"Je třeba rozbít tandem Zeman-Babiš." Proti vládě v Brně demonstrovaly stovky lidí

ČTK ČTK
28. 9. 2019 19:00
Několik stovek lidí se sešlo na brněnském náměstí Svobody, aby znovu jako na jaře demonstrovali proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO). Podle organizátorů akce Kroky za demokracii státní zástupce sice zastavil trestní stíhání premiéra, ale ten i nadále zůstává v obrovském střetu zájmů, ovlivňuje média, byl členem StB a bez koncepce zadlužuje republiku.
Akce Kroky pro demokracii.
Akce Kroky pro demokracii. | Foto: ČTK

Na pódiu vystoupili například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, senátor Tomáš Goláň (SEN 21) či advokátka Markéta Zerdaloglu.

Řečníci příchozím vysvětlovali, co znamená zastavení trestního stíhání Babiše. Podle nich nelze bez podrobné znalosti spisu dělat jednoznačné soudy. Wagnerová však upozornila na to, že ze spisu minimálně vyplývá, že Babiš jednal neeticky a je na lidech, aby si sami zhodnotili, zda člověk s takovým chováním má být premiér.

"Navíc zastavení stíhání nás dostala do pasti, kdy nevíme, co je správné. Celkově jde o nešťastné řešení, které podlamuje důvěru v justici," uvedla Zerdaloglu.

Goláň jako autor návrhu ústavní žaloby připomněl, že ve sněmovně viděl strach některých poslanců z toho, že by ji poslanci schválili a skutečně se k Ústavnímu soudu dostala. "Jaroslav Faltýnek se třepal strachy. Kdo se bojí, tak uráží a útočí. Stejně tak se choval Tomio Okamura (SPD) i Jaroslav Foldyna (ČSSD)," uvedl Goláň.

Řekl také, že je potřeba v občanské iniciativě vytrvat, aby bylo vidět, že je spousta lidí, kterým vadí současné chování premiéra Babiše i prezidenta Miloše Zemana. "Je potřeba tento tandem rozbít, aby se věci začaly vyvíjet jinak," řekl Goláň.

Podle Benjamina Rolla, který vystoupil za iniciativu Milion chvilek pro demokracii, nebyla červnová obří demonstrace na Letné konec, ale jen začátek obtížné cesty. "Co se zdá dnes neotřesitelné, může být vratké," uvedl Roll. Další demonstrace na Letné se chystá v listopadu k 30. výročí Sametové revoluce.

Video: Jen zveřejnění rozhodnutí ke kauze Čapí hnízdo rozptýlí pochybnosti, tvrdí Minář

Jen zveřejnění rozhodnutí ke kauze Čapí hnízdo rozptýlí pochybnosti, tvrdí Minář | Video: Milion chvilek pro demokracii
 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy