K listopadovým demonstracím Milionu chvilek se chtějí připojit i Češi v zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 21:09
Češi v nejméně desítce převážně evropských měst se hodlají v polovině listopadu připojit k demonstracím pod hlavičkou Milionu chvilek pro demokracii. Vyplynulo to z páteční bruselské debaty krajanů žijících v zahraničí s šéfem spolku Milion chvilek Mikulášem Minářem. Při hlavní akci na pražské Letné podle Mináře organizátoři přijdou se zásadní změnou přístupu oproti dosavadním demonstracím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Spolek Milion chvilek, který v červnu přivedl na Letnou podle vlastních odhadů na čtvrt milionu lidí, hodlá znovu dostat občany na pláň nedaleko Hradu 16. listopadu při příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Bez ohledu na to, že pražské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, které bylo jedním z hlavních motivů dosavadních demonstrací, trvají podle Mináře důvody k protestům. Jsou mezi nimi Babišův střet zájmů, snaha ministryně spravedlnosti Marie Benešové ovlivnit nezávislost státního zastupitelství stejně jako příslib prezidenta Miloše Zemana, že Babišovi udělí abolici, uvedl Minář.

Premiér odmítá, že by byl ve střetu zájmů, a tvrdí, že abolici (tedy prezidentské rozhodnutí o zastavení trestního stíhání) by nepřijal.

"Chceme nabídnout vizi, začít víc říkat, pro co jsme, nejenom proti čemu jsme," řekl Minář. Organizátoři demonstrací podle něj nabídnou stoupencům spolku možnost zapojit se a "udělat něco pro demokracii". Konkrétní podobu tohoto angažmá Minář sdělit nechtěl, vyloučil však, že by chystal založení politické strany.

Páteční debaty se kromě Čechů žijících v Bruselu zúčastnili také krajané z Německa či Nizozemska, kteří probírali plány svého zapojení do protestů. Ve stejný den jako v Praze se mají konat demonstrace mimo jiné v Bruselu, Berlíně, Londýně, Lisabonu, Kodani, ale i v americkém Chicagu, kde je silná česká komunita. Podle zahraniční koordinátorky Milionu chvilek pro demokracii Michaely Lebeda již projekt podpořili lidé v pěti desítkách zemí a téměř ve dvou stovkách měst.

 

Právě se děje

Další zprávy