo předvídá a podnikatele výslovně upozorňuje, že se s rizikem případného zmařením svých investic musí předem smířit.

"Podstatné také je, že nikdo nemá  právo na kompenzaci jakýchkoliv škod, pokud mu vznikly v důsledku protiprávního, resp. protiústavního stavu," pokračují. Právě protiústavnost části loterního zákona byla důvodem, proč Ústavní soud zrušil část loterního zákona.

Občanské sdružení zmiňuje ještě jeden důvod, proč se Česká republika nemusí  obávat mezinárodních arbitráží. Právo na ně mají  pouze zahraniční firmy. "A těm loterní zákon výslovně  zakazuje v této branži podnikat, mimo provozovatelů kasin," dodávají.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy