K listopadovým demonstracím Milionu chvilek se chtějí připojit i Češi v zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 21:09
Češi v nejméně desítce převážně evropských měst se hodlají v polovině listopadu připojit k demonstracím pod hlavičkou Milionu chvilek pro demokracii. Vyplynulo to z páteční bruselské debaty krajanů žijících v zahraničí s šéfem spolku Milion chvilek Mikulášem Minářem. Při hlavní akci na pražské Letné podle Mináře organizátoři přijdou se zásadní změnou přístupu oproti dosavadním demonstracím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Spolek Milion chvilek, který v červnu přivedl na Letnou podle vlastních odhadů na čtvrt milionu lidí, hodlá znovu dostat občany na pláň nedaleko Hradu 16. listopadu při příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Bez ohledu na to, že pražské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, které bylo jedním z hlavních motivů dosavadních demonstrací, trvají podle Mináře důvody k protestům. Jsou mezi nimi Babišův střet zájmů, snaha ministryně spravedlnosti Marie Benešové ovlivnit nezávislost státního zastupitelství stejně jako příslib prezidenta Miloše Zemana, že Babišovi udělí abolici, uvedl Minář.

Premiér odmítá, že by byl ve střetu zájmů, a tvrdí, že abolici (tedy prezidentské rozhodnutí o zastavení trestního stíhání) by nepřijal.

"Chceme nabídnout vizi, začít víc říkat, pro co jsme, nejenom proti čemu jsme," řekl Minář. Organizátoři demonstrací podle něj nabídnou stoupencům spolku možnost zapojit se a "udělat něco pro demokracii". Konkrétní podobu tohoto angažmá Minář sdělit nechtěl, vyloučil však, že by chystal založení politické strany.

Páteční debaty se kromě Čechů žijících v Bruselu zúčastnili také krajané z Německa či Nizozemska, kteří probírali plány svého zapojení do protestů. Ve stejný den jako v Praze se mají konat demonstrace mimo jiné v Bruselu, Berlíně, Londýně, Lisabonu, Kodani, ale i v americkém Chicagu, kde je silná česká komunita. Podle zahraniční koordinátorky Milionu chvilek pro demokracii Michaely Lebeda již projekt podpořili lidé v pěti desítkách zemí a téměř ve dvou stovkách měst.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy