Milion chvilek chce dát na sobotní demonstraci na Letné Babišovi ultimátum

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 15:26
Při sobotní demonstraci na Letné chce spolek Milion chvilek pro demokracii dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum. Buď vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se holdingu Agrofert a médií a odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo sám odstoupí. V opačném případě vypukne další vlna protestů. Na tiskové konferenci to řekl předseda spolku Mikuláš Minář.
Video: Aktuálně.cz

"Nejvážnějším důvodem k nespokojenosti je pokračující obrovský střet zájmů premiéra. Místo aby sloužil občanům, stará se o vlastní prospěch. Andrej Babiš zneužívá svoji mediální moc, aby si získal a udržel moc politickou. Následně zneužívá moc politickou, aby podpořil svůj byznys. A ještě se nestydí prohlašovat, že na svěřenské fondy, v jejichž kontrolní radě sedí jeho manželka a blízcí přátelé, nemá žádný vliv," řekl Minář.

Babiš odmítl, že by ultimátu byl ochoten vyhovět, sobotní demonstraci podle svých slov nechápe. "Je pravda, že já konkrétně tuhle demonstraci nechápu, nerozumím těm naprosto nepravdivým důvodům a zdá se mi, že organizátoři jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu," uvedl. "Jak jistě víte, moje bývalá firma (Agrofert) je ve svěřenském fondu přesně podle 'lex Babiš'," dodal premiér.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle svých kritiků se ale od holdingu Agrofert neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

"Z těchto důvodů dáme Andreji Babišovi na Letenské pláni ultimátum: buď k určitému datu vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se Agrofertu včetně médií a odvolá Marii Benešovou z funkce ministryně spravedlnosti, anebo ať odstoupí z premiérské funkce. Pokud tak neučiní, vypukne další vlna silnějších a kreativnějších protestních akcí po celé republice," dodal Minář.

Dosud podle něj spolek spíše říkal, proti čemu je a co nechce. "Na Letné jasně pojmenujeme, co chceme a pro co jsme. Budou to elementární principy zdravé demokracie, k nimž se bude moci svým podpisem připojit každý, kdo se s nimi ztotožní. Tuto novou podpisovou výzvu bude každý moct podepsat v sobotu od 17:11 na www.milionchvilek.cz," uvedl. Minář také řekl, že Milion chvilek se nestane politickou stranou.

Na Letné podle místopředsedy Milionu chvilek Benjamina Rolla zazní několik dalších výzev. Spolek se obrátí na opoziční demokratické strany a vyzve je ke třem věcem. Jednou z nich je to, aby nalezly řešení problému oslabených voličských hlasů. "Kvůli přílišné roztříštěnosti opozice mají hlasy občanů mnohem slabší váhu," řekl Roll s tím, že přestože ANO, SPD a KSČM v posledních volbách do sněmovny v roce 2017 obdržely podobný počet hlasů jako zbytek parlamentních stran, získaly výrazně větší počet mandátů.

Kromě toho chtějí zástupci spolku na protestu blíže představit čtyři důvody pro další potenciální protesty. Jsou jimi snaha o politické ovládnutí justice například odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana či snaha o politické ovládnutí veřejnoprávních médií. Protesty by podle Rolla mohly nastat také v případě, že Česko bude poškozeno Babišovým střetem zájmů například ztrátou unijních peněz, nebo pokud by prezident Miloš Zeman udělil premiérovi abolici, kdyby by bylo obnoveno pravomocně zastavené stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš už dříve opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal.

Na sobotním protestu vystoupí biskup Václav Malý, signatářka Charty 77 Dana Němcová či Jana Filipová, která Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, Babiš se proti verdiktu odvolal. Demonstraci podpoří také sedláci, kteří přijedou do Prahy na traktorech.

Tento týden se podle Veroniky Vendlové konají demonstrace také v zahraničí, například v Koreji, Bruselu, Londýně či Paříži. "Zatím jde o 41 míst, což je dvakrát víc než v červnu," řekla. Den po sobotní akci se konají události v regionech, podle Vendlové se k dnešku zaregistrovalo 136 českých měst a obcí, třeba Brno, Plzeň, Olomouc nebo Ústí nad Labem.

Podle Babiše by neměli demonstranti zneužívat pro protest 17. listopad, země by podle něj měla spíš slavit, a to společně. "To, co Česko dokázalo, jakou cestu jeho občané ušli, a hlavně to, jakou skvělou budoucnost mají před sebou. Slavit právě to, že máme tu svobodu a demokracii. Ale fajn, je na každém, jak k tak významnému svátku přistoupí," dodal k chystanému připomenutí 30 let od revoluce.

Dosavadní protesty, které Milion chvilek pořádal proti Babišovi a za nezávislost justice, vyvrcholily červnovou demonstrací na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 tisíc lidí, policie hovořila o zhruba 200 tisících lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy