Babiš: Jsem milý chlap, mladým jsem zlevnil jízdné a teď proti mně můžou demonstrovat

Helena Truchlá Helena Truchlá
23. 9. 2019 13:56
Andrej Babiš (ANO) si rád svoje schůzky sjednává sám, libuje si v jasných prohlášeních, a když je řeč o migraci a klimatu, stává se debata rychle bouřlivou. I takové dojmy si odnesl redaktor předního německého listu die Welt z rozhovoru s předsedou české vlády.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Migrace je jednou z oblastí, za kterou český premiér Německo rád kritizuje, všímá si hned na úvod německý novinář. Babiš odmítá, že by Česko mohlo využít uprchlíky jako šanci, jak do Česka přilákat více pracovní síly.

Ta zdejší ekonomice, jak nicméně připouští, chybí. "Když u nás mladí lidé nechtějí mít děti, nevzdáme to a neřekneme, že to můžeme vykompenzovat migrací," říká premiér v rozhovoru.

Zvyšující se populace i bez migrace je podle premiérova vyjádření ze začátku září jedním ze znaků "dobrého státu". Zvažuje proto, že by svého cíle, tedy průměrně aspoň 2,1 dítěte na ženu místo stávajících 1,7, dosáhl i prosazením ekonomických pobídek pro rodiny, například příspěvků na větší auto nebo vyšší důchod. V rozhovoru pro die Welt zmiňuje i potřebu umožnit ženám lépe skloubit pracovní a rodinný život. 

"Není pravda, že mě mladí kritizují," odmítá otázku německého novináře, jak je možné, že mladší generace nepatří mezi nadšené podporovatele Babišova hnutí ANO. Podle premiéra takový dojem vzniká proto, že všichni novináři o něm lžou, "do jednoho". 

Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi z letošního jara ale podpora ANO skutečně s nižším věkem klesá. Zatímco z lidí starších 60 let by jich Babišovo hnutí volila skoro polovina, u voličů do 29 let má podporu jen 15 procent.

"Já jim dokonce pomáhám, jsem milý chlap," reaguje na otázku na protesty, během kterých naposledy letos v červnu požadovaly stovky tisíc lidí Babišovu rezignaci kvůli podezření z jeho střetu zájmů při čerpání evropských dotací a ohrožení nezávislosti české justice. "Snížil jsem jízdné na autobusy a vlaky. Teď můžou levněji cestovat, když proti mně chtějí demonstrovat," vysvětluje. 

Další velké protesty chystají aktivisté ze spolku Milion chvilek pro demokracii na 16. listopadu, v předvečer třicátého výročí sametové revoluce. Babiš se síly davů neobává. "Neexistuje nic, co by mi mohlo uškodit. Pořád čtu v novinách, že jsem prachatý. A víte co? Já jsem prachatý. A proto nejsem zkorumpovaný. Nikdo nemá dost peněz na to, aby si mě koupil," tvrdí premiér. 

V rozhovoru se Babiš vyjádřil také o prioritách budoucí Evropské komise, jejíž členy bude od příštího týdne schvalovat v Bruselu Evropský parlament. Podle premiéra má tři hlavní témata, kterými by se měla zabývat: brexit, migrace a sankce proti Rusku, o jejichž účinnosti Babiš opakovaně pochybuje. "Dosud nepřinesly požadované výsledky," zopakoval nyní redaktorovi die Welt. 

Video: Pro Babiše by bylo lepší očistit se u soudu, říká Přibáň

Nejsme na konci, odůvodnění osvobození Babiše je nedostačující, důvody musí uspokojit i selský rozum. Věřím, že si trestní stíhání nejde objednat | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy