V Česku nadále převládají dezinformační aktivity Ruska a Číny, varuje šéf BIS

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2023 14:06
V České republice nadále převládají dezinformační aktivity Ruska a Číny. Protiizraelská propaganda ze strany Hamásu či Íránu zatím nemá v Česku tak výrazný dopad jako v jiných zemích. Na konferenci v Praze s názvem "Připraveni k boji?" to v úterý řekl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.
Za důležitý posun v boji proti dezinformacím považuje Koudelka i fakt, že již není zpochybňována sama existence dezinformací.
Za důležitý posun v boji proti dezinformacím považuje Koudelka i fakt, že již není zpochybňována sama existence dezinformací. | Foto: Profimedia.cz

Propaganda a dezinformace jsou podle Koudelky v současnosti nejvíce svázané se dvěma konflikty - na Ukrajině a v Izraeli. "V případě Izraele je hlavním šiřitelem dezinformací, tedy nepřátelské propagandy, hnutí Hamás a další palestinské organizace, a pak Írán a jím podporovaný Hizballáh," uvedl ředitel BIS.

Hnutí se snaží ovlivnit veřejné mínění po celém světě a výsledky propagandy mají podle něj dopady na mnoho demokratických zemí. "A samozřejmě ani Česká republika není vůči tomuto tlaku úplně imunní, ale u nás zatím není jeho dopad tak velký," prohlásil Koudelka.

Za daleko závažnější považuje ředitel BIS nadále dezinformační aktivity Číny, která na lidi v České republice cílí dlouhodobě. "Největším rizikem pro Česko je ovšem Ruská federace," podotkl Koudelka. Obě země se soustřeďují na protivládní propagandu nebo na kritiku podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem a její dopad na českou ekonomiku. Tlak se po zapojení Česka do pomoci Ukrajině výrazně zvýšil.

Přímých ruských vlivových operací je podle Koudelky menšina. Za nejvýraznější považuje snahu narušit průběh lednových prezidentských voleb. "Rusové použili fakeové video tehdy kandidáta Petra Pavla," uvedl. Podobné falešné video s již prezidentem Pavlem pak Rusové podle něj ještě několikrát pustili do informačního prostoru.

Video vypustil podle ředitele BIS telegramový kanál ruského státního média Sputnik. Pavel v něm tvrdil, že by se Česko mělo zapojit do války na Ukrajině. Falešným videem se zabývala i policie, později ale případ odložila. Nebylo podle ní trestné. Koudelka uvedl, že k výrobě videa nebyla použita umělá inteligence, bylo jen dobře sestříhané. Riziko takovýchto akcí podle něj bude s rozšířením umělé inteligence dále narůstat.

Spolu s rostoucí aktivitou Číny a Ruska zesílilo podle ředitele BIS i úsilí dezinformačním tlakům čelit. Bránit se dezinformacím se začali snažit politici, jednotlivci i neziskové organizace. Bezpečnostní informační službě se pak podle Koudelky podařilo politikům vysvětlit, že ji zajímají pouze dezinformace spojené s cizími mocnostmi. BIS jim také popsala české dezinformační prostředí, které je spontánní a roztříštěné.

"Narativy prospěšnými ruským zájmům se nechá volně inspirovat a samovolně je přejímá," uvedl ředitel BIS. Nebezpečí podle něj představují aktivity, které se objevují v mainstreamových médiích - demonstrace či protesty na soudech.

Za důležitý posun v boji proti dezinformacím považuje Koudelka i fakt, že již není zpochybňována sama existence dezinformací. Čelit jim lze podle ředitele BIS pouze tím, že obecně respektované a uznávané osobnosti budou lidem říkat jednoduše a srozumitelně pravdu. Dlouhodobě je nejlepší obranou vzdělaná společnost.

VIDEO: "Je to bezprecedentní." Expert řekl, jak se šíří lži o dění v Izraeli a Palestině (10. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Jaroslav Valůch | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy