Babiš: Jsem milý chlap, mladým jsem zlevnil jízdné a teď proti mně můžou demonstrovat

Helena Truchlá Helena Truchlá
23. 9. 2019 13:56
Andrej Babiš (ANO) si rád svoje schůzky sjednává sám, libuje si v jasných prohlášeních, a když je řeč o migraci a klimatu, stává se debata rychle bouřlivou. I takové dojmy si odnesl redaktor předního německého listu die Welt z rozhovoru s předsedou české vlády.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Migrace je jednou z oblastí, za kterou český premiér Německo rád kritizuje, všímá si hned na úvod německý novinář. Babiš odmítá, že by Česko mohlo využít uprchlíky jako šanci, jak do Česka přilákat více pracovní síly.

Ta zdejší ekonomice, jak nicméně připouští, chybí. "Když u nás mladí lidé nechtějí mít děti, nevzdáme to a neřekneme, že to můžeme vykompenzovat migrací," říká premiér v rozhovoru.

Zvyšující se populace i bez migrace je podle premiérova vyjádření ze začátku září jedním ze znaků "dobrého státu". Zvažuje proto, že by svého cíle, tedy průměrně aspoň 2,1 dítěte na ženu místo stávajících 1,7, dosáhl i prosazením ekonomických pobídek pro rodiny, například příspěvků na větší auto nebo vyšší důchod. V rozhovoru pro die Welt zmiňuje i potřebu umožnit ženám lépe skloubit pracovní a rodinný život. 

"Není pravda, že mě mladí kritizují," odmítá otázku německého novináře, jak je možné, že mladší generace nepatří mezi nadšené podporovatele Babišova hnutí ANO. Podle premiéra takový dojem vzniká proto, že všichni novináři o něm lžou, "do jednoho". 

Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi z letošního jara ale podpora ANO skutečně s nižším věkem klesá. Zatímco z lidí starších 60 let by jich Babišovo hnutí volila skoro polovina, u voličů do 29 let má podporu jen 15 procent.

"Já jim dokonce pomáhám, jsem milý chlap," reaguje na otázku na protesty, během kterých naposledy letos v červnu požadovaly stovky tisíc lidí Babišovu rezignaci kvůli podezření z jeho střetu zájmů při čerpání evropských dotací a ohrožení nezávislosti české justice. "Snížil jsem jízdné na autobusy a vlaky. Teď můžou levněji cestovat, když proti mně chtějí demonstrovat," vysvětluje. 

Další velké protesty chystají aktivisté ze spolku Milion chvilek pro demokracii na 16. listopadu, v předvečer třicátého výročí sametové revoluce. Babiš se síly davů neobává. "Neexistuje nic, co by mi mohlo uškodit. Pořád čtu v novinách, že jsem prachatý. A víte co? Já jsem prachatý. A proto nejsem zkorumpovaný. Nikdo nemá dost peněz na to, aby si mě koupil," tvrdí premiér. 

V rozhovoru se Babiš vyjádřil také o prioritách budoucí Evropské komise, jejíž členy bude od příštího týdne schvalovat v Bruselu Evropský parlament. Podle premiéra má tři hlavní témata, kterými by se měla zabývat: brexit, migrace a sankce proti Rusku, o jejichž účinnosti Babiš opakovaně pochybuje. "Dosud nepřinesly požadované výsledky," zopakoval nyní redaktorovi die Welt. 

Video: Pro Babiše by bylo lepší očistit se u soudu, říká Přibáň

Nejsme na konci, odůvodnění osvobození Babiše je nedostačující, důvody musí uspokojit i selský rozum. Věřím, že si trestní stíhání nejde objednat | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy